سازمان ملل خواستار ورود عاجل نماینده کمک رسانی اش به سوریه شد

حق نشر عکس AFP
Image caption شورای امنیت سازمان ملل متحد در بیانیه خود عدم صدور مجوز نیافتن بارونس آموس برای سفر به سوریه را "دلسردکننده" خواند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد از دولت سوریه خواست فورا به والری آموس نماینده این سازمان در کمک رسانی به آسیب دیدگان اجازه ورود به سوریه بدهد.

روسیه و چین که پیشتر دو قطعنامه شورای امنیت درباره سوریه را وتو کرده بودند از این خواسته حمایت کرده اند.

این درخواست در حالی مطرح می شود که شورشیان "ارتش سوریه آزاد" اعلام کرده اند در حال ترک حومه باباعمر حمص سوریه هستند. این منطقه نزدیک یک ماه است که تحت محاصره نیروهای دولتی سوریه قرار دارد.

فرانسه اعلام کرده دو روزنامه نگار اهل این کشور که در حمص گرفتار شده بودند نجات یافته اند.

نیکلا سارکوزی رییس جمهوری فرانسه در یک کنفرانس خبری اعلام کرده ادیت بوویه خبرنگار ۳۱ ساله و ویلیام دنیلز عکاس خبری ۳۴ ساله در حال حاضر در لبنان هستند.

خانم بوویه در بمبارانی که هفته گذشته مقر خبرنگاران را هدف قرار داده بود به شدت زخمی شد.

در این بمباران ها دو روزنامه نگار کشته ویک خبرنگار دیگر زخمی شد.

پیشتر کمیته بین المللی صلیب سرخ اعلام کرده بود که هلال احمر سوریه روز جمعه برای ورود به باباعمر و رساندن مواد غذایی و دارویی به مردم این منطقه از دولت سوریه چراغ سبز گرفته است.

وخامت شرایط

شورای امنیت سازمان ملل متحد در بیانیه خود عدم صدور مجوز نیافتن بارونس آموس برای سفر به سوریه را "دلسردکننده" خواند.

۱۵ کشور عضو این شورا در بیانیه ای یک صدا "وخامت شرایط در سوریه" را به ویژه افزایش آسیب دیدگان غیرنظامی و عدم دسترسی به سرویس های درمانی، کمبود غذا به ویژه در مناطق درگیر در جنگ و خشونت چون حمص، حما، درعا و ادلیب محکوم کرد.

اعضای شورای امنیت از سوریه خواسته اند براساس قوانین بین الملل فورا به نیروهای امداد رسان اجازه ورود به سوریه و دسترسی به مناطق و افراد آسیب دیده بدهد.

روز چهارشنبه بارونس آموس که رییس دفتر سازمان ملل برای هماهنگی در عملیات امداد است گفت دولت سوریه به او اجازه ورود به کشور نداده است.

روسیه و چین پیشتر با این استدلال که ممکن است به تغییر حکومت سوریه مشابه آنچه در لیبی رخ داد منجر شود دو قطعنامه شورای امنیت را وتو کرده بودند.

سازمان ملل تخمین زده از آغاز درگیری ها در سوریه تا کنون ۷۵۰۰ نفر کشته شده اند.

کمیته هماهنگی محلی، که شبکه ای از فعالان در سوریه است می گوید روز پنج شنبه ۳۳ نفر که ۲۲ نفرشان در حمص بوده اند در سوریه کشته شده اند.

این آمار به دلیل محدودیت دسترسی خبرنگاران در سوریه مستقلا قابل تایید نیست.

"کارالا حداد مردینی" سخنگوی کمیته بین المللی صلیب سرخ به بی بی سی گفت این سازمان و هلال احمر می خواهند روز جمعه مواد غذایی و دارویی به بابا عمر برسانند و به آن دسته که نیاز به خروج از این منطقه دارند کمک کنند.

به گفته وی: "نگرانی ما از تعداد بالای مجروحان است، می دانیم که شرایط در این منطقه بسیار نگران کننده است."

اوایل روز پنجشنبه، ارتش سوریه آزاد که گروه اصلی شورشی مسلح در سوریه است گفت از باباعمر " به شکل تاکتیکی" خارج می شود.

خروج این نیروها بعد از حدود یک ماه بمباران و اولین مرحله حملات زمینی توسط نیروهای سوریه به این منطقه صورت گرفت.

از ۱۰۰ هزار نفری که معمولا ساکن باباعمر هستند تنها چند هزار نفر باقی مانده اند. به گفته ارتش سوریه آزاد ۴۰۰۰ غیرنظامی حاضر به ترک خانه هایشان نشده اند و این ارتش برای نجات این مردم از حمله شدید نیروهای سوریه این منطقه را ترک می کند.

بارش شدید برف در حمص پیشروی نیروهای دولتی سوریه را که روز پنجشنبه حملات زمینی خود راشروع کردند کند کرده و در عین حال شرایط را برای غیرنظامیان دشوارتر کرده است.

بسیاری از کسانی که هنوز در باباعمر هستند برق ندارند و با کمبود مایحتاج اولیه مواجهند.

در همین حال یک گروه سیاسی مخالف سوریه در تبعید به نام "شورای ملی سوریه" می گوید شاخه ای نظامی را برای هماهنگی گروه های مسلح مختلف ضد دولتی در سوریه تشکیل داده است.

برهان غلیون رهبر این شورا با اعلام این خبر گفت قیام سوریه به شکل جنبشی مسالمت آمیز آغاز شد اما این شورا مجبور شده " در مواجهه با واقعیات تازه بار مسئولیت را به دوش بگیرد."

آقای غلیون گفت دفتر نظامی این شورا مانند وزارت دفاع عمل می کند و از سربازان ارتش سوریه آزاد و غیرنظامی ها تشکیل شده است.

با این همه کلنل ریاض الاسد رییس ارتش سوریه آزاد گفته سازمانش با این دفتر نظامی همکاری نخواهد کرد.

مطالب مرتبط