"سازندگان وطن"، "فیس‌بوک تاجیکی" تأسیس می‌دهد

اینترنت حق نشر عکس AP
Image caption به اعتقاد کارشناسان، قطع دسترسی به برخی از سایت‌های اینترنتی در تاجیکستان نتیجه معکوس خواهد داد

"سازندگان وطن"، بخش جوانان حزب حاکم خلق دمکرات تاجیکستان، قصد دارد یک شبکه اجتماعی ملی به گونه فیس‌بوک تأسیس دهد.

ادهم میرسعیداف، رئیس این سازمان، روز سه‌شنبه‌ ۶ مارس به بی‌بی‌سی گفت که اخیراً در دیدار او با دانشجویان دانشگاه تکنولوژیک تاجیکستان دو جانب تصمیم گرفته‌اند که چنین یک سایت یا شکبه ملی تأسیس داده شود.

به گفته وی، "سازندگان وطن" می‌خواهد، با استفاده از این سایت، کلیه جوانان تاجیک که در داخل و خارج از تاجیکستان به سر می‌برند را، در یک شبکه اینترنتی گرد هم آورد.

آقای میرسعیداف افزود: "این سایتی خواهد بود که در آن غایه‌‌ها و ارزش‌های ملی اولویت داشته، به تمرکز نیرو و ذهنیت جوانان تاجیک برای رشد کشور مساعدت خواهد کرد."

رئیس سازمان "سازندگان وطن" می‌گوید که راه‌اندازی چنین طرح مخارجی را به دنبال دارد و حالا این سازمان مشغول جستجوی منابع مالی برای این طرح است.

آقای میرسعیداف در پاسخ به این سؤال که مسدودشوی دسترسی به شبکه اجتماعی "فیس‌بوک" را چگونه ارزیابی می‌کند، گفت که نمی‌تواند در این زمینه نظری بدهد.

به گفته وی، حالا نهادهای رسمی دلایل این امر را تنها به مشکل فنی ربط می‌دهند. از سوی دیگر، وی گفت که سازمان "سازندگان وطن" خود از کاربران فعال "فیس‌بوک" است.

وی گفت: "ما در شبکه اجتماعی "فیس‌بوک" بلاگ خود را باز کرده و توسط آن همه‌روزه با جوانان تاجیک در خارج از کشور ارتباط داشتیم. در این سایت ما مطالب مربوط به "سازندگان وطن" را منتشر می‌کردیم."

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption پروینه عباداوا، رئیس انجمن فراهمگران اینترنت در تاجیکستان، از دستور اداره ارتباطات برای قطع دسترسی به برخی از سایت‌ها شدیداً انتقاد کرد

ادهم میرسعیداف بر این نظر است که "در شرایط جهانی‌شوی مانع شدن از فناوری‌های جدید، کار بی‌فایده است و باید از آن درست استفاده کرد."

این در حالیست که از روز شنبه گذشته به این سو در تاجیکستان دسترسی به برخی از سایت‌ها، از جمله، شبکه اجتماعی فیس‌بوک، "zvezda.ru"، "maxala.org" و "tjknews.com" مسدود شده است.

بیگ ظهوراف، رئیس اداره ارتباطات تاجیکستان، می‌گوید که قطع دسترسی به "فیس‌بوک" و سایت‌های دیگر به دلیل بروز مشکلات فنی رخ داده و فعلاً کارشناسان برای رفع این مشکلات تلاش می‌کنند و در زودترین فرصت این مشکلات رفع خواهد شد.

ولی در رسانه‌های گروهی نسخه‌ای از نامه اداره ارتباطات تاجیکستان به شرکت‌های فراهمگر اینترنت منتشر شد که در آن این نهاد از فراهمگران قطع دسترسی به این سایت‌ها را تقاضا کرده است. صحت این نامه تا حال تکذیب یا تأیید نشده است.

در همین حال، انجمن فراهمگران اینترنت در تاجیکستان با پخش بیانیه‌ای، اظهار داشته که این شرکت‌ها ناچارند دستور اداره ارتباطات را اجرا کنند.

این سازمان با اظهار نگرانی از این امر "غیر قانونی و بی‌پایه" اداره ارتباطات افزوده است که چنین اقدام به اعتبار بین‌المللی تاجیکستان آسیب خواهد زد.

مؤلفان بیانیه همچنین نوشته‌اند که تجربه مسدودسازی دسترسی به برخی از سایت‌های اینترنتی در گذشته ثابت ساخته است که در نهایت، این امر به محبوبیت بیشتر چنین سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی در اینترنت منجر می‌شود.

گذشته از این، به اعتقاد نویسندگان بیانیه، چنین محدودسازی از رشد بخش مخابرات و ارتباطات تاجیکستان مانع شده و فضای اطلاعاتی کشور را تحت خطر قرار می‌دهد.

انجمن فراهمگران اینترنت در تاجیکستان از جامعه جهانی خواسته است که به این مشکلات توجه کند. در پایان این بیانیه به اداره ارتباطات تاجیکستان پیشنهاد شده است که دستور خود برای قطع دسترسی به برخی از سایت‌ها را لغو سازد.

مطالب مرتبط