مردان خدا یا مردان پوتین؟

حق نشر عکس AFP

کلیسای ارتودوکس روسیه حدود ۱۶۰ میلیون پیرو دارد و از زمان فروپاشی شوروی سابق نقش قابل توجهی در این کشور ایفا کرده است.

در این سال‌ها، کلیسای ارتودوکس روسیه به نهاد قدرت نزدیک شده، از آن حمایت کرده و توانسته است در مقابل، نفوذ خود را در جامعه گسترش دهد.

در انتخابات ریاست جمهوری نیز رهبران این کلیسا از ولادیمیر پوتین، نخست وزیر کنونی روسیه حمایت کرده‌اند.

بطریق کیریل اول، رهبر کلیسای ارتودوکس روسیه که چهره‌ای نسبتا لیبرال به شمار می‌رود، در دیدار اخیرش با پوتین از او حمایت کرده و دوران ریاست جمهوری او را "دوران معجزه" خوانده است.

البته کلیسا از خواسته‌های معترضان نیز حمایت کرده است.

پس از انتخابات جنجالی دسامبر گذشته که مخالفان گفتند با تقلب همراه بوده است، او به دفاع از معترضان برخاست، اما حمایتش از این فراتر نرفت.

کلیسای ارتودوکس طی این سال‌ها پس از نهاد قدرت، تاثیرگذارترین نقش را در روسیه داشته و این، باعث شده است تا سیاستمداران روس سعی کنند حمایت آن را به دست آورند.

این کلیسا همچنین از قدرت اقتصادی قابل توجهی برخوردار است، اما کمتر کسی می‌تواند میزان ثروت کلیسای ارتودوکس روسیه را حدس بزند.

پس از سقوط اتحاد شوروی، دولت روسیه به مرور تمام اشیاء مهم مذهبی را به آن برگرداند و از طرح دعاوی این کلیسا برای بازپس‌گیری زمین‌هایی که پس از انقلاب ۱۹۱۷ میلادی، از دست داده بود، حمایت کرد.

پیش از این انقلاب، کلیسای ارتودوکس از بزرگ‌ترین ملاکان و زمین‌داران روسیه محسوب می‌شد، اما در دوران پس از انقلاب، به‌شدت سرکوب شد، اموالش توقیف، کلیساهایش تخریب و روحانیون آن عمدتا کشته شدند.

البته در این کلیسا، روحانیونی هم هستند که به طور علنی، با ولادیمیر پوتین مخالفت کرده، خواهان کناره‌گیری او شده و در کنار معترضان قرار گرفته‌اند.

اما درخواست‌های معترضان و بروز صداهای مخالف در کلیسا مانع از آن نشده که رهبرانش دست از حمایت خود از پوتین بردارند.

آنها پوتین را متضمن ثبات در کشور می‌دانند و نسبت به بروز خشونت‌های احتمالی هشدار داده و در عین حال از مقامات خواسته‌اند تا به مردم گوش کرده و وحدت کشور را حفظ کنند.

نهاد کلیسا همچنین نگرانی خود را از بروز انقلابی دیگر در روسیه اعلام کرده است، انقلابی از نوع انقلاب بلشویکی ۱۹۱۷ که برای دهه‌ها فعالیتش را در روسیه امکان‌ناپذیر کرد.

حمایت از پوتین در انتخابات ریاست جمهوری، تنها مختص به مسیحیان این کشور نیست و رهبران یهودی و مسلمان روسیه هم در دیدار با پوتین، از او حمایت کرده‌اند.

برخی معتقدند که در صورت بروز تنش و خشونت، پس از انتخابات ریاست جمهوری، کلیسای ارتودوکس روسیه تنها نهادی است که می‌تواند میان طرفین میانجیگری کند.

مطالب مرتبط