روس‌ها از خواب برخاسته‌اند؟

حق نشر عکس Getty
Image caption به گمان بسیاری، مدودف طی ۴ سال گذشته اگر چه رئیس جمهور بود اما این ولادیمیر پوتین بود که قدرت اصلی را در دست داشت

خیابان های مسکو و سایر شهرهای روسیه طی ماه های اخیر مملو از جمعیتی بوده که خواهان تغییر هستند و ابایی هم ندارند که ولادیمیر پوتین، نخست وزیر فعلی و دو دوره رئیس جمهوری پیشین را به باد انتقاد بگیرند و از او بخواهند که قدرت را ترک کند.

هنگامی که از چند شهروند روس در مسکو درباره بازگشت ولادیمیر پوتین، نخست وزیر فعلی به جایگاه ریاست جمهوری به عنوان شخص اول کشور سئوال کردم جوابی که یکی از آنها داد قابل توجه بود.

او گفت که پوتین هیچگاه قدرت را ترک نکرده بود که حالا بخواهد دوباره به آن بازگردد.

چهار سال پیش پوتین چون نمی توانست برای سومین بار پی در پی در رقابت های ریاست جمهوری شرکت کند، از دمیتری مدودف که طی سال های گذشته همواره در کنارش بوده برای این سمت حمایت کرد.

به گمان بسیاری، مدودف طی ۴ سال گذشته اگر چه رئیس جمهور بود اما این ولادیمیر ولادیمیرویچ پوتین بود که قدرت اصلی را در دست داشت.

ولادیمیر پوتین که هوادارانش می گویند ثبات و رفاه را پس از دوره ای بحرانی به کشور بازگرداند، "محبوب ترین" سیاستمدار روسیه به شمار می رود، اگرچه مخالفان فراوانی هم دارد؛ مخالفانی مانند ماتوی کریلوف، فعال سیاسی و وبلاگ نویس ۲۳ ساله که گفت در صورتی که ولادیمیر پوتین بار دیگر به قدرت برسد، کشور را ترک خواهد کرد.

حق نشر عکس Getty
Image caption مخالفان ولادیمیر پوتین در میدان پوشکینسکایا در مسکو تجمع کردند

او طرفدار هیچ یک از کاندیداهای انتخابات روز یکشنبه، چهارم مارس نیست و می گوید در روز انتخابات به کلیسا خواهد رفت تا دعا کند.

البته تمام مخالفان آقای پوتین قصد ندارند تا در روز انتخابات به کلیسا بروند.

گروه زیادی از مخالفان می خواهند بر روند انتخابات نظارت کنند و مصمم هستند تا از تکرار آنچه تقلب گسترده در انتخابات پارلمانی دسامبر گذشته خوانده اند، جلوگیری کنند.

به غیر از ناظران بین المللی، هزاران شهروند روس برای این امر ثبت نام کرده اند.

آنها می گویند برای شمارش دقیق آرا، اطمینان اندکی به "سیستم" دارند.

این افراد آموزش هایی در این زمینه دیده اند و قرار است هر نوع تخلف احتمالی را گزارش کنند.

طبق قانون در روسیه، ناظران بر انتخابات یا باید از سوی کاندیداها و احزاب معرفی شوند و یا به عنوان خبرنگار بر روند انتخابات نظارت کنند.

سازمان گالوس (به معنی رای و صدا) از سال ۲۰۰۰ برای دفاع از رای شهروندان، بر روند انتخابات در این کشور نظارت می کند و البته از سوی مقامات هم چندان تحمل نمی شود.

حق نشر عکس Getty
Image caption حزب کمونیست شانس زیادی در مقابل ولادیمیر پوتین ندارد

برای انتخابات روز یکشنبه، این سازمان هزاران نفر را به عنوان خبرنگاران سایت خود به صندوق های رای اعزام می کند و از آنها خواسته تا به دقت اوضاع را رصد کرده و گزارش کنند.

بسیاری از ناظرانی که برای اولین بار آموزش دیده اند، مانند ماتوی کریلوف، از هیچ کدام از کاندیداها حمایت نمی کنند. آنها در هیچ یک از کاندیداها، فردی را نمی یابند که بتوانند او را به عنوان فرد ایده آل معرفی کنند.

مخالفان و موافقان تقریبا مطمئن اند که ولادیمیر پوتین در انتخابات روز یکشنبه پیروز خواهد شد. هواداران آقای پوتین امیدوارند که او با اکثریت قاطعی در این انتخابات پیروز شود و برای شش سال دیگر اداره کشور را به عهده بگیرد.

آنهایی هم که مخالف پوتین و سایر رقبای او هستند می گویند مردم طی ماه های گذشته و با تظاهرات خود نشان داده اند که از خواب برخاسته اند و آقای پوتین به رغم پیروزی احتمالی خود در این انتخابات نخواهد توانست مانند قبل کشور را اداره کند.

مطالب مرتبط