قدرت های جهان در تونس به دنبال حل بحران سوریه

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

قرار است امروز، جمعه ۲۴ فوریه، (پنجم اسفند) کنفرانسی بزرگ در تونس با شرکت کشورهای غربی و اتحادیه عرب برگزار شود تا راه حلی برای بحران سوریه بیابد.

آمریکا، اروپا و کشورهای عرب می خواهند به بشار اسد رییس جمهوری سوریه فشار بیاورند تا ظرف چند روز اجازه کمک رسانی به مناطق آسیب دیده سوریه را بدهد.

روسیه و چین گفته اند در این کنفرانس شرکت نخواهند کرد.

هر دو این کشورها به دلیل ممانعت از تصویب قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد که حامی طرح صلح اتحادیه عرب برای صلح در سوریه است مورد انتقاد غرب و کشورهای عربی قرار گرفته اند.

سرگئی لاوروف وزیر خارجه سوریه در گفتگوی تلفنی با همتای چینی خود بر موضع دو طرف تاکید کرده است.

گروه های مخالف دولت سوریه می گویند حدود ۵۰ تا ۶۰ نفر در خشونت های روز ۵ شنبه در سراسر کشور کشته شده اند.

نزدیک به هفتاد کشور از جمله آمریکا، بریتانیا، فرانسه و ترکیه در این کنفرانس شرکت دارند.

این کنفرانس قرار است با توافق بر سر بیانیه ای از سوریه بخواهد بلافاصله آتش بس کند و اجازه دهد میزان نیاز به کمک های انسانی در منطقه بررسی شود. اگر سوریه این خواسته را نادیده بگیرد با تهدیدهای بیشتر روبرو خواهد شد.

حق نشر عکس AFP
Image caption فعالان مخالف دولت سوریه می گویند روز پنجشنبه حدود ۵۰ تا ۶۰ نفر در خشونت های سراسر سوریه کشته شده اند

این کنفرانس ممکن است در عین حال شورای ملی سوریه را که مجموعه ای از گروه های مخالف دولت این کشور است نماینده "مشروع" مردم سوریه بخواند اما در عین حال این گروه را کاملا تایید نکند.

شب برگزاری این کنفرانس سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب کوفی عنان را نماینده مشترک خود برای رسیدگی به بحران سوریه کردند.

بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد و نبیل العربی، دبیرکل اتحادیه عرب در بیانیه ای مشترک اعلام کردند به طور مشترک کوفی عنان را به عنوان نماینده ویژه خود در بحران سوریه منصوب کرده اند.

قرار است آقای عنان که پیشتر خود دبیرکل سازمان ملل متحد بوده برای به پایان رساندن "تمامی خشونت ها و موارد نقض حقوق بشر" و نیز ترتیب دادن راه حلی مسالمت آمیز برای بحران سوریه فعالیت کند.

آقای عنان دبیرکل اتحادیه عرب و دبیرکل سازمان ملل را در مسائل مربوط به سوریه نمایندگی می کند و در چهارچوب قطعنامه ۶۶ -۲۵۳ مجمع عمومی و قطعنامه های مرتبط اتحادیه عرب برای تماس به تمام بازیگران درون و بیرون از سوریه تلاش می کند تا به یافتن راه حلی سیاسی، مسالمت آمیز و دربرگیرنده که با "آرمان های دموکراسی خواهانه مردم سوریه" مطابقت دارد و برخاسته از بازیگران سوری است کمک کند.

هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا نیز شب پیش از برگزاری این کنفرانس گفت تمام کشورها باید تدابیری را که بر سر آن توافق شده پیش بگیرند.

وی گفت: " ما منتظر پیشرفت در سه جبهه هستیم؛ تامین کمک های انسانی، افزایش فشار بر رژیم سوریه و آماده سازی برای یک گذار سیاسی دموکراتیک."

خانم کلینتون گفت: " برای رسیدن به این هدف امیدواریم تعهدات تازه ای برای کمک رسانی به کسانی که در سوریه گرفتار شده اند دریافت کنیم و نیز با همکاری بین المللی و فشار دیپلماتیک بر دمشق بتوانیم این کمک ها را به نیازمندانشان برسانیم."

وزیرخارجه آمریکا در عین حال ابراز امیدواری کرد تا کشورهای بیشتری سوریه را تحریم کنند.

دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا گفته اجماع جامعه جهانی بر سر مسئله سوریه حیاتی است.

آلن ژوپه وزیر خارجه فرانسه پیش از ترک لندن به مقصد تونس گفت لازم است که این کنفرانس بر سوریه و همچنین دولت های روسیه و چین حداکثر فشار را بیاورد.

به گفته او هیچ گزینه نظامی برای این مسئله در دستور کار نیست و فرانسه بدون اجازه و ماموریت از سوی جامعه جهانی به چنین راهی را متصور نمی داند.

تقاضای روزنامه نگاران

حق نشر عکس bbc
Image caption ادیت بوویه خبرنگار فرانسوی می گوید استخوان رانش شکسته و نیاز فوری به جراحی دارد

کنفرانس تونس دو روز پس از آن برگزار می شود که ماری کالوین و رمی اشلیک در حملات مکرر توپخانه به حمص کشته شدند.

نیکلا سارکوزی، رییس جمهوری فرانسه مرگ دو روزنامه نگار در حمص را "قتل" خوانده و گفته " کسانی که مرتکب این کار شدند باید حساب پس بدهند".

او سوریه را متهم کرده که عامدانه روزنامه نگاران را هدف قرار داده است.

دو روزنامه نگار که در همین حمله زخمی شده اند از طریق انتشار ویدیوهایی در اینترنت خواستار کمک پزشکی شده اند.

ادیت بوویه که تحت مداوای امدادگران سوری است به جراحی نیاز دارد . این امدادگران فاقد وسایل لازم برای انجام این کار هستند.

پاول کانروی که بریتانیایی است نیز خواستار کمک خارجی برای رسیدن به محلی امن و خروج از سوریه شده است.

در همین حال یک کمیته سازمان ملل متحد فهرستی محرمانه از مقامات ارتش سوریه را تهیه کرده که گمان می رود شامل بشار اسد رییس جمهوری سوریه نیز می شود و می گوید این عده ممکن است به دلیل جنایت علیه بشریت تحت تعقیب قرار بگیرند.

این کمیته می گوید این جنایات شامل شلیک به سوی زنان و کودکان غیرنظامی، توپ باران مناطق غیرنظامی و شکنجه زخمی ها می شود.