"برق نیست": شبکه ملی برای تأمین شفافیت در عرصه انرژی

نقشه حق نشر عکس BBC World Service
Image caption در این نقشه توسط رنگ‌ها وضع برق‌رسانی در مناطق تاجیکستان نشان داده شده است (نقشه از سایت "برق نیست")

به منظور تأمین شفافیت و گزارش‌دهی در مورد وضع برق‌رسانی در تاجیکستان، سایت جدیدی با نشانی www.barknest.tj راه‌اندازی شده است.

گروهی با نام مشابه در شبکه اجتماعی فیس‌بوک نیز راه‌اندازی شده و در آن اعضای گروه می‌توانند در باره وضع برق‌رسانی در تاجیکستان با هم تبادل نظر کنند.

این سایت با نام "شبکه ملی برای تأمین شفافیت و گزارشگری در زمینه وضع برق‌رسانی" به طور آزمایشی راه‌اندازی شده و به عنوان "منبع معرفتی غیر تجارتی" اتحادیه مصرفکنندگان تاجیکستان خدمت می‌کند.

فریدون شاهین‌بیک‌اف، معاون رئیس اتحادیه مصرفکنندگان تاجیکستان، روز جمعه، ۲۴ فوریه به بی‌بی‌سی گفت، چون در میان مشکلات جامعه این کشور کمبود برق مهمترین و دردناکترین است، از این لحاظ این اتحادیه نخستین سایت خود را به این مشکل اختصاص داده است.

به گفتة آقای شاهین‌بیک‌اف، هر مصرفکننده برق می‌تواند از طریق این سایت در باره شرایط رساندن برق و میزان انتقال برق در مناطق مختلف تاجیکستان اطلاع دریافت کند یا اطلاع بدهد و حتی شکایت خود را به مسئولان ارائه دهد.

در سایت شبکه ملی برای تأمین شفافیت در عرصه برق‌رسانی، آمده است: "نارسایی قطعی منبع تنرژی در جمهوری ما یکی از سبب‌های دسترسی مشکل قوه برق و جاری شدن محدودیت در فصل‌های تیره‌ماه (پاییز) و زمستان گشته است که بعضاً وقت به نامنظمی در تأمین برق در فصل تابستان نیز سبب می‌گردد."

مبتکران تأسیس شبکه می‌فزایند: "این معماها به آن آورده رساندند که قوه برق (به) موضوع همه گونه سوءاستفاده‌های غرضناک و بحث‌ها در سطح‌های ملی و منطقوی (منطقه‌ای) (تبدیل) شده و قوه انرژی باشد، یکی از سمت‌های نامفهوم، گاها تصادفی اقتصادیات مملکتمان گشته است."

ضمناً، در فصل‌های تیره‌ماه و زمستان تاجیکستان با کمبود شدید نیروی برق مواجه شده و انتقال برق به ساکنان مناطق مختلف کشور بر اساس رژه یا جیره‌بندی انجام می‌شود.

اگر در سایت "برق نیست" دوگمه "خریت" را ناخن زنید، وضع برق‌رسانی در ۲۵ شهر و ناحیه تاجیکستان در روز وارد شدن به سایت روشن خواهد شد که با رنگ‌های سیاه، سبز، سرخ، زرد و زعفرانی، ساعت‌های انتقال برق نشان داده شده است.

مثلاً، طبق نقشه روز ۲۲ فوریه، تأمین برق نواحی مرکزی تاجیکستان تا ۵ ساعت، ولایت سغد تا ۶ ساعت و ولایت ختلان تا ۷ ساعت صورت می‌گیرد.

یعنی بدین ترتیب، همکنون امکان مقایسه ارقام مسئولان شرکت "برق تاجیک" در باره تأمین برق در نواحی کشور با وضعیت واقعی برق‌رسانی فراهم شده است.

مسئولان اتحادیه مصرفکنندگان تاجیکستان گفتند که فعلاً در ۲۵ ناحیه ولایات سغد، ختلان و نواحی مرکزی کشور، داوطلبان در باره وضع انتقال برق در شبانه‌روز به این سایت اطلاع می‌دهند.

در صورت پیدا شدن سرمایه ضروری در ولایت بدخشان و نواحی دیگر تاجیکستان داوطلبان برای اجرای این کار استخدام خواهند شد. حالا با سایت "برق نیست" در دوشنبه ۵ نفر و در شهرهای قرغانتپه و خجند سی نفری همکاری می‌کنند.

کارشناسان، تأسیس این شبکه را برای تأمین نظارت جامعه مدنی بر وضعیت برق‌رسانی و مبارزه با فساد در عرصه انرژی تاجیکستان که از بخش‌های پردرآمد و فسادزده اقتصاد ملی عنوان می‌شود، بسیار هایز اهمیت می‌دانند.

تاجیکستان کشوری سرشار از انرژی آبی است، ولی بخش اعظمی از مردم این کشور، بویژه در فصل زمستان، با کمبود شدید نیروی برق روبرو هستند.