همه‌پرسی قانون اساسی در سوریه در جریان است

Image caption همه پرسی در میان اعتراضات هر روزه مخالفان انجام می شود

همزمان با ادامه خشونت و ناآرامی‌ها در سوریه، دولت این کشور همه‌پرسی قانون اساسی جدید سوریه را در روز یکشنبه، ۲۶ فوریه، برگزار کرده است. مخالفان دولت شرکت در این همه پرسی را تحریم کرده‌اند.

در چارچوب قانون اساسی جدید که به همه‌پرسی گذاشته شده است، انتخابات چندحزبی مجلس ظرف سه ماه آینده در سوریه برگزار می‌شود.

مخالفان دولت، همه‌پرسی روز یکشنبه را نمایشی مضحک خوانده‌اند و از بشار اسد، رئیس جمهور این کشور، خواسته‌اند تا از قدرت کناره‌گیری کند.

رای‌گیری در این همه‌پرسی در شرایطی برگزار می‌شود که خشونت‌ها در سوریه ادامه دارد و مخالف دولت گفته‌اند که در روز شنبه، ۲۵ فوریه، بیش از ۸۰ نفر در سراسر سوریه کشته شده‌اند.

"خطر جنگ داخلی"

در عین حال، هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا نسبت به این که خشونت‌ها در سوریه به جنگی طولانی تبدیل شود، ابراز نگرانی کرده است.

خانم کلینتون در گفت‌وگویی اختصاصی با بی‌بی‌سی گفته است که دولت سوریه از حمایت ایران و تسلیحاتی که روسیه به این کشور می‌فرستد، برخوردار است.

او تاکید کرد که مداخله خارجی فقط به جنگ داخلی در سوریه شتاب می‌دهد.

هیلاری کلینتون همچنین گفت که مداخله در سوریه امکان‌پذیر نیست، چون مخالفان دولت این کشور، برخلاف مخالفان سرهنگ قذافی در لیبی، منطقه خاصی را در اختیار ندارند.

او همچنین گفت که هنوز روش روشن و راه‌حل آسانی برای این مساله وجود ندارد.

"خنده‌دار"

با وجود ادامه ناآرامی‌ها، دولت سوریه با راه‌اندازی بیش از ۱۳ هزار حوزه رای‌گیری، مقدمات برگزاری همه‌پرسی قانون اساسی جدید را فراهم کرده است.

حدود ۱۴ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر در همه‌پرسی روز یکشنبه حق رأی دارند.

تلویزیون دولتی سوریه مدتی است درباره سند جدید قانون اساسی که اجازه مخالفت بیشتری با حزب حاکم بعث می‌دهد، مناظراتی را برگزار می‌کند و به مردم آموزش می‌دهد که چگونه می‌توانند رأی بدهند.

با این حال، مخالفان دولت به صراحت قانون اساسی جدید را رد کرده‌اند و یکی از گروه‌های مخالف دولت، قانون اساسی پیشنهادی را تقلبی و همه‌پرسی را نمایشی مضحک خواند.

به گفته این گروه؛ حکومت بشار اسد هیچ گاه حتی به قانون اساسی پیشین که حق آزادی بیان و تظاهرات مسالمت آمیز را به رسمیت می‌شناسد و شکنجه را ممنوع می‌کند، احترام نگذاشته است.

جیم میور خبرنگار بی‌بی‌سی از بیروت در همسایگی سوریه می‌گوید که مشخص نیست این رای‌گیری چگونه می تواند در شرایط فعلی برگزار شود.

احمد داووداوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه نیز در کنفرانسی در استانبول، به همین نکته اشاره کرد و گفت: " از یک سو می گویید رفراندوم برگزار می کنید و از سوی دیگر با تانک به مناطق غیرنظامی حمله می کنید؟ هنوز هم فکر می کنید مردم این مناطق در این همه‌پرسی شرکت می‌کنند؟"

آمریکا این همه‌پرسی را بی‌اهمیت دانسته و خنده‌دار خوانده است.

دوستان سوریه

ناظران سوری حقوق بشر که یک گروه فعال مقیم بریتانیاست، گفته است که در میان کشته‌شدگان روز شنبه، ۲۴ نفر در شهر حمص جان خود را از دست داده‌اند.

به گفته این گروه ۲۳ سرباز دولت در درگیری با شورشیان در سراسر سوریه کشته شده‌اند.

فیلم هایی از سوگواری در منطقه خالده حمص در سایت یوتیوب منتشر شده است.

در عین حال، صلیب سرخ تلاش کرده است تا تعداد بیشتری از غیرنظامیان گرفتار در منطقه باباعمرو در حمص را از این شهر خارج کند اما اذعان کرده است که روز شنبه هیچ پیشرفتی در این کار نداشته است.

درمیان کسانی که صلیب سرخ قصد کمک به آنها را دارد، دو روزنامه‌نگار زخمی خارجی به نام‌های ادیت بوویه و پاول کانروی وجود دارند. صلیب سرخ در عین حال می‌خواهد اجساد دو روزنامه‌نگار خارجی دیگر به نام‌های مری کالوین و رمی اشلیک را که هفته گذشته کشته شدند، از این شهر خارج کند.

صدها نفر از شورشیان مسلح ارتش سوریه آزاد در این منطقه پناه گرفته‌اند.

فشارهای بین‌المللی بر بشار اسد برای پایان دادن به سرکوب یازده‌ماهه مخالفان دولت سوریه رو به افزایش است.

کوفی عنان، دبیرکل سابق سازمان ملل متحد که به عنوان نماینده ویژه و مشترک سازمان ملل و اتحادیه عرب در بحران سوریه منصوب شده، از تمام طرف های درگیر خواسته است تا برای یافتن راه‌حلی مسالمت‌آمیز به منظور حل این بحران همکاری کنند.

روز جمعه کنفرانس "دوستان سوریه" در تونس برگزار شد.

هیات‌هایی از ۷۰ کشور جهان با صدور بیانیه‌ای از دولت سوریه خواستند تا بلافاصله خشونت را متوقف کند و به سازمان‌های امدادرسان اجازه دهد مایحتاج ضروری را به آسیب‌دیدگان برسانند.

سازمان ملل متحد تخمین زده است که تا دی ماه امسال نزدیک به ۵ هزار و ۴۰۰ نفر در درگیری‌های سوریه کشته شده‌اند.

فعالان سیاسی می‌گویند که این آمار بیش از ۷ هزار نفر است.

دولت سوریه فعالیت روزنامه‌نگاران خارجی در این کشور را محدود کرده است و تعداد کشته‌شدگان به طور مستقل قابل تایید نیست.

مطالب مرتبط