انتخابات 'سه شنبه بزرگ' نامزد حزب جمهوری‌خواه آمریکا را مشخص نکرد

رامنی حق نشر عکس Reuters
Image caption انتظار رامنی برای وادار کردن سایر داوطلبان نامزدی حزب برای کناره گیری از رقابت ها بر آورده نشد

انتخابات درون حزبی برای گزینش نامزد حزب جمهوری خواه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا میت رامنی با اکثریتی ناچیزی پیروز شده اما رقابت بین داوطلبان اصلی ادامه دارد.

بامداد چهارشنبه، ۱۷ اسفند (۷ مارس)، نتیجه رای گیری برای گزینش نامزد حزب جمهوری خواه روز سه شنبه در ده ایالت آمریکا اعلام شد که نشان می دهد میت رامنی توانسته است در پنج ایالت از جمله ایالت مهم اوهایو بر رقبای خود غلبه کند اما اکثریت او در این ایالت بسیار ناچیز بوده است.

ریک سنتروم، که رقیب اصلی میت رامنی در این انتخابات محسوب می شود، توانست در سه ایالت به پیروی برسد و ایالت اوهایو را با حدود سی و هفت درصد آرا در برابر سی و هشت درصد آرا به آقای رامنی باخت.

با اعلام نتیجه رای گیری روز سه شنبه، احتمال می رود که رقابت برای دستیابی به نامزدی حزب جمهوری خواه همچنان ادامه پیدا کند و برخی ناظران از "نبردی طولانی" در این زمینه سخن گفته اند.

در حالیکه از آقای رامنی به عنوان نماینده جناح لیبرال تر حزب جمهوری خواه نام برده می شود، طرفداران آقای سنتروم او را نماینده اعضای عادی و محافظه کار تر حزب می دانند.

در رای گیری روز سه شنبه، میت رامنی، که همچنین عضو فرقه مسیحیان مورمون است، توانست اکثریت آرا را در ایالت های ماساچوست، ایالت "لیبرال مشرب" ورمونت و ایالت آیداهو، که از مناطق اصلی سکونت مورمون هاست، به دست آورد و در ایالت ویرجینیا نیز به پیروزی برسد.

در مقابل، ریک سنتروم اکثریت آرای جمهوری خواهان شرکت کننده در انتخابات را در ایالت های تنسی، اوکلاهما و داکوتای شمالی کسب کرد و گفته است که نتیجه این رای گیری نشان می دهد که او بهترین کسی که می تواند "فلسفه محافظه کارانه" حزب را نمایندگی کند.

نتیجه انتخابات در ایالت اوهایو، هر چند به نفع میت رامنی تمام شد، اما نتوانست اعضای حزب جمهوری خواه را قانع کند که وی خواهد توانست در انتخابات ریاست جمهوری در روز ۶ نوامبر سال جاری - هشت ماه دیگر - به طور موثر در برابر باراک اوباما رقابت کند.

حق نشر عکس Getty
Image caption هنوز هم رقابت برای دستیابی به حدود یکسوم آرای نمایندگان حزبی در جریان است

رای دهندگان ایالت اوهایو دارای گرایش های جناحی و حزبی متنوع هستند و تجربه گذشته نشان داده است که پیروزی در این ایالت معمولا نشانه پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری است.

همزمان، نیوت گینگریچ، دیگر داوطلب نامزدی حزب جمهوری خواه که روز گذشته در ایالت جورجیا به پیروزی رسید، اعلام کرده است که همچنان به مبارزه انتخاباتی ادامه می دهد و به نفع هیچیک از داوطلبان دیگر از این رقابت ها کنار نمی رود.

ران پل، یکی دیگر از داوطلبان تامزدی حزب جمهوری خواه نیز هنوز در رقابت ها حضور دارد و به پیروزی در انتخابات مقدماتی ایالت آلاسکا چشم دارد.

هنوز تکلیف یک سوم آرای نمایندگان حزب جمهوری خواه در انتخاب نامزد نهایی مشخص نشده است و ظاهرا تمامی داوطلبان می کوشند این آرا را به خود اختصاص دهند.

