رأی‌گیری در انتخابات ریاست جمهوری روسیه ادامه دارد

حق نشر عکس Reuters
Image caption قزاق‌های روس برگه‌های انتخاباتی خود را در یک حوزه رأی‌گیری در شهر روستوف نادونو در روسیه پر کرده‌اند

فعالیت حوزه‌های رأی‌گیری در سراسر روسیه از صبح روز یکشنبه، چهارم مارس، برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری این کشور در جریان بوده است.

مسئولان انتخابات در روسیه می‌گویند که استقبال رأی‌دهندگان در انتخابات ریاست جمهوری این کشور تاکنون به مراتب بیشتر از انتخابات پارلمانی در ماه دسامبر گذشته و نیز انتخابات ریاست جمهوری روسیه در سال ۲۰۰۸ میلادی است.

در انتخابات اخیر روسیه، ولادیمیر پوتین برای سومین بار به دنبال ورود به کاخ ریاست جمهوری است.

او که در چهار سال گذشته نخست وزیر روسیه بوده است، در فاصله سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۸ میلادی، رئیس جمهور روسیه بود، ولی از آنجا که قانون اساسی روسیه اجازه نمی‌دهد رئیس جمهور بعد از دو دوره متوالی، بلافاصله برای بار سوم نامزد انتخابات ریاست جمهوری شود، نتوانست به فعالیتش به عنوان رئیس جمهور ادامه دهد.

ولادیمیر پوتین در انتخابات ریاست جمهوری روسیه با چهار نفر رقابت می‌کند.

سه نفر از رقبای آقای پوتین در انتخابات پیشین هم با او رقابت کرده‌اند.

آرمن نرسسیان، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی که به مسکو رفته و از صبح روز یکشنبه در چند حوزه رأی‌گیری این شهر حضور یافته است، می‌گوید که به نظر می‌رسد استقبال خوبی از این انتخابات شده است.

مقامات رسمی روسیه میزان مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری روز یکشنبه را ۴۸ درصد اعلام کرده اند، هرچند خبرنگار ما می‌گوید که به نظر می‌رسد میزان مشارکت در انتخابات در مسکو کمتر از شهرهای دیگر بوده است.

به گزارش آرمن نرسسیان، به تدریج و با نزدیک شدن به پایان مهلت برگزاری انتخابات ریاست جمهوری روسیه، نیروهای امنیتی در مرکز و اطراف کرملین حضور گسترده‌ای دارند و خیابان‌های اطراف این منطقه بسته شده است.

او می‌گوید که طرفداران ولادیمیر پوتین در حال جمع شدن در میدان سرخ هستند و به نظر می رسد که مقدمات جشن پیروزی آقای پوتین و برگزاری کنسرت در این منطقه در حال فراهم شدن است.

در عین حال، او اضافه می‌کند که در خیابان های منتهی به میدان سرخ، صدها اتوبوس متوقف شده‌اند که نشان می‌دهد حاضران در مراسم جشن احتمالی در میدان سرخ از مناطق اطراف به مسکو منتقل شده‌اند.

حوزه‌های رأی‌گیری در روسیه از ساعت ۸ صبح تا ۸ شب به وقت محلی هر منطقه فعالیت خواهند کرد و اعلام شده است که آخرین حوزه‌های رأی‌گیری در کالینگراد غربی، ساعت ۵ بعداز ظهر به وقت گرینوچ در روز یکشنبه، چهارم مارس، بسته می‌شوند.

"نگرانی‌ها از تخلف"

حق نشر عکس internet
Image caption رأی‌دهندگان روس در یک حوزه رأی‌گیری در ویتنام در انتخابات ریاست جمهوری مشارکت کرده‌اند

خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی که روز یکشنبه، چهارم مارس، به چند حوزه رأی‌گیری رفته است، می‌گوید که ناظران نامزدهای انتخابات و ناظران مستقل در این حوزه‌ها حضور داشتند. او می‌گوید: زن مسنی از این گله داشت که چرا این همه ناظر در حوزه‌ها وجود دارد و در قدیم از این ناظران خبری نبود.

آرمن نرسسیان، خبرنگار ما، می‌گوید: در یکی از حوزه‌های رأی‌گیری، ناظری از جمهوری آذربایجان از طرف هیات ناظران کشورهای مستقل‌المنافع حضور داشت و به ما گفت که از ساعت هشت صبح به چندین حوزه رأی‌گیری سر زده است.

این ناظر انتخابات در مسکو به خبرنگار ما گفت که تا پیش از ظهر روز یکشنبه، چهارم مارس، موردی دال بر نقض قوانین ندیده است و تنها برخی اشکالات فنی مشاهده کرده که در نتیجه تاثیری ندارد.

در عین حال، خبرنگار ما یادآور می‌شود که ناظران سی‌ای‌اس (کشورهای مشترک‌المنافع) معمولا ایراد و اشکالی به روند انتخابات نمی‌گیرند و بلکه از روند برگزاری آن حمایت می‌کنند.

ناظر جمهوری آذربایجان که عضو مجلس این کشور هم بود، به خبرنگاران گفت که ناظران غربی معمولا کار ناظران سی‌ای‌اس را زیر سئوال می‌برند.

خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی در مسکو می‌گوید که وضعیت صندوق‌های رأی در شهرستان‌ها و مناطق دورافتاده، مایه نگرانی مخالفان است.

