صلیب سرخ: وضعیت شهر حمص هر ساعت وخیم‌تر می‌شود

Image caption رسانه‌های دولتی سوریه مدعی شرکت گسترده مردم در همه پرسی امروز هستند، اما یک خبرنگار بی‌بی‌سی که از چند حوزه رأی‌گیری دیدن کرده، می‌گوید که شمار رأی‌دهندگان اندک بوده است

در حالی که همه پرسی قانون اساسی امروز در سوریه برگزار می شد، سازمان صلیب سرخ جهانی اعلام کرد که اوضاع شهر حمص هر ساعت وخیم‌تر می‌شود.

سازمان صلیب سرخ جهانی می گوید که دولت سوریه به درخواست این سازمان برای برقراری یک آتش بس یک روزه پاسخی نداده است.

صلیب سرخ تلاش دارد که شمار بیشتری از زخمی ها را از شهر حمص خارج کند.

در همین حال هیلاری کلینتون، وزیرخارجه آمریکا گفته است که در حمص یک کشتار هولناک جریان دارد.

خانم کلینتون در پاسخ به سوال خبرنگاران، این پرسش را مطرح کرد که چرا مردم دمشق و حلب به مبارزه مردم در مخالفت با رژیم بشار اسد نمی پیوندند.

وزیر امور خارجه آمریکا بار دیگر هشدار داد که هرگونه مداخله نظامی در سوریه این کشور را بیشتر به سمت جنگ داخلی سوق خواهد داد.

هیلاری کلینتون همچنین گفت که مداخله در سوریه امکان‌پذیر نیست، چون مخالفان دولت این کشور، برخلاف مخالفان سرهنگ قذافی در لیبی، منطقه خاصی را در اختیار ندارند.

میزان مشارکت در همه پرسی

شبکه تلویزیونی دولتی سوریه از میزان بالای مشارکت در همه پرسی امروز قانون اساسی در این کشور گزارش داده است، اما به گفته خبرنگار بی‌بی‌سی که از چند حوزه رای گیری دیدن کرده است شمار کمی در این همه پرسی شرکت کرده بودند.

در چارچوب قانون اساسی جدید که به همه‌پرسی گذاشته شده است، انتخابات چندحزبی مجلس ظرف سه ماه آینده در سوریه برگزار می‌شود.

مخالفان دولت شرکت در این همه پرسی را تحریم کرده‌اند.

مخالفان می گویند که حکومت بشار اسد هیچ گاه حتی به قانون اساسی پیشین که حق آزادی بیان و تظاهرات مسالمت آمیز را به رسمیت می‌شناسد و شکنجه را ممنوع می‌کند، احترام نگذاشته است.

درخواست تبدیل ارز

بانک مرکزی سوریه از شهروندان سوری خواسته است که اگر برخلاف مقرارت، ارز خارجی نگاه داشته اند آن را ظرف سی روز به این بانک بازگردانند تا به وجه رایج سوری تبدیل شود.

مقامات سوریه هشدار داده اند که متخلفان با مجازات زندان روبرو خواهند شد.

سایت اینترنتی بانک مرکزی فهرستی از موارد نقض مقررات ارزی کشور را انتشار داده است.

این اقدام دولت سوریه برای مقابله با تاثیرات تحریم های اقتصادی است که از سوی جامعه بین المللی بر این کشور تحمیل شده است.

مطالب مرتبط