در مدار انتخابات روسیه؛ سفری دور و دراز برای دیدن وبکم‌های انتخاباتی

در این نوشته استیو روزنبرگ خبرنگار بی‌بی‌سی در مسکو به دیدگاهش درباره روسیه در آستانه انتخابات پرداخته است:

روسیه خیلی وقت‌ها مقابل منطق می‌ایستد.

با قطار سریع‌السیر مسافت ۷۰۰ کیلومتری مسکو تا سن‌پترزبورگ را سه ساعت و نیمه می‌پیمایید. اما اگر بخواهید با راه‌آهن به ولیکی‌نوگورد در ۵۰۰ کیلومتری مسکو بروید، باید مثل صیادی که از رود یخ‌زده ماهی می‌گیرد، صبور باشید.

قطار شماره ۴۲ هشت ساعت و ۲۰ دقیقه بعد از ترک پایتخت، بالاخره به ایستگاه نوگورد رسید.

بعد از این که در هتل آبی به سر و صورتم زدم، راهی نزدیکترین ایستگاه اتوبوس شدم. نه برای این که سوار اتوبوس شوم، بلکه برای این که از مردم بپرسم می‌خواهند در انتخابات ریاست‌جمهوری به چه کسی رای دهند.

والری که در کار ساخت و ساز است و به گفته خودش "اوضاع خیلی تعریفی ندارد و کار سخت گیر می‌آید"، می‌گوید که با این وجود باز هم به ولادیمیر پوتین رای می‌دهد. او می‌گوید: "پوتین برایمان ثبات را به ارمغان آورد."

گفتم که، روسیه خیلی وقت‌ها مقابل منطق می‌ایستد.

اغلب کسانی که در ایستگاه بودند، گفتند که حامی نخست‌وزیر هستند. آلیسا گفت: "پوتین مرد عمل است. بقیه نامزدها فقط حرف می‌زنند و کاری نمی‌کنند."

من اشاره کردم که وقتی آنها هنوز به قدرت نرسیده‌اند، معلوم است که کاری هم نمی‌توانند بکنند. اما آلیسا ذره‌ای نظرش را عوض نکرد.

الکساندر می‌گوید: "در سال ۱۹۹۱ فروشگاه‌ها خالی بودند. ولی حالا ما هر چیزی در غرب هست را اینجا داریم. دگرگونی‌های مثبتی در روسیه رخ می‌دهد و این، از سر پوتین است."

تنها زن رفتگری که در ایستگاه برف می‌روبید، نظری منتقدانه داشت. نادژدا گفت: "بالاخره اینجا در نوگورد هم مردم دارند مثل مسکو بیدار می‌شوند. آنها آزادی و دموکراسی بیشتری می‌خواهند."

این دموکراسی بود که مرا به نوگورد کشاند، یا در واقع، تعهد مقامات روس به دفاع از دموکراسی.

به دنبال طرح اتهامات گسترده ای درباره تقلب در آرا که انتخابات پارلمانی ماه دسامبر گذشته را بحث‌برانگیز کرد، ولادیمیر پوتین قول داد که انتخابات بعدی آزاد و عادلانه برگزار شود. او این ایده پرخرج را مطرح کرده است که برای نظارت بر انتخابات، در حوزه‌های رای‌گیری وبکم نصب شود.

Image caption بعد از طرح ادعاهایی درباره تقلب در انتخابات، دولت اعلام کرد که در تمام حوزه‌های رای‌گیری وبکم نصب می‌کند

از اولین وبکم، در مرکز جوانان نوگورد که در روز چهارم مارس حوزه رای‌گیری خواهد بود، پرده‌برداری شد.

سالن پر از روزنامه‌نگاران، متخصصان فناوری اطلاعات (آی‌تی) و مقامات محلی بود که ورود مهمانی عالی‌رتبه از مسکو را انتظار می‌کشیدند. وقتی سرانجام، وزیر ارتباطات رسید، یک مهندس از نردبان بالا رفت و شروع به چیدن سیم‌ها و نصب وبکم در سقف کرد.

حدود ۲۰۰ هزار وبکم شبیه آنچه که در نوگورد نصب شد، در ۹۵ هزار حوزه رای‌گیری در سراسر روسیه نصب خواهد شد. این کار حضرت فیل است و نزدیک یک میلیارد دلار خرج برمی‌دارد.

در روز انتخابات، جریان رای‌گیری هر حوزه هم به صورت آنلاین پخش خواهد شد.

آن روز به من نیز مانند دیگر روزنامه‌نگاران لوح ویژه‌ای اهدا شد که "مشاهده نصب اولین وبکم انتخاباتی در روسیه" را به من تبریک می‌گفت. با این وجود هنوز نمی‌دانم که این وبکم‌ها چه طور مانع تقلب می‌شوند.

به هر روی، در انتخابات پارلمانی گزارش‌های زیادی بود که نتایج رسمی دستکاری شده و ارقام به نفع حزب پوتین بازنویسی شده‌اند. چنین اعمالی به چشم هیچ وبکمی نخواهند آمد.

مطالب مرتبط