مجلس علیای روسیه قرارداد مرزی با تاجیکستان را تصویب کرد

مرز حق نشر عکس BBC World Service
Image caption روسیه با تاجیکستان در مسائل مرزی همکاری خواهد کرد

شورای فدراسیون یا مجلس علیای پارلمان روسیه، موافقت‌نامه میان این کشور و تاجیکستان در مسائل همکاری‌های مرزی را تصویب کرده است.

بنا به اطلاع دفتر مطبوعات این مجلس، این سند ۲ سپتامبر سال گذشته در شهر دوشنبه به امضا رسیده و برای حضور گروه همکاری مرزبانی روسیه در تاجیکستان در ۵ سال آینده زمینه حقوقی فراهم کرده است.

حدود دو هفته قبل دومای دولتی یا مجلس سفلای روسیه نیز این موافقتنامه را تصویب کرده بود.

این در حالیست که هنوز موافقت‌نامه میان روسیه و تاجیکستان در مسائل همکاری‌های مرزی از سوی پارلمان تاجیکستان تصویب نشده است.

طبق این سند، روسیه به نهادهای مرزبانی تاجیکستان در مراقبت از مرز مساعدت کرده و همچنین، در مبارزه با تروریسم، بنیادگرای مذهبی، مهاجرت غیرقطاری و جرایم فرامرزی با این کشور همکاری خواهد کرد.

روسیه در آموزش و بازآموزی کادرهای مرزبانی تاجیکستان کمک خواهد کرد.

بر اساس این سند حقوقی، تاجیکستان موظف است برای اعضای گروه همکاری مرزبانی روسیه بنای کاری و وسایل مخابراتی و برای اعضای خانواده آن‌ها منزل فراهم کند.

مدت موافقتنامه، ۵ سال بوده و با رضایت طرف‌ها ممکن است تمدید شود.

ضمناً، موافقتنامه قبلی در ماه اکتبر سال ۲۰۰۴ در شهر دوشنبه امضا شده و مدت اجرای آن ۵ سال تعیین شده بود.

بر اساس این سند، خروج نیروهای مرزبان روسیه از مرز تاجیکستان با افغانستان آغاز شد و در سال ۲۰۰۵ این روند پایان یافت.

بدین ترتیب، در تابستان سال ۲۰۰۵، نیروهای روسیه از مرز، کاملاً خارج شده و تنها تعدادی از مشاوران نظامی روسیه برای همکاری با مرزبانان تاجیک در مناطق مرزی باقی ماندند.

حالا ۲۰۰ تن از مستشاران روس در پاسگاه‌های مرز مشترَک تاجیکستان با افغانستان و چین فعالیت کرده و افسران مرزبان تاجیک را آموزش می‌دهند.

طی دو سال اخیر، برخی از مقامات روسیه علاقه‌مندی این کشور به بازگرداندن نیروهایش به مرز تاجیکستان و افغانستان را که تقریباً ۱۴۰۰ کیلومتر طول داشته و عمدتاً از مناطق کوهستانی و دشوارگذر عبارت است، ابراز کرده‌اند.

ولی مقام‌های مرزبانی کمیته دولتی امنیت ملی تاجیکستان تأکید کرده‌اند، که مرزبانان تاجیک امکان و توانایی مراقبت از مرزهای جنوبی کشور خود را داشته و نیاز به حضور مرزبانان روس در این زمینه نیست.

مطالب مرتبط