نتانیاهو خواهان جدیت غرب در مقابل ایران است

حق نشر عکس Getty
Image caption بنیامین نتانیاهو که از تندروهای اسرائیل محسوب می شود، پس از کانادا به ایالات متحده سفر می کند

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل که از اتاوا، پایتخت کانادا، دیدن می کند، در کنفرانس خبری مشترک با استفن هارپر، همتای کانادایی خود هشدار داد که جامعه جهانی نباید با از سرگیری مذاکرات هسته ای غرب با ایران، در آنچه که "تله ایران" نامید، بیفتند.

به گفته بنیامین نتانیاهو، دولت ایران قصد دارد از گفت و گوهای هسته ای با غرب برای کاستن از فشار جهانی استفاده کند.

او در پاسخ به سوالی درباره اقدام احتمالی دولت اسرائیل علیه تاسیسات اتمی ایران گفت که آن کشور "حق دارد" از خود در برابر ایران دفاع کند.

استفن هارپر هم گفت کانادا از حق اسرائیل برای دفاع از خود حمایت می کند ولی تاکید کرد که کانادا در پی یافته شدن راه حل صلح آمیز برای پایان دادن به این اختلاف غرب با ایران است.

نخست وزیر اسرائیل از کانادا برای شرکت در اجلاس سالانه کمیته روابط عمومی آمریکا و اسرائیل، آیپک، به ایالات متحده سفر خواهد کرد.او روز دوشنبه با باراک اوباما، رییس جمهور آمریکا، ملاقات خواهد کرد.

نتانیاهو از آمریکا می خواهد که برای ایران خطوط قرمز مشخصی ترسیم کند که ایران در برنامه تحقیقات هسته ای خود نباید از آنها گذر کند.

با این حال، آقای اوباما در آستانه سفر بنیامین نتانیاهو، به اسرائیل درباره حمله به ایران هشدار داده است.

او گفته است که در شرایطی که احساس همدردی چندانی با دولت ایران وجود ندارد، نباید به آن کشور اجازه داد که نقش "قربانی" یک حمله خارجی را بازی کند.

مطالب مرتبط