تأکید رحمان به تحکیم پایه‌های ارتش تاجیکستان

رژه نظامی حق نشر عکس BBC World Service
Image caption همه‌ساله روز ۲۳ فوریه از سالگرد تأسیس ارتش تاجیکستان تجلیل می‌شود

دولت تاجیکستان برای تحکیم پایه‌های مادی و فنی ارتش کشور، تأمین کادرهای بلنداختصاص، بهتر کردن شرایط زندگی و خدمت نظامیان جداً تلاش می‌کند.

این نکته در پیام امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان، که روز چهارشنبه ۲۲ فوریه در ارتباط با نوزدهمین سالگرد تأسیس ارتش تاجیکستان در تلویزیون‌های دولتی پخش شد، تأکید شده است.

در این پیام آمده است: "امروز ارتش به نیروی پرقدرت دارای جزء و تام‌های زمانوی تبدیل یافته است. ارتش در برقرار کردن ساخت فانونی، حفظ دستاوردهای استقلال، به اعتدال آوردن وضع سیاسی و حربی، پشتیبانی از صلح و آرامی و وحدت ملی فداکارانه و دلیرانه خدمت کرد."

همه‌ساله روز ۲۳ فوریه از سالگرد تأسیس ارتش تاجیکستان تجلیل شده و در پارک غلبه شهر دوشنبه رژه نظامی برگزار می‌شد.

به گفته فریدون محمدعلی‌اف، سخنگوی وزارت دفاع تاجیکستان، در سال جاری نیز در پارک غلبه شهر دوشنبه رژه نظامی و گل‌گذاری در نزد مجسمه “آتش ابدی” و در تالار وزارت دفاع جلسه باشکوه برگزار خواهد شد.

ارتش تاجیکستان روز ۲۳ فوریه سال ۱۹۹۳، زمان جنگ داخلی در این کشور، تأسیس شد و حالا این ارتش از سه نیروی نظامی هوایی، دفاع ضدهوایی و خشکی‌گرد مرکب است.

مقامات تاجیکستان مکرراً تأکید کرده‌اند که این کشور از ارتش نیرومند شوروی پیشین هیچ میراثی نبرده و ارتش تاجیکستان "در جای خالی" تأسیس یافته است.

مهترسالاری یا آزار تازسربازان

در همین حال، نشریات و رسانه‌های مستقل از موارد زیاد مهترسالاری در یگانهای نظامی نیروهای مسلح تاجیکستان مطالبی چاپ کرده و این "ظهورات نامطلوب" را از سبب‌های فرار سربازان از ارتش، سرپیچی از خدمت نظامی و حتی خودکشی سربازان عنوان کرده‌اند.

از جمله، دادستانی نظامی ولایت ختلان، در تابستان سال گذشته در قبال ۱۶ سرباز ارتش تاجیکستان به اتهام فرار از محل خدمت نظامی پرونده جنایی باز کرده بود.

گفته می‌شود که اکثر فراریان، سربازانی بوده‌اند که به طور اجباری یا با روش گیر و دار به خدمت نظامی جلب شده و یا از موارد مهترسالاری در ارتش اذیت دیده‌اند.

در همین حال، عمرعلی صفرعلی، خبرنگار نشریه دولتی "جوانان تاجیکستان" که در یک یگان نظامی در شهر خجند ولایت سغد خدمت کرده است، به کاهش موارد مهترسالاری در ارتش اشاره‌ کرد.

آقای صفرعلی گفت که در جریان خدمت، شاهد حادثه لت و کوب شدن تاه‌زسربازی از جانب سرباز بزرگسال، شده است که در نتیجه، سرباز جوان بر اثر لت و کوب شدیداً زخمی شده بود. بعداً فرد مرتکب این جرم بازداشت و مجازات شده است.

به گفته او، یگان‌های نظامی مستقر در شهرها تحت نظارت دائمی نمایندگان دادستانی نظامی قرار داشته و از این لحاظ، موارد مهترسالاری یا اذیت و آزار تازه‌سربازان کم بوده است.

اما یک جوان، که در صف نیروهای مرزبانی در منطقه پنج در مرز تاجیکستان با افغانستان خدمت کرده و از افشای نامش خودداری کرد، گفت که حادثه اذیت و آزار سربازان جوان از سوی سربازان بزرگسال یا افسران، زیاد به مشاهده می‌رسد.

او گفت که افسران ارشد واحدهای نظامی به شکایت سربازان در این زمینه رسیدگی نمی‌کنند.

ضمناً، مقامات وزارت دفاع تاجیکستان، وجود موارد مهترسالاری یا اذیت و آزار سربازان را در ارتش رد کرده و می‌گویند که به دلیل بهبود شرایط خدمت در ارتش تعداد داوطلبان خدمت نظامی در حال افزایش بوده است.

در همین حال، بنا به اطلاع سایت دفتر متبوعاتی رئیس ولایت سغد تاجیکستان، گروهی از سربازان یگان‌ها یا واحدهای نظامی در این ولایت از هم‌خدمت‌های خود خواسته‌اند که به مهترسالاری در ارتش خاتمه دهند.

در بیانیه سربازان، این پدیده از عوامل سرپیچی جوانان از خدمت وطن تلقی شده است.

بنا به اطلاع منابع وزارت دفاع تاجیکستان، حالا در ارتش این کشور بیش از ۲۰ هزار سرباز و افسر خدمت می‌کنند و همه‌ساله هزارها نفر از جوانان به خدمت در صفوف نیروهای مسلح تاجیکستان جلب می‌شوند.

در چند سال اخیر در تاجیکستان موضوع رایج کردن خدمت آلترناتیف به عوض خدمت نظامی مطرح شده، اما تا به حال در این زمینه گام مشخصی برداشته نشده است.