بریتانیا از تاجیکستان برای خروج نیروهایش از افغانستان کمک خواست

نظامی بریتانیایی حق نشر عکس BBC World Service
Image caption اگر دولت تاجیکستان اجازه بدهد، نیروهای بریتانیی از افغانستان توسط قلمرو تاجیکستان خارج خواهند شد

مقامات تاجیک در زودترین فرصت به درخواست بریتانیا برای کمک به بیرون بردن نیروهایش از افغانستان پاسخ خواهند داد.

این مطلب را نیک هاروی، وزیر نیروهای مسلح بریتانیا، روز جمعه ۲ مارس بعد از دیدارش با رئیس جمهوری تاجیکستان به خبرنگاران در دوشنبه ابراز داشت.

وی خبر داد که دولت بریتانیا از مقامات تاجیک خواسته است که برای خروج نیروهایش از افغانستان با استفاده از قلمرو تاجیکستان شرایط ضروری فراهم کنند.

آقای هاروی از جمله گفت: "ما برای بیرون بردن نیروهای خود از افغانستان به کمک سه کشور منطقه - تاجیکستان، قرقیزستان و قزاقستان نیاز داریم."

به گفته این مقام نظامی بریتانیا، جانب تاجیکستان اظهار داشته است که در زودترین فرصت این موضوع را بررسی و در این مورد تصمیم خواهد گرفت.

مرکز مطبوعاتی دفتر ریاست جمهوری تاجیکستان می‌گوید که در این دیدار پرزیدنت رحمان بریتانیا را از عمده‌ترین شریکان کشورش در اروپا می‌داند و "تاجیکستان برای گسترش هماکری‌ها با لندن علاقه‌مند است."

نیک هاروی به نوبه خود از نقش تاجیکستان در کمک به مبارزه ائتلاف بین‌المللی در افغانستان اظهار سپاس کرده است.

نیک هاروی در رأس هیئتی متشکل از مقام‌های بلندپایه نظامی بریتانیا شام روز پنج‌شنبه‌ وارد دوشنبه شد. این سفر وی به تاجیکستان در چارچوب دیدارش از کشورهای آسیای میانه‌ صورت می‌گیرد.

قبل از دوشنبه، نیک هاروی از آستانه و تاشکند نیز دیدن کرده و با مقامات این دو کشور منطقه نیز گفت‌وگوهایی انجام داده است. به این دلیل، روشن نیست که چرا آقای هاروی در صحبت با خبرنگاران تاجیک از ازبکستان نیز به عنوان کشوری نام نبرد که مسیر خروج نیروهایش از افغانستان را باید تأمین کند.

این در حالیست که روز دوشنبه ۲۸ فوریه فیلیپ هموند، وزیر دفاع بریتانیا، در جریان دیدارش از قزاقستان با همتای قزاق خود در آستانه یک موافقت‌نامه نظامی در باره ترانزیت را امضا کرده است.

این سند اجازه می‌دهد که بریتانیا با استفاده از قلمرو قزاقستان و کشورهای دیگر آسیای میانه‌ تجهیزات نظامی خود را از افغانستان بیرون برد.

روزنامه بریتانیایی "تلگراف" روز دوشنبه گزارش داد که بریتانیا تا اواخر سال ۲۰۱۴ باید نظامیان خود، تانک‌ها، نفربرهای زره‌پوش و دیگر تجهیزات نظامی خود را که حدودن ۶/۳ میلیارد دولار ارزش دارند، از افغانستان خارج کند.

این روزنامه افزوده است که بریتانیا می‌خواهد این تجهیزات را توسط راه آهن از قلمرو قزاقستان از افغانستان تا به کشورهای ساحل بالتیک و از آنجا به بریتانیا انتقال دهد.

در همین حال، روزنامه آمریکایی "وال استریت ژورنال" روز دوشنبه گزارش کرد که مقامات نظامی آمریکا در باره "به دست آمدن توافقات با چند کشور آسیای میانه‌" در باره ترانزیت دوطرفه به افغانستان خبر داده‌اند.

این روزنامه می‌نویسد که ژنرال نیروهای هوایی آمریکا ویلیام فراستر به حقوقدان‌ها گفته است: "آمریکا رضایت تاجیکستان، قرقیزستان و قزاقستان را برای انتقال تجهیزات به دست آورده و اکنون برای کسب توافق در باره انتقال زره‌پوش‌ها، در حال مذاکره است."

از سوی دیگر، مقامات آمریکایی در گذشته اعلام کرده بودند که در صددند برخی از تجهیزات نظامیی را که از افغانستان خارج می‌شود، در اختیار کشورهای آسیای مرکزی قرار دهند.

صاحب‌نظران می‌گویند که کشورهای عضو ائتلاف بین‌المللی علیه تروریسم در افغانستان به انتقال کلیه تجهیزات نظامی به کشورهای خود علاقه‌مند نیستند. زیرا این امر مخارج هنگفتی را نیز به دنبال خواهد داشت.

به این دلیل، کشورهای آسیای مرکزی تلاش خواهند کرد که با استفاده از این فرصت لوازم و مهمات جنگی رایگان کشورهای غربی را به دست آورند.

در همین حال، نیک هاروی، وزیر نیروهای مسلح بریتانیا، صبح روز جمعه با شیرعلی خیر‌الله‌اف، وزیر دفاع تاجیکستان، نیز دیدار و گفت‌وگو کرد.

طبق اطلاع مرکز مطبوعاتی وزارت دفاع، در این دیدار مسائل مربوط به همکاری‌های نظامی و فنی میان دو کشور مطرح شده است. به گفته این منبع، از جمله آموزش کادرهای نظامی تاجیک در دانشگاه‌های نظامی بریتانیا بررسی شده است.

مطالب مرتبط