صلیب سرخ دوباره برای کمک‌رسانی به حمص اقدام می‌کند

حق نشر عکس AFP
Image caption امدادرسانان صلیب سرخ در هفته‌های اخیر برای کمک به آسیب‌دیدگان در شهر حمص حضور داشته‌اند

مسئولان صلیب سرخ بین‌الملل اعلام کرده‌اند که برای دسترسی به منطقه باباعمرو شهر حمص و کمک‌رسانی به ساکنان این منطقه دوباره اقدام خواهند کرد.

صلیب سرخ روز جمعه، دوم مارس، با وجود موافقت اولیه مقامات رسمی سوریه، نتوانست به این منطقه اقلام کمکی بفرستد.

صلیب سرخ اعلام کرده است که متوقف شدن کاروان هفت کامیون این سازمان در مسیرشان به سمت منطقه باباعمرو در شهر حمص، "غیرقابل پذیرش" بوده است.

در همین حال این سازمان اعلام کرد که اجساد دو خبرنگار خارجی را که ماه گذشته در سوریه کشته شدند به دیپلمات های فرانسه و لهستان تحویل دادند.

ماری کالوین، خبرنگار ساندی تایمزو رمی اشلیک، عکاس فرانسوی در جریان یک حمله موشکی در بابا عمر در حومه حمص کشته شدند.

اجساد این دو خبرنگار روز گذشته جمعه سوم مارس، رسما توسط دیپلمات ها شناسایی شد.

به دنبال ورود نیروهای ارتش به منطقه باباعمرو در شهر حمص در روز پنجشنبه گذشته، گزارش‌هایی از کشتارهای تلافی‌جویانه و اعدام‌های خودسرانه توسط نیروهای دولتی سوریه منتشر شده است.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد هم گفته است که "دولت سوریه علیه شهروندان این کشور به گونه‌‎ای گسترده و آشکار، مرتکب جنایت علیه بشریت شده است."

"خیابان به خیابان"

کاروان امدادرسانی صلیب سرخ که روز جمعه، دوم مارس، راهی منطقه باباعمرو بود، مجبور شد شب گذشته را در شهر حمص متوقف بماند.

پیش از این، دولت سوریه به این کاروان اجازه ورود به باباعمرو داده بود.

جیکوب کلنبرگر، رئیس کمیته بین‌المللی صلیب سرخ گفته است: "این که افرادی که هفته‌هاست نیازمند دریافت امداد فوری هستند، هنوز هیچ کمکی دریافت نکرده‌‍‌اند، غیرقابل پذیرش است."

صلیب سرخ اعلام کرده است که هنوز هیچ توضیحی از سوی مقامات سوریه درباره تغییر نظرشان بر سر امدادرسانی به افرادی که در باباعمرو هستند، ارائه نشده است.

جیم میور، خبرنگار بی‌بی‌سی که در بیروت در نزدیکی سوریه به سر می‌برد، می‌گوید که گزارش‌های تاییدنشده‌ای درباره کشتارهای تلافی‌جویانه و اعدام‌های خودسرانه توسط نیروهای دولتی در منطقه باباعمرو منتشر شده است.

در این گزارش‌ها از بازداشت‌های گسترده مردان و پسران بالای ۱۱ سال خبر داده شده و گفته شده است که ساختمان تعاونی محلی به بازداشتگاه تبدیل شده است.

در یکی از این گزارش‌ها ادعا شده است که یک کامیون پر از اجساد کشته‌شدگان در بزرگراهی در نزدیکی باباعمرو دیده شده که از این منطقه خارج شده بود.

همچنین گزارش‌هایی از وقوع انفجار و تیراندازی در دیگر مناطق نزدیک باباعمرو منتشر شده است. بسیاری از ساکنان باباعمرو به این مناطق گریخته‌اند.

تلویزیون دولتی سوریه تصاویری از داخل منطقه باباعمرو منتشر کرده که نشانگر تخریب گسترده این منطقه است. در گزارش این تلویزیون، تخریب‌های منطقه به "گروه‌های مسلح تروریست" نسبت داده شد که به توطئه‌ای خارجی برای تضعیف ثبات سوریه دست زده‌اند.

وضعیت باباعمرو به شدت بد توصیف شده و گفته شده است که جریان برق در این منطقه قطع شده و منابع غذایی، آب و داروی کم است.

باسل فؤاد، از مخالفان دولت سوریه که از این کشور به لبنان گریخته، می‌گوید همکارانش که در سوریه مانده‌اند، به او گفته‌اند که افراد مسلح طرفدار دولت "وارد خانه‌ها می‌شدند و آنها را آتش می‌زدند."

او به آسوشیتدپرس گفت: "آنها از یک خیابان، شروع به جستجوی خانه به خانه کردند و بعد سراغ خیابان‌های دیگر رفتند."

پل کونروی، عکاس ساندی‌تایمز هم که در شهر حمص زخمی شده بود و به تازگی از این شهر خارج شده است، به بی‌بی‌سی گفت که آنچه در باباعمرو رخ می‌دهد، "یک کشتار سازمان‌یافته" است.

او که روز سه‌شنبه گذشته مخفیانه از سوریه به لبنان انتقال داده شد، در بیمارستانی در بریتانیا درباره صحنه‌هایی که در حمص شاهد بود، گفت: "من در چند جنگ دیگر (گزارشگر) بوده‌ام و تاکنون چیزی در این سطح ندیده‌ام."

او گفت: "هیچ هدفی وجود ندارد و یک کشتار سازمان‌یافته خالص علیه غیرنظامیان در حال رخ دادن است."

مطالب مرتبط