انتخابات مقدماتی

رای گیری روز گذشته در تعدادی از ایالت های مهم آمریکا به انتخابات "سه شنبه بزرگ" مشهور است و در گذشته، معمولا نتیجه این رای گیری م توانسته به رقابت بین داوطلبان نامزدی حزب جمهوری خواه خاتمه دهد و نامزد نهایی را تعیین کند.

اگرچه افراد گروه های گوناگونی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به رقابت می پردازند، اما رقابت اصلی همواره بین نامزدهای دو حزب دموکرات - حزب آقای اوباما - و حزب جمهوری خواه جریان داشته و رئیسان جمهوری نیز از یکی از این دو حزب به کاخ سفید راه یافته اند.

حق نشر عکس Getty
Image caption موضعگیری اوباما در برابر ایران به مراتب ملایم تر از مواضعی است که جمهوری خواهان اتخاذ کرده اند

رئیس جمهوری آمریکا توسط کالج انتخاباتی برگزیده می شود که در آن، هر ایالات و همچنین شهر واشنگتن از تعداد آرایی معادل تعداد نمایندگانی که در مجلس نمایندگان و سنای کنگره ایالات متحده دارد برخوردار است.

بنا بر سنت، هر یک از ایالت ها تمامی آرای خود در کالج انتخاباتی را به فردی می دهد که در آن ایالت بیشترین تعداد آرای رای دهندگان را کسب کرده باشد.

انتخابات مقدماتی دو حزب اصلی آمریکا نیز کمابیش بر همین اساس برگزار می شود تا مشخص شود کدام یک از داوطلبان نامزدی حزب می تواند از حمایت بیشتری در هر یک از ایالت ها برخوردار شود.

برنده انتخابات مقدماتی در هر یک از ایالت ها، آرای نمایندگان آن ایالت در گردهمایی حزبی را به خود اختصاص می دهد و فرد حائز اکثریت آرای نمایندگان به عنوان نامزد منحصر به فرد حزب وارد رقابت بر سر کسب مقام ریاست جمهوری می شود.

به همین منظور، با ورود افراد مختلف به رقابت برای کسب نامزدی حزب در انتخابات ریاست جمهوری، هر کدام از احزاب اصلی انتخاباتی را در ایالت های مختلف برگزار می کند و کسی که برنده این انتخابات دانسته شود

رای گیری برای تعیین نامزد حزبی روال منحصر به فردی ندارد و اگرچه در اکثر ایالت ها، تنها به اعضای هر حزب اجازه انتخاب نامزد حزبی داده می شود، اما در شماری از ایالت ها، افراد غیر وابسته به حزب مورد نظر نیز می توانند در انتخابات شرکت کنند.

در رای گیری برای تعیین نامزد حزب جمهوری خواه، فردی که بتواند آرای ۱۱۴۴ نماینده ایالتی را به دست آورد، به عنوان نامزد این حزب در انتخابات ریاست جمهوری به رقابت خواهد پرداخت اما در انتخابات مقدماتی کنونی، تا کنون هیچیک از داوطلبان نامزدی حزب جمهوری خواه به این میزان آرا دست نیافته است.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، نامزد قطعی حزب دموکرات محسوب می شود و در صورت پیروزی در انتخابات ماه نوامبر، دومین دوره چهارساله ریاست جمهوری را از ماه ژانویه سال آینده آغاز خواهد کرد و در غیر اینصورت، فرد دیگری جایگزین او خواهد شد.

نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به دلیل وزن سیاسی و اقتصادی این کشور در جهان می تواند بر شرایط بین المللی تاثیری قابل توجه بگذارد و به خصوص در انتخابات جاری، مساله نحوه برخورد با ایران به یکی از موضوعات اصلی در رقابت های انتخاباتی تبدیل شده است.

تا کنون داوطلبان نامزدی حزب جمهوری خواه در مقایسه با دولت آقای اوباما موضعی سختگیرانه تر در قبال جمهوری اسلامی و به خصوص برنامه های اتمی ایران اتخاذ کرده اند.

مطالب مرتبط