معافیت جنجال‌برانگیز از خدمت سربازی در اسرائیل

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

خدمت سربازی دوره ای است سه ساله و اجباری که اسرائیلی ها اعم از دختر یا پسر، بعد از پایان دبیرستان، باید آن را آغاز کنند.

اما دو گروه کاملا متفاوت از این قاعده مستثنی هستند:‌ اعراب اسرائیلی یا همان فلسطینی تبارها (به غیر از دروزی ها) و یهودیان حریدی (Ultra-Orthodox).

حریدی ها در محله های خاص خود زندگی می کنند و از جامعه "سکولار" فاصله می گیرند.

کار تمام وقت مردانشان این است که از ساعت هفت صبح تا ۱۱ شب در آموزشگاه های دینی (یشیواها) به مطالعه تورات و دیگر کتب مقدس یهودیان بپردازند.

این امتیاز در سال ۱۹۴۹ میلادی به این اقلیت اعطا شد.

دیوید بن گورین، اولین نخست وزیر اسرائیل، در برابر جلب حمایت رهبران حریدی از دولتش، موافقت کرد که حدود ۴۰۰ نفر آنها از سربازی معاف شوند.

اما امروزه معافیت حریدی ها شامل حال حداقل ۷۰ هزار نفر می شود.

در این میان، کمک های دولت به این قشر کم درآمد که سهمش از جمعیت اسرائیل به حدود ۱۰ درصد افزایش یافته است، همچنان ادامه دارد.

ماتان پلگ، ساکن بیت المقدس، در سال ۲۰۰۲ از ارتش ترخیص شده ولی موظف است که تا سن ۳۵ سالگی، هر سال یک ماه برای آموزش مجدد به واحد زرهی خود برگردد.

او می گوید: "اگر به تاریخ مردم یهودی نگاه کنید، می بینید که هرگز سابقه نداشته که گروهی آنها کار نکند. حریدی ها از تمام حقوق شهروندی برخوردارند و باید در مقابل به وظیفه ملی خود عمل کنند."

'ارتش معنوی'

Image caption بعضی از حریدها در سال‌های اخیر داوطلبانه دوره سربازی را طی کرده‌اند

برای حریدی ها تکلیف دینی مهم تر از هر چیز دیگری است.

آنها جامعه خود را یک ارتش معنوی می دانند که با مطالعه تورات و تلمود، در عرصه روحانی از یهودیان و اسرائیل دفاع می کند.

اشعیا هورویتس، سخنگوی جامعه حریدی، به بی‌بی‌سی فارسی می گوید: "ما معتقدیم که با مطالعه روزانه تورات نه فقط امنیت اسراییل تامین خواهد شد، بلکه همه یهودیان از گزند خطرات معنوی در امان خواهند ماند."

این استدلال در دیوان عالی اسرائیل رد شده است.

حکم اخیر قضات ارشد اسرائیلی علیه قانونی که باعث شده است هزاران حریدی از خدمت سربازی معاف باشند، راه را برای سرباز گیری اجباری از آنان هموار کرده است.

با این وجود، دولت اسرائیل یا احزاب مخالف هنوز بر سر این که چگونه باید بدون ایجاد بحرانی جدی، حریدی ها را به خدمت نظام وظیفه جذب کرد، اتفاق نظر ندارند.

انتظار می رود که یکی از موضوعات محوری انتخابات بعدی اسرائیل که در ظرف یک سال آینده برگزار خواهد شد، مساله معافیت سربازی حریدی ها باشد.

در این میان، به نظر نمی رسد که اکثر جوانان حریدی برای تعویض کتب دینی خود با اسلحه و اونیفورم عجله ای داشته باشند.