بهمن راه‌های دوشنبه-خجند و درواز-خاروغ را مسدود کرد

راه دوشتنبه-خاروغ حق نشر عکس BBC World Service
Image caption بارش برف زیاد حرکت خودروها در راه‌های کوهستانی را در زمستان امسال دشوار کرد

کمیته امور اضطرار تاجیکستان از مسدود شدن حرکت وسایل نقلیه در شاهراه دوشنبه-سغد و مسیر درواز-خاروغ خبر داد.

بر اساس اطلاع دفتر مطبوعاتی این کمیته، روز دوشنبه، ۲۰ فوریه، به سبب خطرات ناشی از ریزش بهمن و زیر آن افتادن مسافران و خودروها، حرکت وسایل نقلیه در این مسیرها موقتاً قطع شده است.

عارف ناظم‌اف، سخنگوی این کمیته، می‌گوید که همچنین در قسمت این راه در ناحیه "می‌خوره" هنگام ریزش بهمن، کارمندان پاکسازی راه‌ها و مسئولان این کمیته مشغول پاکسازی راه بوده‌اند.

آقای ناظم‌اف افزود: "همچنین ۲۰ فوریه در کیلومیتر ۴۰۸ شاهراه دوشنبه-خاروغ در روستای "شادک" ناحیه "درواز" ولایت (استان) بدخشان نیز بهمن پایین آمد و حرکت در راه را از درواز به روشان مسدود کرد." به گفته وی، معمولاً در این فصل سال خطرات ریزش بهمن و یَرچ (تکه زمین که با بهمن می‌ریزد) تمام راه‌های کوهستانی تاجیکستان را تهدید می‌کند.

آقای ناظم‌اف افزود: "مسئولان کمیته در نواحی کوهستانی، ساکنان و به ویژه رانندگان را هشدار می‌دهند که هنگام حرکت در مناطق ناامن هوشیار باشند." مسئولان کمیته اضطراری می‌گویند که در قسمت راه ناحیه روشان، در روستای "وَزنو" نیز بهمن جلو حرکت خودروها را گرفته است.

هم‌اکنون حرکت وسایل مسافربری و کامیون‌های باربر از روشان به خاروغ، مرکز بدخشان تاجیکستان، تا اطلاع ثانوی قطع شده است.

هرچند مسئولان کمیته و کارمندان راه‌های اتومبیل‌گرد می‌گویند که مشغول پاکسازی راه‌ها از برف هستند، ولی به گفته برخی از رانندگانی که عمدتاً با مسیرهای راه‌های ماشین‌گرد مناطق کوهستانی حرکت می‌کنند، امسال، آن‌ها شاهد آن بوده‌اند که راه‌ها به موقع از برف پاکسازی نمی‌شده است.

از این رو، به گفته این رانندگان، برخی اوقات آن‌ها مجبور می‌شوند که ساعات درازی تا پاک شدن راه‌ها در ماشین‌هایشان منتظر بمانند.

گفته می‌شود که شمار وسایل ویژه مدرن برای نجات رانندگان و بیرون آوردن خودروها از محاصره برف در اختیار کمیته اضطراری و کارمندان راه‌ها در تاجیکستان اندک بوده است.

از سوی دیگر، برخی از رانندگان سابقه‌دار، با اشاره‌ به بارش برف زیاد می‌گویند که خطرات ریزش بهمن و سیل در مناطق کوهستانی تاجیکستان در فصل بهار امسال در مقایسه‌ با سالهای قبل بیشتر خواهد بود.

همه‌ساله ریزش بهمن و سیل در تاجیکستان منجر به خسارات مالی و جانی در این کشور می‌شود. در فصل بهار سال ۲۰۱۰، ریزش بهمن در منطقه کوهستانی "می‌خوره"، در ۷۴ کیلومتری شمال شهر دوشنبه، پایتخت، جان هفت نفر، از جمله مسافران خودرو و افرادی را که کوشش کمک به آن‌ها را کرده بوده‌اند، ربود.

بر اساس اطلاع رسمی، در سال ۲۰۱۱ بیش از ۱۳۰ نفر از ساکنان در حوادث طبیعی مختلف، از جمله غرق‌شوی، آب‌خیزی، ریزش بهمن و سیل، جان خود را از دست داده‌اند.

در سال جاری، در این کشور تنها یک حادثه زیر بهمن افتادن ساکنان در وادی رشت ثبت شده است.

در ماه ژانویه، ذکرالله نبات‌زاده ۱۷ ساله در موضعی به نام "چپ‌دره"، واقع در وادی رشت، در زیر بهمن کشته شد.

در همین حال، برخی از ساکنان بزرگسال وادی رشت می‌گویند که بارش برف در کوهستان این منطقه در سال جاری از سال ۱۹۶۹ بدینسو سابقه نداشته است.