مناطق کوهستانی به امتیاز نیاز دارند

کوهستان حق نشر عکس BBC World Service
Image caption در مناطق کوهستان، نرخ فقر و بیکاری بالا است

در جلسه شورای مجلس نمایندگان تاجیکستان، پیش‌نویس قانون "منطقه‌های کوهی" بررسی شده است.

عالم صفراف، عضو کمیته کشاورزی و بوم‌شناسی مجلس نمایندگان تاجیکستان و از مؤلفان این سند حقوقی، روز دوشنبه، ۲۰ فوریه به بی‌بی‌سی گفت، با توجه به کوهستانی بودن بیشتر مناطق این کشور و کاهش جدی جمعیت این مناطق در سال‌های اخیر، ضرورت تهیه قانون "منطقه‌های کوهی" به میان آمده است.

به اعتقاد آقای صفراف که خود در مدت ۸ سال به حیث معاون اول رئیس ناحیه جرگتال، در شرق تاجیکستان، ایفای وظیفه کرده است، در شرایط فعلی مناطق کوهستان به امتیازها، از جمله کاهش نرخ مالیات، تخصیص بیشتر مبالغ بوجه برای رشد اقتصاد و ایجاد جای‌های کاری و جلب سرمایه خارجی، نیاز بیشتر دارد.

به گفته او، حالا در اختصاص بوجه برای مناطق کوهی امتیازی پیش‌بینی نشده است. او به عنوان مثال گفت که در ناحیه بلندکوه جرگتال بارش برف در زمستان از ۱/۵ تا ۲ متر است و در نتیجه، راه‌های اتومبیلگرد مسدود می‌شوند که پاکسازی آن هزینه‌های زیادی را طلب می‌کند، اما مبلغی که از بوجه دولت برای ناحیه جرگتال اختصاص می‌گردد، همسان با بوجه ناحیه‌های وحدت و رودکی بوده است.

ضمناً، در قانون مشابهی که در قرقیزستان تصویب شده است، ساکنان مناطق کوهستانی از همه گونه مالیات معاف بوده و نرخ اظافه‌پولی‌ها نیز زیاد بوده است.

ولی در پیش‌نویس قانون "میطقه‌های کوهی" برای ساکنان مناطق کوهستانی تاجیکستان چنین امتیازات در نظر گرفته نشده است.

عالم صفراف دلیل این امر را به مشکلات اقتصادی در تاجیکستان ربط داده و گفت، ممکن است پس از ۵ تا ۱۰ سال، در پی بهبود وضع اقتصاد کشور، ساکنان مناطق کوهستانی تاجیکستان از چنین امتیازات مالی برخوردار شوند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آقای محبت‌اف گفت، در صورت بهره‌برداری از ذخایر مناطق کوهستان و تأسیس کارخانه‌های کوچک کارکرد میوه و سنگ‌های گران‌بها مشکل فقر و بیکاری حل خواهد شد

در دوران اتحاد شوروی برای ساکنان ولایت بدخشان و نواحی کوهستانی تاجیکستان اظافه‌پولی پیش‌بینی شده بود.

گفته می‌شود، حالا نیز به دستمزد و حقوق بازنشستگی ساکنان مناطق کوهستانی، اظافه‌پولی ضم شده، اما به دلیل بیکاری، بیشتر ساکنان از چنین امتیاز برخوردار نیستند.

در همین حال، دکتر خال‌نظر محبت‌اف، اقتصاددان تاجیک و محقق مناطق کوهستان تاجیکستان، تهیه قانون "منطقه‌های کوهی" را برای جلب توجه نهادهای دولتی به مشکلات مناطق کوهستانی، بازسازی زیرساخت و توسعه اقتصاد این مناطق، مهم و سروقتی خواند.

به گفته آقای محبت‌اف، مناطق کوهستان تاجیکستان دارای ذخایر بزرگ آب، آب‌های معدنی، معادین و میوه بوده و در صورت بهره‌برداری از این ذخایر و تأسیس کارخانه‌های کوچک کارکرد میوه و سنگ‌های گرانب‌ها، مشکل فقر و بیکاری حل خواهد شد.

از سوی دیگر، توسععه کوه‌گردیشگری و کوهنوردی می‌تواند در بهبود وضع زیرساخت و ایجاد جای‌های کار در مناطق کوهستانی مساعدت کند.

او گفت: "تاجیکستان موضع‌های نادر طبیعیی چون پیریخ (یخچال) "فدچنکو"، دریاچه‌های سریز و اسکندرکول و منطقه‌های دست‌ناخورده‌ای چون "یغناب" دارد. تنها تبلیغ لازم است، تا جهانگردان خارجی را به این منطقه‌ها جلب کرد. همچنین، باید برنامه دولتی رشد مناطق کوهستانی تهیه شده و برای رشد و انکشاف این مناطق سرمایه جدا گردد." ضمناً، قانون "منطقه‌های کوهی" از جانب پنج نماینده مجلس نمایندگان تاجیکستان تهیه شده و پس از بررسی در جلسه شورای پارلمان، برای بررسی به وزارت و ادارات دولتی و کمیته‌های پارلمان ارسال گردیده است.