خداحافظ مادموازل: حذف 'دوشیزه' از فرم های رسمی فرانسه

واژه مادمازل یا دوشیزه حق نشر عکس bbc
Image caption فعالان حقوق زن در فرانسه سال ها به دنبال حذف عنوان "دوشیزه" بوده اند و معتقدند این واژه ای تحقیرآمیز است

فرانسوا فیو، نخست وزیر فرانسه به دولت این کشور دستور داده عنوان "دوشیزه" را از فرم های اداری این کشور حذف کنند و تنها گزینه های "خانم" و "آقا" را باقی بگذارند.

این اقدام نخست وزیر در پی فشارهای فعالان حقوق زن در این کشور صورت گرفته تا زنان برای معرفی خودشان مجبور به توضیح درباره متاهل یا مجرد بودنشان نباشند.

گروه های حامی حقوق زنان از این اقدام نخست وزیر استقبال کرده اند اما تاکید کرده اند که انتظار دارند در سال جاری که سال انتخابات در این کشور است شاهد اجرایی شدن آن باشند.

"ژولی موره" از گروه "فیمینیسم دلیر باش" می گوید: " هر جا که می رویم مجبوریم وضعیت تاهل خود را توضیح بدهیم در حالی که این کار به مردان تحمیل نمی شود، مهم نیست که مردها متاهلند یا نه."

این گروه حامی حقوق زنان به دنبال آنست که نامزدهای انتخابات بهار امسال قول بدهند که تفاوت میزان درآمد میان زن و مرد را کاهش می دهند؛ از حق سقط جنین و جلوگیری از بارداری دفاع می کنند و تبلیغاتی را که جنبه جنسیتی دارند محدود می کنند.

فعالان حقوق زن در فرانسه سال ها به دنبال حذف عنوان "دوشیزه" بوده اند و معتقدند این واژه ای تحقیرآمیز است.

در بیانیه ای از سوی دفتر نخست وزیر فرانسه آمده دولت نباید بیش از این درباره وضعیت تاهل زنان کنجکاوی کند.

بر اساس این بیانیه از این پس در فرم های اداری جای عنوان های "نام دوشیزگی" و "نام تاهل" برای زنان را "نام خانوادگی" می گیرد.