معرفی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در روسیه

انتخابات ریاست جمهوری روسیه حق نشر عکس AFP
Image caption سخنرانی ولادمیر پوتین، یکی از نامزد‌های انتخابات ریاست جمهوری روسیه

در نگاه اول بازار رقابت در میان نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری روسیه گرم است. در میدان رقابت از کمونیستی سالخورده و کهنه کار تا جوانی میلیاردر و بلند پرواز دیده می شود.

مناظره های انتخاباتی هم داغ است ولی با تمام اینها اکثریت کسانی که من با آنها صحبت کردم می گویند نتیجه قابل پیش بینی است.

ولادیمر پوتین، بخت اول

پوتین بعد از یک دوره ده ساله ریاست جمهوری، چهار سال نخست وزیر بوده و می خواهد بار دیگر برای یک دوره شش ساله در کرملین باقی بماند. قبل از ریاست جمهوری، در عالی ترین پستهای اطلاعاتی و امنیتی کار کرده است. او نامزد حزب "روسیه متحد" حزب حاکم است که اکثریت را در دوما یا مجلس نمایندگان روسیه دارد.

او همانقدر که برای آوردن ثبات در روسیه و رشد اقتصادی در این کشور تحسین می شود، به همان اندازه به دلیل تضعیف دموکراسی و ایجاد فضای سانسور در روسیه سرزنش می شود.

پوتین خود را مرد عمل می داند. مهمترین برنامه ولادیمیر پوتین اشتغال زایی و بالا بردن سطح اقتصاد روسیه است. او یک برنامه اقتصادی بیست ساله دارد که ایجاد بیست و پنج میلیون شغل در آن پیش بینی شده است.

کمتر کسی پیدا می شود که او را چهره اصلی این انتخابات نداند ولی با تمام اینها مخالفتهای کم سابقه ای که اخیرا علیه او در خیابانهای مسکو دیده شده، احتمال به دور دوم کشیده شدن انتخابات را هم مطرح کرده است.

ولادیمیر پوتین ۵۹ ساله و متاهل است . ورزش از جمله سرگرمیهای پوتین است و او دارای کمربند مشکی در رشته جودو است.

گنادی زوگانف، میراث دار کمونیسم

او رهبر حزب کمونیست است، حزبی که جانشین حزب کمونیست زمان اتحاد جماهیر شوروی به حساب می آید. او دو سال پیش در روز تولد ژوزف استالین دیکتاتور مشهور دوران شوروی، در نامه ای سرگشاده به دیمیتری مددودف رییس جمهوری، خواهان استالینی شدن جامعه روسیه شد.

قبلا سه بار در انتخابات شرکت کرد و هر سه بار هم نفر دوم شد. او این‌ بار تند تر از گذشته از آقای پوتین انتقاد می کند و می گوید که مردم می توانند به پوتین رای بدهند، ولی بدانند که اگر پوتین رای بیاورد روسیه سقوط خواهد کرد.

او می گوید که صنایع سنگین مثل کشتی سازی و صنایع دفاع و کشاورزی در بحرانی عمیق فرو رفته اند. ملی کردن منابع طبیعی روسیه از برنامه های اوست.

ولادیمر ژرنوفسکی، معرکه گیر عرصه سیاست

ژرنوفسکی بنیانگذار و رهبر حزب لیبرال دموکرات روسیه است. او شخصیتی به حساب می آید که با شعارهای تند ناسیونالیستی قصد جلب توجه عامه مردم را دارد. در سخنرانیهایش برای خنداندن مخاطبانش تلاش می کند و در انتقادهای تند از غربی‌ها از ناسزا گفتن هم ابایی ندارد. اگرچه او از دولت هم به تندی انتقاد می کند ولی از نظر بسیاری حرفها و کارهایش به نفع کرملین است و از این نظر حتی گروهی او را از وفاداران اصلی هیات حاکمه در کرملین به حساب می آورند.

