تعویق اعلام موعد انتخابات ریاست جمهوری مصر

محمد حسین طنطاوی حق نشر عکس Reuters
Image caption شورای نظامی حاکم بر مصر به رهبری محمد حسین طنطاوی، تحت فشار بوده است که انتخابات را در ماه مه برگزار کند

مقامات مصری نتوانسته اند در مورد تعیین تاریخ برگزاری نخستین انتخابات ریاست جمهوری آن کشور پس از سقوط حسنی مبارک به توافق برسند.

در جریان یک کنفرانس خبری که قرار بود تاریخ برگزاری انتخابات در آن اعلام شود، رییس کمیسیون انتخاباتی مصر به رسانه ها اطلاع داد که تاریخ این رای گیری فعلا اعلام نخواهد شد.

فاروغ سلطان رییس کمیسیون انتخاباتی مصر گفت که اعلام تاریخ انتخابات به دلیل ملاحظاتی در مورد شهروندان مصری مقیم خارج از آن کشور به تعویق افتاده است.

او به یک تلویزیون مصری گفت: "کمیته تصمیم گرفته که تا زمانی که راه حلی پیدا نشده که تضمین کند شهروندان مصری خارج از کشور می توانند در یک فرصت زمانی مناسب رای خود را به صندوق بیاندازند و در تعیین سرنوشت خود نقش واقعی ایفا کنند، جدول زمانی انتخابات اعلام نشود."

پیشتر یکی از مقامات مصر گفته بود که انتخابات ریاست جمهوری مصر در ماه مه برگزار خواهد شد و یک مقام دیگر هم زمان برگزاری این انتخابات را ماه ژوئن اعلام کرده بود.

احمد شمس الدین، از اعضای کمیسیون انتخاباتی به رسانه های مصر گفته بود: "انتخابات در نخستین روزهای ماه ژوئن آغاز می شود و اگر کار به دور دوم بکشد، در آخرین هفته ژوئن انتخابات تمام می شود."

یک خبرنگار بی بی سی می گوید که ابهامات موجود در مورد زمان برگزاری انتخابات، حاکی از وجود اختلافاتی میان حاکمان نظامی مصر است که احتمالا در مورد شرایط واگذاری قدرت به غیرنظامیان با یکدیگر اتفاق نظر ندارند.

حسنی مبارک، رییس جمهوری سابق مصر در ۱۱ فوریه سال گذشته بعد از ۱۸ روز اعتراضات خیابانی از قدرت کناره گیری کرد.

در جریان این اعتراضات صدها نفر کشته شدند.

در پی سقوط حکومت مبارک، نظامیان قدرت را در دست گرفتند و انتخابات پارلمانی هم برگزار شد و مجلس جدید که احزاب اسلام گرا در آن حضور غالب دارند، پیشتر در ماه جاری نخستین جلسه خود را برگزار کرد.

شورای نظامی حاکم بر مصر به رهبری محمد حسین طنطاوی، تحت فشار بوده است که انتخابات را در ماه مه برگزار کند.

با وجود فشار زیاد معترضان و تظاهرات خیابانی، شورای نظامی حاکم بر مصر هشدار داده بود که تسلیم درخواستها برای تسریع روند انتقال قدرت نخواهد شد.

این شورا در عین حال قول داده است که بعد از انتخابات ریاست جمهوری قدرت را به غیرنظامیان تحویل دهد، اما فعالان طرفدار دموکراسی نگرانند که نظامیان تلاش کنند که قدرت و نفوذ خود را حفظ کنند.

حسنی مبارک در حال حاضر به اتهام صدور دستور کشتار مخالفان حکومتش تحت محاکمه قرار دارد. خود او این اتهام را تکذیب می کند.

مطالب مرتبط