روسیه بدون پوتین؟

حق نشر عکس Reuters
Image caption انحصار سیاسی پوتین بر روسیه با تظاهرات اخیربه نظر بسیاری متزلزل شده و اعتبار او تا حدی زیر سئوال رفته است

وقتی ولادیمیر پوتین در سال ۲۰۰۰ به قدرت رسید، وعده حاکمیت نظم و قانون و مبارزه با فساد داد؛ وعده ای که برای بسیاری از روس ها که از بی ثباتی و بحران بی قانونی و فساد سال های حکومت بورس یلتسین خسته شده بودند، خوشایند بود.

پوتین توانست در مدت دو دوره ریاست جمهوری خود ثبات را به کشور بازگرداند، به لطف قیمت بالای نفت و گاز، مردمی که در دوران یلتسین شاهد افزایش فقر و نرخ بالای تورم بودند، از رفاه نسبی برخوردار شدند.

این یکی از دلایل اصلی محبوبیت ولادیمیر پوتین میان مردم این کشور بوده است.

اما حاکمیت قانون، وعده ای بود که پوتین به آن عمل نکرد.

مخالفان او یا به زندان انداخته شدند و یا از کشور خارج شدند. آنهایی هم که در داخل ماندند، تحت فشارهای شدیدی قرار گرفتند.

روزنامه نگاران منتقد کشته شدند و فعالان حقوق بشر مورد آزار و اذیت قرار گرفتند.

مخالفان واقعی او راهی برای حضور در انتخابات نیافتند و انتخاباتی هم که طی این سال ها در این کشور برگزارشده، تنها با حضور احزاب و گروه های "مخالفی" بوده که تحمل شده و یا از سوی حکومت "دستچین" شده اند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption پوتین توانست در مدت دو دوره ریاست جمهوری خود ثبات را به کشور بازگرداند

مخالفان می گویند در دوران ریاست جمهوری پوتین، حرکت به سوی دموکراسی متوقف شد.

در چنین شرایطی، وقتی پس از برگزاری انتخابات پارلمانی، و اعلام پیروزی حزب حاکم، معترضان به خیابانها ریختند، بسیاری شگفت زده شدند.

دهها هزار نفر در این تظاهرات که در مسکو و چند شهردیگر روسیه برگزار شد شرکت کردند. وسعت تظاهرات مخالفان، مقامات دولتی را به شدت غافلگیر کرد.

واکنش ولادیمیر پوتین به تجمعات اعتراضی مخالفان نشان داد که او هم شگفت زده شده است. آقای پوتین در ابتدا دغدغه های مخالفان را رد کرد و حتی آنها را به باد تمسخر گرفت اما طی روزهای اخیر از برقراری "دیالوگ" با مخالفان استقبال کرده است.

اما مخالفان می گویند قصد عقب نشینی ندارند و اعلام کرده اند که یک روز پس از انتخابات، در یکی از میادین اصلی شهر تجمع خواهند کرد.

مخالفان جوان پوتین می گویند او در انتخابات روز یکشنبه پیروز خواهد شد اما این سئوال را هم مطرح می کنند که او تا کی می تواند در قدرت باقی بماند؟

گروهی از هواداران نخست وزیر روسیه می گویند سیستم باید به نوعی تغییر کند و زمان اصلاحات فرا رسیده و بدون این اصلاحات، وضعیت سیاسی کشور می تواند دچار بی ثباتی شود.

انحصار سیاسی پوتین بر روسیه با تظاهرات اخیربه نظر بسیاری متزلزل شده و اعتبار او تا حدی زیر سئوال رفته است.

شاید هنوز زود باشد که به دوران پس از پوتین اندیشید اما در شهرهای بزرگ به خصوص مسکو بسیاری در این باره صحبت می کنند.

نخست وزیر روسیه هنوز می تواند روی اکثریت آرا مردم کشورش حساب کند اما مردی که طی این سال ها به دنبال کسب جایگاهی ویژه برای خود در تاریخ کشورش بوده، دیگر نمی تواند با قدرت و اقتدار دو دور پیش خود از کاخ کرملین حکومت کند.

مطالب مرتبط