ظریفی: روسیه برای تاجیکستان همچنان شریکی راهبردی است

همراه خان ظریفی حق نشر عکس BBC World Service
Image caption همراه خان ظریفی روسیه را همچنان شریک راهبردی تاجیکستان می‌داند

وزیر خارجه تاجیکستان در آستانه انتخابات ریاست جمهوری در روسیه به صادق بودن کشورش به تعهداتش در مورد "شریک استراتیژیک" بودن این کشور با روسیه تأکید کرده است.

همراه خان ظریفی روز چهارشنبه ۲۹ فوریه در راه بازگشت از بروکسل به دوشنبه، این مطلب را در دیدار با کارمندان سفارتخانه تاجیکستان در مسکو اظهار داشته است.

طبق اطلاع مرکز مطبوعاتی نمایندگی دیپلماتیک تاجیکستان در روسیه، آقای ظریفی از جمله گفته است: "با وجود اظهارات برخی از سیاستمداران و گروه‌های سیاسی، تاجیکستان شریک استراتژیک (راهبوردی) روسیه بود، هست و خواهد ماند."

به گفته این منبع، در ادامه‌ صحبت خود، آقای ظریفی همچنین از کارمندان سفارتخانه تاجیکستان خواسته است که فعالیت خود در زمینه حفظ حقوق و منافع مهاجران تاجیک در روسیه را تقویت دهند.

هرچند وزیر خارجه تاجیکستان در موضوع انتخابات ریاست جمهور روسیه که قرار است روز ۴ مارس برگزار شود، اظهار نظری نکرده است، ولی برخی از سیاست‌شناسان می‌گویند که آقای ظریفی از این راه خواسته است صادق بودن مقامات تاجیک به همکاری راهبوردی با رئیس جمهوری آینده روسیه تأکید کند.

در گذشته برخی از کارشناسان گفته بودند که مقامات تاجیک نسبت به احتمال انتخاب مجدد ولاديمير پوتین، نخست‌وزیر فعلی این کشور، به سمت رئیس جمهوری روسیه چندان دلگرم نیستند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption برخی از کارشناسان می‌گویند که مقامات تاجیک به انتخاب مجدد ولادیمیر پوتین به ریاست جمهوری روسیه خوشبین نیستند

به اعتقاد آن‌ها، احتمال بازگشت آقای پوتین به قدرت در روسیه در روابط میان دوشنبه و مسکو مشکلاتی به میان خواهد آورد. زیرا ولاديمير پوتین از تمایل مقامات تاجیک به گسترش همکاری‌های بیشتر با کشورهای غربی چندان خوشنود نبوده است.

این در حالیست که اخیراً عبدالمجید دوستی‌اف، سفیر تاجیکستان در روسیه، در صحبت با رسانه‌های گروهی گفته است که هرچند انتخابات، امور داخلی روسیه است، ولی همکاری با نخست‌وزیر فعلی برای تاجیکستان راحت‌تر است.

وی گفته است: "زیرا این شخصی است که در گذشته ما با او همارکی داشتیم."

از سوی دیگر، طول چند سال اخیر مقامات تاجیک با کرملین بر سر موضوع تمدید حضور نظامی روسیه در تاجیکستان اختلاف نظرهایی دارند.

همراه خان ظریفی، وزیر خارجه تاجیکستان، در یک نشست مطبوعاتی، با اشاره‌ به دورنمای همکاری‌های نظامی با روسیه اظهار داشته بود که کشورش نمی‌تواند بخشی از قلمرو خود را به طور رایگان در اختیار کشور دیگری بگذارد.

عبدالمجید دوستی‌اف نیز گفت که تاجیکستان دیگر کشور بیست سال قبل نیست و برای "تعمین منافع ملی" باید از حضور نظامی روسیه در این کشور سودی بگیرد.

وی گفته است: "مهم نیست که این ۳۰۰ میلیون دولار است یا کمک‌های فنی."

ولی دمیتری مدودف، رئیس جمهوری فعلی روسیه، ضمن سفر خود به تاجیکستان در ماه سپتامبر سال ۲۰۱۱ اعلام کرده بود که در دیدار او با پرزیدنت رحمان توافق شده است که در سه ماهه اول سال ۲۰۱۲ موافقت‌نامه چدید برای تمدید حضور نظامی روسیه در این کشور برای ۴۹ سال دیگر امضا خواهد شد.

رئیس جمهور تاجیکستان این گفته‌های پرزیدنت مدودف را شرح نداد و خاموش ماند. ولی برخی از گروه‌های سیاسی تاجیکستان با چاپ بیانیه‌هایی از آقای رحمان خواستند که از امضای این سند خودداری کند، زیرا این امر مغایر با ارزش‌های استقلال ملی کشور است.

ضمناً، موضوع نتایج انتخابات ریاست جمهوری در روسیه و پیامدهای آن در تاجیکستان از موضوعات محوری نشریه‌های این هفته چاپ دوشنبه است.

از جمله، مسعود صابراف، رهبر حزب دیمکرات تاجیکستان، در مصاحبه تازه خود با نشریه "فرژ" گفته است که مقامات تاجیک "پایبند روسیه" هستند و طول ۲۰ سال استقلال نتوانسته‌اند "استقلال کامل" را تأمین کنند.

وی افزوده است: "روسیه از امکان کامل تغییر رهبر دولت و سیاست دولت‌داری در تاجیکستان برخوردار است."

قاسم بیک‌محمد، کارشناس مسائل سیاسی، در "نگاه" نوشته است که نسبت به احتمال انتخاب آقای پوتین به سمت رئیس جمهوری روسیه و تبعات آن برای تاجیکستان خوش‌بین نیست.

به اعتقاد وی: "نخبگان حاکم در روسیه همیشه با ما برخوردِ تا جایی تبعیض‌آمیز داشته‌اند."