دیدار هیئت نظامی بریتانیا از کشورهای آسیای میانه

نیروهای بریتانیایی در افغانستان
Image caption بریتانیا تا آخر سال ۲۰۱۴ باید تانک‌ها، نفربرهای زره‌پوش و دیگر تجهیزات نظامی خود را که حدوداً ۶/۳ میلیارد دلار ارزش دارند، از افغانستان خارج کند

هیئتی متشکل از مقام‌های بلندپایه نظامی بریتانیا با کشورهای آسیای میانه‌ در زمینه بیرون بردن نیروهای خود از افغانستان مذاکره می‌کند.

بنا به اطلاع وزارت خارجه تاجیکستان، روز ۱ مارس از جمله نیک هاروی، وزیر نیروهای مسلح بریتانیا، وارد دوشنبه می‌شود.

منابع سفارت بریتانیا در دوشنبه نیز تأیید کردند که یک هیئت بزرگ متشکل از مقامات نظامی بریتانیا با هدف بررسی و گسترش همکاری‌های نظامی میان دو کشور عازم تاجیکستان هستند.

این در حالیست که روز دوشنبه ۲۸ فوریه، فیلیپ هموند، وزیر دفاع بریتانیا، در جریان دیدارش از قزاقستان با همتای قزاق خود در آستانه، موافقتنامه نظامی در باره ترانزیت را امضا کرده است.

این سند اجازه می‌دهد که بریتانیا با استفاده از قلمرو قزاقستان و کشورهای دیگر آسیای میانه‌ تجهیزات نظامی خود را از افغانستان بیرون برد.

روزنامه بریتانیایی "تلگراف" روز دوشنبه گزارش داد که بریتانیا تا اواخر سال ۲۰۱۴ باید نظامیان خود، تانک‌ها، نفربرهای زره‌پوش و دیگر تجهیزات نظامی خود را که حدودن ۶/۳ میلیارد دلار ارزش دارند، از افغانستان خارج کند.

این روزنامه افزوده است که بریتانیا می‌خواهد این تجهیزات را توسط راه آهن از قلمرو قزاقستان از افغانستان تا به کشورهای ساحل بالتیک انتقال داده و از آنجا تجهیزات به بریتانیا برگردانده خواهد شد.

امروز، ۲۹ فوریه، هیئت بلندپایه نظامی بریتانیا از آستانه عازم تاشکند، کشور دیگر هم‌مرز با افغانستان، شد، تا در زمینه مشابه موافقت‌نامه‌ای امضا کند.

روز چهارشنبه این هیئت تاشکند را به قصد دوشنبه ترک خواهد کرد. قرار است این هیئت با مقامات قرقیزستان و ترکمنستان نیز مذاکره انجام دهد.

مقامات نظامی و دفاعی بریتانیا و آمریکا در چند روز اخیر در باره آغاز مذاکره این کشورها با مقامات کشورهای آسیای میانه‌ در باره بیرون آوردن تجهیزات نظامی‌اشان از افغانستان توسط حریم هوایی و راه‌های زمینی منطقه خبر داده‌اند.

هدف اصلی این اقدام پیدا کردن راه‌های تازه برای ترانزیت نظامی از افغانستان بوده است، زیرا پاکستان جاده‌های خود را به روی نیروهای ناتو به دنبال حمله اشتباهی آمریکا به نیروهای پاکستانی در نوامبر گذشته که ۲۴ کشته داد، بسته است.

در همین حال، روزنامه آمریکایی "وال استریت ژورنال" روز دوشنبه گزارش کرد که مقامات نظامی آمریکا در باره "به دست آمدن توافقات با چند کشور آسیای میانه‌" در باره ترانزیت دوطرفه به افغانستان خبر داده‌اند.

این روزنامه می‌نویسد که ژنرال نیروهای هوایی آمریکا ویلیام فراستر به حقوقدان‌ها گفته است: "آمریکا رضایت تاجیکستان، قرقیزستان و قزاقستان را برای انتقال تجهیزات به دست آورده و اکنون برای کسب توافق در باره انتقال زره‌پوش‌ها در حال مذاکره است."

از اواخر سال گذشته گروه‌های حقوق بشر آمریکا را برای "همکاری با یک رژیم سرکوبگر (ازبکستان) به خاطر منافع خود" انتقاد می‌کنند.

اما نمایندگان سنای آمریکا نیز از آن ابراز نگرانی کرده‌اند که راه‌های، به اصطلاح، شمالی که آمریکا را به طور قابل ملاحظه‌ای به ازبکستان وابسته می‌سازد، "به قوی‌تر شدن رژیم خودکامه کریم‌اف" مساعدت کرده است.

منابع واشنگتون به رسانه‌های آمریکایی در برابر ازبکستان، از علاقه‌مندی قرقیزستان و تاجیکستان به همکاری در زمینه طرح‌های ترانزیتی اطلاع داده‌اند.

به نوشته رسانه‌های غربی، برای نیروهای ناتو همکاری با کشورهای دیگر آسیای میانه‌ نه تنها ازبکستان، در زمینه ترانزیت، سودمند خواهد بود، زیرا طوری که منابع آمریکایی به رسانه‌ها گفته‌اند، ازبکستان از این که در ترانزیت ورودی و خروجی تجهیزات نیروهای ناتو به افغانستان نقش کلیدی دارد، سوءاستفاده می‌کند.

کشورهای دیگر منطقه هم می‌خواهند در عوض فراهم کردن شرایط ترانزیت تجهیزات برای نیروهای ناتو، برای خود سود قابل ملاحظه‌ای به دست آورند.

این در حالیست، که مقامات کشورهای هم‌مرز با افغانستان از احتمال این که به وضع امنیتی در منطقه پس از خروج نیروهای ائتلاف بین‌المللی از افغانستان لطمه جدی وارد خواهد شد، نگرانند.

برای مثال، خبرگزاری Eurasia می‌نویسد: "در بند سیزدهم موافقت‌نامه میان ازبکستان و آمریکا که در نوامبر سال ۲۰۱۱ امضا شد، آمده است که انتقال کالا از طریق قلمرو ازبکستان یک و نیم برابر قیمت جهانی ترانزیت راه آهن است. در حالی که قبلاً ازبکستان با قیمت جهانی ترانزیت راه آهن موافق بود."

مطالب مرتبط