مبارزه با فساد اداری و قاچاق مواد مخدر از برنامه‌های این نامزد انتخاباتی است. او گفته در صورت انتخاب شدن، ظرف دوسال این مشکلات حل خواهند شد. ریشه کن کردن بیکاری و حل مشکل مهاجرت غیر قانونی هم از دیگر شعارهای اوست. ژرنوفسکی خواهان متمرکز شدن قدرت در مسکو است. او همچنین در سیاست خارجی آمریکا و بریتانیا را از دشمنان سرسخت روسیه می داند.

سرگئی میرونوف، مرد اصلاحات

او رهبر حزب "فقط روسیه" است و تا همین اواخر یکی از وفادار ترین متحدان ولادیمیر پوتین بود. در انتخابات سال ۲۰۰۴ میلادی یکی از نامزدها بود ولی خودش به ولادیمیر پوتین رای داد. او در آن انتخابات نفر آخر شد. میرونوف ده سال رییس شورای فدراسیون، یا مجلس علیای پارلمان روسیه، بوده است. بعد از اینکه از این مقام توسط حزب حاکم کنار گذاشته شد، تبدیل به منتقد جدی آقای پوتین شد. او می گوید به آقای پوتین و اصلاحات اعتقادی ندارد و پوتین باید از سیاست کناره گیری کند.

برنامه سیاسی او رهبری یک دولت انتقالی دو ساله است تا در این مدت به اصلاحات لازم پرداخته شود. برنامه دراز مدت او ملی کردن منابع طبیعی، بهبود سیستم جمع آوری مالیات و تامین اجتماعی تضمین شده برای بازنشسته ها و کارمندان بخش دولتی است.

میخائیل پروخروف، مجردی ثروتمند

سومین مرد ثروتمند روسیه، (۱۸ میلیارد دلار سرمایه و دارایی) با ۴۶ سال سن، جوانترین نامزد انتخابات روسیه است. او تنها نامزد مستقلی است که صلاحیت او برای انتخابات تایید شده است. او توانسته در میان نسل جوان نفوذ پیدا کند، ولی این نفوذ به دلیل کنترل دولت بر رسانه ها نتوانسته گسترش چندانی پیداکند. ضمن آن هم نگاه خیلی از مردم عادی در روسیه به ثروتمندان نگاهی بد بیانه است. با این‌حال، پروخروف دلسرد نشده و می گوید که حتما انتخابات به دور دوم می رود.

به محض اینکه آقای پروخروف وارد عرصه انتخابات شد، شایعات زیادی منتشر شد که او درهماهنگی با آقای پوتین وارد میدان شده تا آرای مخالفان او را تقسیم کند. ولی خود او این شایعه را که بعد از یک مکالمه تلفنی با ولادیمیر پوتین تصمیم به شرکت در انتخابات گرفته را رد کرد. البته او احتیاط می کند تا مستقیما از آقای پوتین انتقاد نکند.

برنامه او کاهش دوره ریاست جمهوری و اصلاحات سیاسی است. او همینطور خواهان انتخابی شدن مقامهای محلی مثل فرماندارها است. او می گوید که باید تا سال ۲۰۱۵ خدمت سربازی اجباری ملغی شود. در زمینه اقتصادی تقویت روابط اقتصادی با اتحادیه اروپا را دنبال می کند.

بازکردن آرشیوهای زمان کمونیستها و دلجویی از بازماندگان قربانیان دوره استالین و لنین از نظر او برای نگاه انتقادی به گذشته لازم است.

او مردی بلند قد و مجرد است که قول داده است بعد از ریاست جمهوری ازدواج کند.

اگرچه چهار کاندیدا در برابر ولادیمیر پوتین قد علم کرده اند، خیلی از کسانی که به امور روسیه آگاه هستند می گویند که این چهار نفر تهدیدی برای آقای پوتین نیستند، بلکه تهدید اصلی مخالفانی‌اند که اگرچه از عرصه سیاسی رسمی غایب هستند، ولی حضور خود را بارها با اجتماعات دهها هزار نفری در خیابانهای مسکو و شهرهای دیگر روسیه ثابت کرده اند.

مطالب مرتبط