'دادستانی نشر اسناد محرمانه در سایت روسی را تحقیق می‌کند'

رمضان رحیم‌اف حق نشر عکس BBC World Service
Image caption رمضان رحیم‌اف گفت که دادستانی کل تاجیکستان انتشار مقاله "تاجیکستان در آستانه انقلاب" را تحقیق می‌کند

دادستانی تاجیکستان تحقیق مطلبی را که در سایت اینترنتی "zvezda.ru" منتشر شده بود، آغاز کرده است.

این خبر را رمضان رحیم‌اف، وزیر امور داخله (کشور) تاجیکستان، روز چهارشنبه ۷ مارس، به خبرنگاران اعلام کرد.

آقای رحیم‌اف از ارائه جزئیات این موضوع خودداری کرد و حتی نگفت که محتوای این مطلب واقعی است یا تقلبی.

این در حالیست که دولت نذری، سخنگوی وزارت امور خارجه تاجیکستان، اخیراً انتشار این مطلب را ادامه‌ روند انتشار مطالب "توهین‌آمیز و تقلبی" در رسانه‌های گروهی خارجی عنوان کرده بود.

روز دوم مارس، سایت اینترنتی "zvezda.ru" مطلبی را زیر عنوان "تاجیکستان در آستانه انقلاب" منتشر کرد که در آن از پرزیدنت رحمان بشدت انتقاد شده بود.

در این سایت همچنین اسنادی با مهر "مخفی" (سری) انتشار یافت که طبق آن‌ها، رئیس جمهوری تاجیکستان گویا در اواخر ماه نوامبر گذشته، در اوج بحران ناشی از بازداشت خلبان‌های روس و استونیایی در این کشور، جلسه‌ای با مقام‌های امنیتی و پلیس برپا کرده است.

صحت و اعتبار این دو سند را که یکی به دفتر ریاست جمهوری و دیگر به وزارت امور داخله نسبت داده می‌شوند، هیچ منبع مستقلی تأیید نمی‌کند. هر دو سند حاوی دستورهایی در باره تقویت نظارت بر مساجد و مبارزه با گروه‌های افراطگرا هستند.

در این اسناد از مقام‌های امنیتی و پلیس و کمیته امور دین خواسته شده که فعالیت حزب نهضت اسلامی، عمدترین حزب مخالف دولت در تاجیکستان، را "خوصوصاً مسئولان و رهبران ساختارهای ابتدایی آن را تحت نظارت قطعی و دائمی" قرار دهند.

یکی از این اسناد می‌گوید که مقامات ذیدخل باید "رویخط پره (فهرست کامل) اعضای حزب و محل و سراغه زیست آن‌ها را "معین" و "طرز و اصلوب کار تبلیغاتی حزب را" آشکار کنند و برای بیرون کشیدن آن‌ها از صفوف حزب، "از جمله با راه هوسمندسازی"، تدابیری بیندیشند.

مطلب و اسناد سری منتشرشده در این سایت به طور سریع در سایت‌های مختلف اینترنتی انتشار یافتند. در پی این رویداد، از شام ۲ مارس در تاجیکستان دسترسی به برخی از سایت‌های اینترنتی، از جمله به شبکه اجتماعی فیس‌بوک و سایت‌های "زوزدا"، "ت‌ج‌ک‌نیوز" و "محله" مسدود شد.

بیگ ظهوراف، رئیس اداره ارتباطات تاجیکستان، دلیل این امر را بروز "مشکلات فنی" ارزیابی کرد. ولی انجمن فراهمگران اینترنت با پخش بیانیه‌ای، اظهار داشت که اداره ارتباطات به شرکت‌ها به صورت خطی دستور داده است که دسترسی به این سایت‌ها را مسدود کنند.

از سوی دیگر، طبق اطلاع وزارت خارجه تاجیکستان، سرگی استرکان، شارح هفته‌وار "کمرسانت" که مطلب "تاجیکستان در آستانه انقلاب" در سایت "zvezda.ru" به او منسوب دانسته شده است، گفته است که وی این مطلب را انتشار نداده است.

آقای استرکان در نامه‌ای به سفارت تاجیکستان در روسیه اظهار داشته است که باری هم به تاجیکستان سفر نکرده و با وضع این کشور آشنایی ندارد و مؤلف این مطلب نیز نیست.

وی از آن اظهار تعجب کرده است که چرا در این سایت اینترنتی از نام او به عنوان مؤلف این مقاله استفاده شده است.

از سوی دیگر، حالا روشن نیست که دادستانی تاجیکستان تحقق این مطلب را بر پای کدام ماده قانون کیفری آغاز کرده است.

حقوقدان‌ها می‌گویند که احتمالاً دادستانی می‌خواهد "تقلبی بودن" اسناد منتشره در سایت "zvezda.ru" را آشکار ساخته و طبق ماده "بهتان و تهمت" علیه عاملان پرونده جنایی باز کند. این هم بعید نیست که در صورت واقعی بودن این اسناد، عاملان انتشار آن به "افشای سر دولتی" متهم شوند.

از سوی دیگر، برخی از صاحب‌نظران می‌گویند که در صورت واقعی بودن اسناد منتشره، دولت برای نقض قانونی اساسی مسئولیتی به دوش خواهد داشت.

حقوقدان‌ها می‌گویند که طبق این قانون، دولت حق ندارد از ساختارهای امنیتی و انتظامی به سود یک حزب و علیه حزب دیگری استفاده کند، چون قانون اساسی برای هیچ گونه ایدئولوژی در تاجیکستان اولویت قائل نیست.

ضمناً، قرار است روز ۸ مارس هیئت رئیسه حزب نهضت اسلام تاجیکستان که بانفوذترین حزب مخالف دولت پرزیدنت رحمان محسوب می‌شود، با برگزاری جلسه‌ای اضطراری، محتوای مقاله "تاجیکستان در آستانه انقلاب" و اسناد سری منتشره به همراه آن را بررسی و موضع خود را در برابر آن اعلام کند.

مطالب مرتبط