"اعتراض به تقلب"

انتخابات ریاست جمهوری روسیه در شرایطی برگزار می‌شود که به تازگی و پس از برگزاری انتخابات پارلمانی روسیه، مخالفان دولت در اعتراض به آنچه که "تقلب در انتخابات" خواندند، دست به اعتراض زدند.

رسانه‌های روسیه گزارش داده‌اند که وزارت کشور ۶ هزار نیروی پلیس را از مناطق مختلف به مسکو منتقل کرده است.

در این انتخابات، گنادی ژیوگانوف، رقیب اصلی آقای پوتین به شمار می‌رود. او برای چهارمین بار نامزد انتخابات ریاست جمهوری روسیه شده است.

سایر نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری روسیه، ولادیمیر ژیرینوفسکی، ملی‌گرای افراطی، میخاییل پروخوروف، یکی از ثروتمندان روسیه که به طور مستقل نامزد شده است و سرگئی میرونوف، سخنگوی سابق مجلس علیای روسیه از چپ میانه، هستند.

اگر آقای پوتین نتواند بیش از ۵۰ درصد آراء را در دور اول انتخابات ریاست جمهوری روسیه به دست بیاورد، باید در دور دوم این انتخابات با نامزد دیگری که بتواند بیشترین آرا را در مقایسه با دیگر نامزدها به دست آورد، رقابت کند.

حق نشر عکس other
Image caption ناظران نامزدهای انتخابات و ناظران مستقل در حوزه‌های رأی‌گیری در سراسر روسیه حاضر شده‌اند

در عین حال، مخالفان لیبرال دولت که در تعدادی از اعتراضات اخیر روسیه نقش مهمی داشته‌اند، هیچ نامزدی برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری این کشور ندارند.

جنبش موسوم به روبان سفید در تظاهرات اخیر توانست بیش از ۵۰ هزار نفر را در مسکو و شهرهای دیگر به خیابان‌ها بیاورد.

این اعتراض‌ها پس از طرح گزارش‌هایی از تقلب گسترده در انتخابات دوما (پارلمان روسیه) آغاز شد. هرچند در روزهای بعد، تعداد تظاهرکنندگان مشابهی از حامیان ولادیمیر پوتین و طرفداران کمونیست‌ها نیز در راهپیمایی دیگری شرکت کردند.

دوربین‌های جنجالی

ولادیمیر پوتین در واکنش به اعتراضات اخیر به نتیجه انتخابات پارلمانی روسیه اعلام کرد که در تمام ۹۰ هزار حوزه رأی‌گیری در روسیه، دوربین‌های اینترنتی (وبکم) نصب خواهد شد، هرچند منتقدان او نسبت به موثر بودن این کار ابراز تردید کرده‌اند.

به گفته خبرنگار بی‌بی‌سی در مسکو، مخالفان می‌گویند که دولت می‌تواند روش‌هایی غیر از تقلب آشکار در حوزه‌های رأی‌گیری به کار بگیرد؛ روش‌هایی که از طریق دوربین‌ها قابل ثبت نیست.

خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی در مسکو می‌گوید که تصویر دوربین‌های کار گذاشته شده در مراکز رأی‌گیری روسیه، از روز شنبه، سوم مارس، در دسترس بوده و از برخی از این دوربین‌ها تصاویر جالبی پخش شده است؛ از جمله در یکی از مراکز رأی‌گیری در استان تیومن، جشن بازنشستگی برگزار شده است و دوربین‌ها میزی پر از نوشیدنی و خوردنی، و جمعیتی در حال رقص را نشان داده‌اند.

درعین حال، به گزارش خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی، در برخی مناطق، مردم پیش از رأی‌گیری، به اقداماتی عجیب دست زده‌اند؛ رسانه‌های روسی می‌گویند که در نووسیبیرسک، بزرگ‌ترین شهر سیبری، گروهی از رأی‌دهندگان در هوای پنج درجه زیر صفر، پیش از رأی دادن و در حالی که مدارک شناسایی خود را بالای سرشان گرفته بودند، با لباس شنا وارد آب‌های یخ شده‌اند و بعد برای رأی دادن به مرکز رأی‌گیری رفته‌اند.

او می‌گوید که یک رأی‌دهنده نیز لباس خرس قطبی پوشیده و با این لباس، به مرکز رأی‌گیری رفته است.

'گزارش‌هایی از تقلب'

در عین حال، یک ناظر انتخابات به رادیو کامرسانت مسکو گفته است که در یک مرکز رأی‌گیری که او در آنجا حضور داشت، شاهد گروهی از افراد بوده است که با اتوبوس و برای رأی دادن به این مرکز آورده شده بودند.

خبرنگار ما در مسکو نیز می‌گوید که کاربران سایت اجتماعی توییتر، گزارش‌هایی مبنی بر نقض قانون منتشر کرده‌اند؛ کاربران به خودروهایی اشاره کرده‌اند که جمعیتی را برای رأی دادن از یک مرکز به مرکز دیگر رأی‌گیری می‌بردند.

روزنامه مسکوتایمز گزارش داده است که تاکنون پلیس چند نفر را که در تلاش برای رأی دادن با کارت شناسایی دیگران بودند، بازداشت کرده است.

یکی از این افراد گفته است که با این کار می‌خواسته هشیاری مقامات را امتحان کند.

برای خواندن گزارش و تحلیل‌های بیشتر درباره انتخابات ریاست جمهوری روسیه، به صفحه ویژه این انتخابات در بی‌بی‌سی فارسی بروید.

مطالب مرتبط