اوباما: تحریمها علیه ایران کارساز بوده اند

حق نشر عکس AFP
Image caption باراک اوباما گفته است دنیا علیه حکومت ایران متحد است و تحریمهای اعمال شده نیز کارساز بوده اند

باراک اوباما، رییس جمهور آمریکا، امروز (سه شنبه) گفته است که دنیا علیه حکومت ایران متحد است و تحریمهای اعمال شده علیه آن کشور کارساز بوده اند.

او همچنین گفت آمریکا اجازه نخواهد داد که ایران به سلاح اتمی دست یابد.

با این حال، آقای اوباما با انتقاد از مخالفانش در حزب جمهوریخواه گفت که وقتی آنان "به راحتی از جنگ با ایران صحبت می کنند،" بدان معناست که آنها خیلی مسوولیت پذیر نیستند.

آقای اوباما گفت "اگر این آقایان الان می خواهند وارد جنگ شوند باید به مردم آمریکا بگویند که چرا جنگ لازم است و تبعات چنین جنگی چه خواهد بود."

او گفت که اعتقاد دارد دیپلماسی هنوز در مورد ایران کارساز است و به نفع همه طرفین است که مسئله تحقیقات هسته ای ایران بدون توسل به جنگ حل و فصل شود.

آقای اوباما در جلسه پاسخ به سوالات خبرنگاران در خصوص سوریه گفت که حکومت بشار اسد، رییس جمهور سوریه، مشروعیت خود را از دست داده است و آقای اسد چاره ای جز کناره گیری از قدرت ندارد.

در همین حال، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد امروز در مورد پیش نویس قطعنامه جدیدی علیه دولت سوریه با اعضای دایم شورای امنیت وارد مذاکره شده است.

سفیر مغرب به عنوان تنها کشور عربی عضو شورای امنیت، در کنار سفرای پنج کشور دارای حق وتو، در این مذاکرات شرکت دارد.

تلاشهای پیشین کشورهای غربی و اتحادیه عرب برای تصویب قطعنامه ای علیه دولت بشار اسد با وتوی روسیه و چین مواجه شد.

این دو کشور گفته اند که قطعنامه وتو شده متعادل نبود و تنها از نیروهای دولتی می خواست که سلاح های خود را بر زمین بگذارند، بدون این که متقابلا تعهدی برای نیروهای مخالف ایجاد کند.

هنوز مشخص نیست که نمایندگان روسیه و چین در برابر پیش نویس جدید آمریکا چه واکنشی نشان خواهد داد.

مطالب مرتبط