صالحی: مذاکرات هسته‌ای را در استانبول ادامه می‌دهیم

حق نشر عکس Reuters
Image caption علی اکبر صالحی: ما منتظر پاسخ طرف مقابل هستیم و علی‌القاعده مکان مذاکره شهر استانبول است

قرار است روز دوشنبه اول اسفندماه ( ۲۰ فوریه) هیاتی بلندپایه از مقامات آژانس بین المللی انرژی اتمی به ایران سفر کند، در همین حال علی اکبر صالحی، وزیر خارجه ایران گفته است مذاکرات آتی ایران با گروه ۱+۵ درباره فعالیت‌های هسته‌ای این کشور، در استانبول برگزار می‌شود.

وزیر امور خارجه ایران گفته است که مذاکرات آتی ایران با گروه ۱+۵ درباره فعالیت‌های هسته‌ای این کشور، در استانبول برگزار می‌شود.

علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران، روز یکشنبه، ۳۰ بهمن (۱۹ فوریه)، در کنفرانسی مطبوعاتی در تهران گفته است که در نامه ایران به مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، "به مذاکرات در اسرع وقت اشاره شده است."

پیش از این گزارش شده بود که سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در نامه‌ای به کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی ایران، آمادگی خود را برای ادامه گفت‌وگوهای هسته‌ای با گروه ۱+۵ اعلام کرده است.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران (ایرنا)، علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران گفته است که در این نامه پیشنهاد شده بود مکان مذاکرات استانبول باشد و "حدود دو ماه پیش نیز در این رابطه با کاترین اشتون صحبتی داشتیم."

او اضافه کرد: وزیر امور خارجه ترکیه (احمد داوود اوغلو) اعلام کرده است که این کشور آمادگی میزبانی را دارد و این اعلام آمادگی به مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام شد.

او گفت: "ما منتظر پاسخ طرف مقابل هستیم و علی‌القاعده مکان مذاکره شهر استانبول است."

وزیر امور خارجه ایران با بیان این که ما به دنبال مکانیزمی برای برون رفت به صورت برد-برد از موضوع هسته‌ای هستیم، گفته است: "ما وضعیت طرف مقابل را درک می‌کنیم که می‌خواهد به صورت آبرومندانه از وضعیت فعلی خارج شود و آمادگی داریم تا شرایط لازم را برای خروج آبرومندانه آنها فراهم کنیم."

کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز شنبه، ۱۸ فوریه، اعلام کرد که گروه ۱+۵ در حال بررسی و رایزنی درباره نامه آقای جلیلی است.

حق نشر عکس AFP
Image caption کاترین اشتون گفته است که گروه ۱+۵ در حال بررسی و رایزنی درباره نامه آقای جلیلی است

خانم اشتون گفت که این امکان وجود دارد که ایران برای از سرگیری گفت‌وگوهای هسته‌ای آماده باشد، ولی در عین حال او تاکید کرد که با این موضوع هم با احتیاط و هم با خوش‌بینی برخورد می‌کند.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا نیز گفته است که نامه ایران "همان پاسخی است که گروه ۱+۵ منتظر آن بوده است."

او گفت که از نامه آقای جلیلی به نظر می‌رسد که ایران موضع گروه ۱+۵ مبنی بر تقدم گفت‌وگو درباره اختلافات هسته‌ای را در مذاکرات "پذیرفته" است.

گروه ۱+۵ با حضور نمایندگانی از کشورهای آمریکا، بریتانیا، فرانسه، آلمان، روسیه و چین تشکیل شده است و مذاکرات این گروه با ایران بر سر فعالیت‌های هسته‌ای این کشور از نزدیک به یک سال پیش متوقف شده است.

"جزئیات بیشتر در گزارش آتی آژانس"

وزیر امور خارجه ایران در شرایطی از آمادگی ایران برای از سرگیری هرچه سریع‌تر مذاکرات هسته‌ای خبر داده است که یکی از دیپلمات‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفته است که ایران مترصد گسترش جدی فعالیت‌های هسته‌ای خود در تاسیسات زیرزمینی فردو است.

او به بی‌بی‌سی گفته است که به نظر می‌رسد ایران برای نصب هزاران سانتریفیوژ نسل جدید در تاسیسات فردو آماده شده است.

اما آقای صالحی در کنفرانس مطبوعاتی خود در روز یکشنبه، ۳۰ بهمن ماه، به سوالی درباره تعداد سانتریفیوژهای نصب شده در سایت فردو، پاسخ روشنی نداده و گفته است که "اطلاعات لازم به اندازه‌ای که ضرورت داشته، از سوی سازمان انرژی اتمی اعلام شده است."

بر اساس اعلام وزیر امور خارجه ایران، "در گزارش آینده آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که در ماه مارس منتشر می‌شود، جزئیات بیشتری در این باره اعلام می‌شود."

قرار است بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی، این هفته برای گفت‌وگو درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران به این کشور بروند.

"تلاش برای اعمال فشار"

آقای صالحی همچنین در واکنش به وزیر امور خارجه بریتانیا که گفته بود بلندپروازی‌های هسته‌ای ایران، منطقه خاورمیانه را به سمت جنگ سرد سوق می‌دهد، این اظهارات را در راستای "تند کردن فضا علیه ایران با هدف اعمال فشار" ارزیابی کرد.

ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا روز گذشته گفته بود که "یک بحران در حال شکل‌گیری است." و اگر ایران بتواند به توان تولید تسلیحات هسته‌ای دست پیدا کند، دیگر کشورهای منطقه خاورمیانه هم وارد رقابت برای دست یافتن به این گونه تسلیحات خواهند شد.

اما وزیر امور خارجه ایران گفته است: "این اظهارات از طرف برخی مسئولان غربی با هدف تبلیغاتی انجام می‌شود و آنها فکر می‌کنند با این اظهارات نگرانی ایجاد خواهند کرد."

او اضافه کرده است که ایران "نگران این موضع‌گیری‌ها و اظهارات نیست."

کشورهای غربی ایران را متهم می‌کنند که برنامه‌های هسته‌ای خود را با اهداف نظامی دنبال می‌کند، ولی مقامات رسمی این کشور همواره با رد این اتهام گفته‌اند که به دنبال استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای به منظور تامین نیازهای دارویی و تولید انرژی برق هستند.

مطالب مرتبط