نشست کشورهای شورای همکاری خلیج فارس درباره انرژی هسته ای

حق نشر عکس AP
Image caption کشورهای حوزه جنوبی خلیج فارس در سالهای اخیر قرار دادهایی را در زمینه استفاده از انرژی هسته ای امضا کرده اند.

قرار است مقامات ارشد و کارشناسان هسته ای شش کشور شورای همکاری خلیج فارس امروز (سه شنبه) در نشستی در ریاض، پایتخت عربستان سعودی، شرکت کنند.

انتظار می رود در این نشست درباره نحوه استفاده از انرژی هسته ای و بررسی طرحی برای افزایش همکاری بین کشورهای شورای همکاری خلیج فارس با آژانس بین المللی انرژی اتمی بحث و مذاکره شود.

احمد الکعبی، یکی از سخنگویان دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس گفته است: "در این نشست درباره شماری از موضوعاتی که به نحوه استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای مربوط می شود بحث خواهد شد."

آقای کعبی گفته است که در این نشست همچنین در باره چگونگی استفاده از منابع انرژی جایگزین و همچنین روش های ذخیره سازی انرژی مذاکره می شود.

به گفته او، موضوعات مورد بحث با هدف بر آورده کردن نیازهای کشورهای شورای همکاری خلیج فارس و کاهش وابستگی آنها به نفت به عنوان تنها منبع انرژی برنامه ریزی شده است.

برخی از کشورهای شورای همکاری خلیج فارس در سالهای اخیر قراردادهایی را در زمینه استفاده از انرژی هسته ای امضا کرده اند .

از جمله در سال ۲۰۰۸ میلادی، فرانسه در مورد ارائه تجهیزات لازم برای تاسیس دو نیروگاه، قرار دادهایی را با امارات متحده عربی امضا کرد.

مقامات فرانسوی توافقنامه های مشابهی را با عربستان سعودی و قطر نیز امضا کرده اند.

مطالب مرتبط