حمایت آمریکا از طرح آتش بس صلیب سرخ در سوریه

حق نشر عکس AP
Image caption آمریکا نسبت به عواقب انسانی سرکوب ها در سوریه هشدار داده است.

آمریکا از طرح صلیب سرخ برای آتش بس در سوریه و کمک رسانی به مناطق آسیب دیده از درگیری های این کشور حمایت کرده است.

کاخ سفید گفته "رفتار شرم آور" سوریه منجر به کمبود جدی مایحتاج ضروری مردم شده است.

صلیب سرخ می گوید درحال مذاکره با دوسوی این درگیری هاست تا روزانه دست کم برای دو ساعت آتش بس برقرار شود.

در همین حال فعالان مخالف دولت سوریه می گویند در تازه ترین درگیری ها دست کم 100 نفر کشته شده اند.

شاهدان عینی می گویند نیروهای حامی بشار اسد حملات خود را به شهر حمص که در دست شورشیان مخالف دولت است افزایش داده اند.

جان کارنی سخنگوی کاخ سفید در واکنش به درخواست صلیب سرخ گفت: "اقدامات شرم آور دولت بشار اسد و خشونت های وحشیانه رهبر سوریه علیه مردم خودش ما را به وضعیت کنونی کشانده که مایحتاج ضروری مردم بسیار کمیاب است و باید دست به کار شد، به همین دلیل ما قطعا از ایجاد چنین آتش بسی حمایت می کنیم."

ویکتوریا نولاند سخنگوی وزیر خارجه آمریکا تاکید کرده واشنگتن خواستار توقف کامل خشونت هاست.

خانم نولاند گفت: "اگر توقف کوتاه در این حملات بیشترین کاری است که می شود انجام داد، قطعا ما موافق رساندن کمک های انسان دوستانه هستیم و می خواهیم سازمان های بین المللی بتوانند این کمک ها را به کسانی برسانند که از بمباران های حکومت اسد آسیب دیده اند."

خانم نولاند درپاسخ به احتمال مسلح کردن مخالفان دولت سوریه گفت: "ما معتقدیم در حال حاضر کمک به مسلح تر شدن و نظامی تر شدن درگیری ها در سوریه درست نیست با این حال اگر نتوانیم اسد را با فشارهای فعلی به تسلیم واداریم، ممکن است مجبور به انتخاب این گزینه هم بشویم."

"کمیته هماهنگی منطقه ای" که شبکه ای از فعالان مخالف دولت سوریه است اعلام کرده دست کم 45 نفر در بمباران های سنگین حمص در روز سه شنبه کشته شده اند و ده ها نفر نیز در حملات نیروهای حامی دولت به روستاهای استان ادلب جان خود را از دست داده اند.

در همین حال خشونت هایی در حومه شهر دمشق گزارش شده است.

سوریه از ورود اغلب خبرنگاران خارجی به این کشور جلوگیری می کند و نمی توان تعداد دقیق کشته شدگان را مشخص کرد.

گروه های مخالف دولت می گویند نیروهای بشار اسد حضور خود را در اطراف شهر حمص تقویت کرده اند تا برای حمله ای زمینی به این شهر آماده شود.

فعالان حقوق بشر هشدار داده اند این حمله ممکن است به قتل عام تبدیل شود.

با این وجود "جیم میور" خبرنگار بی بی سی که حوادث سوریه را از کشور هم جوارش لبنان زیرنظر دارد می گوید مشخص نیست که این بمباران ها مقدمه حمله زمینی باشند.

قرار است روز جمعه رهبران جهان و کشورهای عرب برای گفتگو درباره آِینده سوریه در تونس گردهم آیند.

اما روسیه که از متحدان اصلی سوریه است اعلام کرده در این گردهمایی که ملاقات "دوستان سوریه" نام گرفته شرکت نخواهد کرد چرا که دولت سوریه در آن نماینده ای ندارد.

روسیه و چین به دلیل ممانعت از تصویب قطع نامه شورای امنیت سازمان ملل متحد برای حمایت از طرح صلح اتحادیه عرب برای سوریه مورد انتقاد شدید اعراب و کشورهای غربی قرار گرفته اند.

بشار اسد ماه هاست که تلاش می کند ناآرامی ها در این کشور را سرکوب کند.

در حال حاضر معترضان غیر مسلح سوریه توسط شورشیان مسلحی که از نیروهای حامی دولت جدا شده اند و خود را "ارتش سوریه آزاد" می نامند حمایت می شوند.

مطالب مرتبط