کارمندان سازمان‌های غیردولتی بالاخره از مصر خارج شدند

دادگاه فعالان مصری حق نشر عکس AP
Image caption دادگاه فعالان مصری در روز یکشنبه

هفده نفر از فعالان خارجی سازمان های غیر دولتی که در مصر فعال بودند و از سوی این کشور اتهام هایی متوجه آنها بود، توانستند یک روز بعد از رفع ممنوعیت خروج، این کشور را ترک کنند.

این افراد که آمریکایی، فلسطینی، صرب، نروژی و آلمانی بودند، با یک هواپیمای نظامی آمریکا که گفته شده بود به قبرس می رود، از مصر خارج شدند.

اتهامی که مصر به این افراد وارد کرده بود، این بود که آنها به صورت غیرقانونی از کشورهای خارجی پول می گرفتند و در شعله ور شدن آتش اعتراض ها دست داشتند.

این اتهام که هنوز ادامه دارد باعث به وجود آمدن شبهه هایی در ارسال کمک های آمریکا به مصر شد که حدود یک میلیارد و سیصد میلیون دلار است.

با این که آنها از مصر خارج شدند، هنوز امکان دارد که محاکمه غیابی شوند و ختی محکوم هم بشوند.

مصر در این پرونده به ۴۳ نفر اتهام زده بود که عده ای از آنها تبعه خود کشور مصر بودند.

آمریکایی ها برای هر کدام از اتباع کشورشان که در این پرونده متهم شده بودند ۳۰۰ هزار دلار وثیقه پرداخت کرده است. عده ای از متهمان پیش از ممنوعیت خروج توانسته بودند از مصر خارج شوند که دولت آمریکا برای آنها هم وثیقه پرداخته است. کل وثیقه ای که آمریکا پرداخته چهار میلیون هشتصد هزار دلار است.

ویکتوریا نولاند، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، گفته که خیال آمریکا راحت شده است اما هنوز این کشور درباره کمک هایش به مصر تصمیم نگرفته است.

در دسامبر ۲۰۱۱ (حدود سه ماه پیش) پلیس به دفتر هفده سازمان غیردولتی یورش برد و مدارک و کامپیوترهای آنها را ضبط کرد. یک ماه بعد هم برای کارکنان این سازمان ها قرار منع خروج از کشور صادر کرد.

چهار سازمان غیردولتی در آخر اتهام هایی متوجه اشان شد که از میان آنها یکی آلمانی و سه تای دیگر آمریکایی بودند.

اتهام های آنها این بود که مردم را برای تظاهرات علیه حاکمان نظامی مصر تحریک کردند، به صورت غیرقانونی پول هایی از کشورهای خارجی دریافت کردند و در آخر اینکه سازمان هایشان را در دستگاه های دولت به ثبت نرسانده اند.

وزیر خارجه آلمان ابراز امیدواری کرده که این پرونده بسته شود تا این سازمان ها بتوانند فعالیت های "ارزشمند خود را بدون مانعی از سر بگیرند."

فرزند وزیر ترابری آمریکا هم در میان متهمان بود. او به سفارت آمریکا پناه برده بود و حال از کشور خارج شده است.

خبرگزاری رسمی مصر گزارش کرده است که آمریکایی ها در پنج اتومبیل به فرودگاه مصر رفتند. یک مقام سفارت مصر هم همراه آنها بوده است.

ری لاهود، وزیر ترابری آمریکا، از این که دادگاه ممنوعیت خروج از کشور را برداشته ابراز خرسندی کرده است.

قاضی های این پرونده روز سه شنبه به خاطر "شرمساری" از سمت خود استعفا کردند. حال معلوم نیست که آیا این پرونده ها دنبال خواهند شد یا نه.

دادگاه در یکشنبه همین هفته آغاز شد اما به ماه آوریل موکول شده بود.

منتقدان می گویند که "تحقیقات" بیشتر برای پرونده، در واقع بهانه ای از سوی حاکمان نظامی مصر بوده که بتوانند منتقدان خود را ساکت کنند.

اما مقام های مصری می گویند که این موضوع، امری قضایی است و نه سیاسی.

خبرنگار بی بی سی در قاهره می گوید که بسیاری از مصری ها از این اقدام دولت استقبال کرده اند و آن را نشانه ای از گام برداشتن مصر به سوی استقلال دانسته اند.

مطالب مرتبط