انتقاد СPJ از دولت قرقیزستان برای مسدود کردن Fergana News

فرغانه نیوز حق نشر عکس BBC World Service
Image caption برای بار ننخست نیست که "فرعانه نیوز" سایتی که به انتشار مطالب مخالف دولت قرقیزستان شناخته شده است، مسدود می‌شود

کمیته دفاع از روزنامه‌نگاران، از دولت قرقیزستان تقاضا کرده که تصمیم در باره مسدود کردن دسترسی به سایت مستقل اطلاعاتی Fergana News را لغو کند.

این کمیته، ضمن انتشار بیانیه‌ای در این باره گفته است که چنین تسیم علیه همه گونه تعهدات دولت قرقیزستان در زمینه آزادی بیان است.

در باره مسدود شدن سایت “فرغانه نیوز” که مقر آن در مسکو واقع است، دانیئل کیسل‌اف، سردبیر این خبرگزاری روسی‌زبان، خبر داده است. به گفته وی “قرقیزتلکم”، بزرگترین فراهمگر اینترنت در قرقیزستان، دسترسی از داخل کشور به این سایت را مسدود کرده است.

این شرکت دسترسی حدوداً ۵۰ درصد کاربران را به اینترنت در قیرقستان فراهم می‌کند.

به باور آقای کیسل‌اف، امکان دارد به زودی دیگر فراهمگران اینترنت نیز دسترسی به سایت را ببندند، زیرا دولت در این باره دستور داده است. در این صورت، دسترسی به سایت "فرغانه نیوز" در سراسر قرقیزستان مسدود خواهد شد.

بنا به گزارش کمیته دفاع از روزنامه‌نگاران، مسئولان شرکت “قرقیزتلکم” گفته‌اند که دستور در باره مسدود کردن این سایت از سوی عمربیک بابان‌اف، نخست‌وزیر قرقیزستان صادر شده است.

در مکتوب کمیته ارتباطات قرقیزستان به شرکت “قرقیزتلکم” در این باره آمده است: “این دستور بر اساس قطع‌نامه پارلمان قرقیزستان در باره تحقیقات مقدماتی کمیسیون موقت پارلمانی در باره حوادث فجیع ماه‌های آوریل - ژوئن سال ۲۰۱۰ که ماه ژوئن سال ۲۰۱۱ تصویب شده بود، تهیه شده است.”

کمیته دفاع از روزنامه‌نگاران در بیانیه‌اش می‌نویسد که برای بار نخست است که مقامات قرقیزستان در باره مسدود کردن یک سایت، دستور کتبی تهیه کرده‌اند. این کمیته نوشته است که در این قطع‌نامه جُگُرکو کنش (پارلمان) هیچ شرحی در باره چنین تصمیم وجود ندارد.

کمیته می‌فزاید، به گفته آقای کیسل‌اف، طبق قوانین قرقیزستان، برای مسدود کردن یک خبرگزاری باید دادگاه حکم صادر کند، ولی در مورد سایت "فرغانه نیوز" هیچ دادگاهی همچنین حکمی صادر نکرده است.

در گزارش کمیته دفاع از روزنامه‌نگاران می‌خوانیم که تقون محمداف، نماینده پارلمان قرقیزستان به بخش قرقیزی رادیو آزادی گفته: ""فرغانه نیوز" مطالبی را پخش کرده است که نزاع‌های ملی و مذهبی را برمی‌انگیخت و در جریان پوشش حوادث فجیع آن زمان (آوریل ۲۰۱۰) قرقیزها را بدنام کرده است."

حق نشر عکس Getty
Image caption چندی قبل، کمیته دفاع از روزنامه‌نگاران از فشار به رسانه‌های مستقل در قزاقستان نیز انتقاد کرده بود

اما رابرت ماهونی، معاون رئیس کمته دفاع از روزنامه‌نگاران، در باره اقدام اخیر دولت قرقیزستان در قبال سایت خبری گفته است: "این یک حمله نگران‌کننده به آزادی اینترنتی است که باز یک دولت خودکامه، فراهمگر اینترنت را مجبور می‌سازد تا "کار کثیف" سانسور دولتی را انجام دهد. مقامات قرقیزستان باید فوراً دسترسی به این سایت را برقرار کنند."

در بیانیه کمیته همچنین تأکید شده که "فرغانه نیوز" خبرگزاریی است، که با چاپ مطالب انتقادی از دولت قرقیزستان شناخته شده است.

مقامات این کشور این سایت را در ماه مارس سال ۲۰۱۰، پس از انتشار مطلبی در باره فساد در دولت قرقیزستان ، مسدود کردند، اما هیچ گاه این را تأیید نکرده‌اند.

قبلاً در تاجیکستان، کشور هم‌مرز با قرقیزستان، نیز برای پوشش حوادث مربوط به درگیری‌های مسلحانه× سایت‌های مستقل مسدود شده و چاپ نشریه‌های مستقل متوقف شده بودند.

دولت تاجیکستان در تیره‌ماه (پاییز) سال ۲۰۱۰، نشریه‌های مستقل “فرژ”، “پیکان” و “نگاه” را از چاپ بازمانده و سایت‌های اینترنتی “avesta.tj”، “centrasia.ru”، “tjknews.com” و “fergana.ru” را مسدود کرده بود. این امر در تاجیکستان پس از آن صورت گرفت، که این رسانه‌ها برای پوشش مستقلانه حوادث درگیری‌ها در وادی رشت تلاش کردند.

مقامات وزارت دفاع تاجیکستان از طریق تلویزیون دولتی، نشریه‌های مستقل را به اغواانگیزی و "همکاری با تروریستان" متهم کردند و فعالیت نشریه‌ها را عامل به حالت بحرانی رساندن وضع نظامی و سیاسی کشور خوانده بودند.

از جمله، وزیر دفاع تاجیکستان در یک صحبت تلویزیونی تأکید کرده بود که نشریه‌های مستقل "حوادث وادی رشت را مغرضانه منعکس کرده و از تروریست‌ها پشتبانی می‌کنند." سرلشکر خیر‌الله‌اف از نهادهای دادستانی دعوت کرده بود که در قبال این گونه نشریه‌ها پرونده جنایی باز کنند.

مطالب مرتبط