آموزش مردم عادی روسیه برای نظارت بر انتخابات

Image caption مخالفان دولت روسیه امیدوارند که بتوانند ناطران بیشتری را برای حضور در حوزه های رای گیری آموزش دهند

از زمان برگزاری انتخابات پارلمانی روسیه در ماه دسامبر گذشته که گفته می شود در آن تخلفات زیادی روی داده است، هزاران نفر از مردم عادی روسیه داوطلبانه برای نظارت بر انتخابات آموزش می بینند.

من به یکی از این آموزشگاه ها در شمال مسکو رفتم تا از نزدیک با نحوه آموزش این داوطلبان آشنا شوم.

با یخ‌بندان خیابان های مسکو، مدت زیادی طول کشید تا توانستم خود را به کالج تربیت ناظر برسانم؛ اما بسیاری از داوطلبان قبل از من در کلاس حاضر شده بودند.

با تمام شدن آموزش در ساعت ده شب، داوطلبان آماده نظارت بر انتخابات شده بودند.

رهبران احزاب مخالف امیدوارند که داوطلبان آموزش دیده بیشتری در حوزه های رای گیری حضور پیدا کنند.

حضور ناظران داوطلب در حوزه های سراسر روسیه به آسانی میسر نیست، اما شمار آن ها در مسکو کافی است.

ایگورکوچرف یکی از داوطلبان در شهر مسکو می گوید که پس از شرکت در تظاهرات می خواست برای ابراز خشم خود از تقلب در انتخابات پارلمانی، راه های دیگری پیدا کند.

ایگورکوچرف معتقد است که در مقابل هرگونه تقلب باید ایستادگی کرد و می افزاید: "اگر دست روی دست بگذاریم هیچ چیز تغییر پیدا نخواهد کرد. باید به تعداد زیاد از خانه هایمان بیرون بیاییم و احساس مسئولیت بیشتری بکنیم."

اما ایگور کوچرف به خوبی می داند که مبارزه با تقلب در انتخابات پیامدهای نا خوش آیندی دارد.

در ماه دسامبر بسیاری از ناظران انتخاباتی مورد تهدید قرار گرفتند.

ایگورکوچرف در این مورد می گوید: "می‌دانم این اتفاق دوباره خواهد افتاد، اما من برای مقابله با آن خود را آماده کرده ام."

یکی از مخالفان سرسخت داوطلبان نظارت بر انتخابات، ادوارد لیمونف، شخصیت سیاسی جنجال برانگیز و رهبر جنبش "روسیه دیگر" است.

او مقامات روسیه را متهم کرده است که تقلب انتخاباتی دیگری را تدارک دیده اند.

آقای لیمونف معتقد است که باید انتخابات را تحریم کرد و می گوید: "هرکسی که در این انتخابات،چه به عنوان رای دهنده چه ناظر انتخاباتی، شرکت کند به نوعی هم دست متقلبان است."

داستان یک مورد از تخلف

در انتخابات پارلمانی دسامبر، ناظران انتخاباتی موفق به جلوگیری از صدها مورد تخلف و پی گیری شکایت خود را از راه های قانونی نشدند.

مقامات رسیدگی به تخلفات انتخاباتی و قضایی روسیه فیلم های ویدیویی که از این تخلفات گرفته شده بود را به عنوان مدارک ساختگی رد کردند.

با این وجود، داستان یکی از ناظران انتخابات پارلمانی روسیه به نام الکسیوا می تواند برای هر دو گروه از کسانی که نسبت به نظارت بر انتخابات خوش بین یا بدبین هستند جالب باشد.

الکسیوا می گوید که بعد از مهر و موم کردن صندوق ها در پایان رای گیری متوجه می شود که صندوق دیگری به حوزه آورده شده است.

او بعد از مشاجره زیاد موفق می شود که تمام ۲۵۰ رأی موجود در این صندوق را که به نفع حزب هوادار ولادیمیر پوتین بود، باطل اعلام کند.

چند ساعت بعد الکسیوا از طریق سایت اینترنتی کمیته مرکزی انتخابات پی برد که آرای حزب حاکم "روسیه متحد" سه برابر شده است.

در حوزه رای گیری شماره ۸۶ مسکو که الکسیوا ناظر انتخاباتی آن بود، به طریقی نامعلوم آرای حزب ولادیمیر پوتین، نخست وزیر روسیه طی چند ساعت به سه برابر افزایش پیدا کرده بود.

روز ۴ ماه مارس که انتخابات ریاست جمهوری برگزار می شود، الکسیوا ناظر جمع آوری صندوق های رای توسط مقامات کمیته مرکزی انتخابات در یکی از حوزها خواهد بود.

الکسیوا می گوید که بعضی از کارها را باید انجام داد و می افزاید: "روشن است که حق انتخابات از ما گرفته شده است. این کار بی سرو صدا نبود و آشکارا انجام گرفت. گویی مقامات ما را جزو مردم این کشور به حساب نمی آورند."

الکسیوا در ادامه سخنان خود می افزاید: "شرکت نکردن در انتخابات به معنای ترغیب سیاستی است که حق انتخابات را از مردم سلب کرده و رای آن ها را می دزد."

مطالب مرتبط