نماینده سازمان ملل متحد حمص را "ویرانه" خواند

والری ایموس حق نشر عکس AFP
Image caption خانم ایموس پس از دیدار با مقامات سوریه از شهر حمص دیدار کرد

والری ایموس، معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در امور بشردوستانه در پی دیدار از منطقه بابا عمرو حمص در سوریه گفت بخش هایی از این شهر کاملا ویران شده است.

به گفته او مثل این می ماند که شهر کاملا متروکه است.

بارونس والری آموس روز چهارشنبه مدت کوتاهی در شهر حمص بود و از منطقه بمباران شده بابا عمر دیدار کرد.

گروه های امدادی چند روز منتظر صدور اجازه ورود به این محله بودند، اما مسئولان کمیته بین المللی صلیب سرخ می گویند که اکثر ساکنان این محله اکنون به محلات دیگری رفته اند که کمک ها قبلا به آنجا رسیده است. دولت سوریه کنترل این منطقه را هفته گذشته بعد از حملات سنگین توپخانه به دست گرفت.

مخالفان دولت می گویند که این نیروها از آن زمان مشغول "قتل عام" هستند، اما دولت مسئولیت قتل بسیاری از کشته شدگان را بر عهده شورشیان می داند.

از آنجا که فعالیت رسانه های بین المللی در سوریه به شدت محدود شده است، امکان تأیید ادعای هیچ کدام از طرفین وجود ندارد.

ارتش آزاد سوریه که علیه دولت مرکزی می جنگد هفته گذشته گفت که برای جلوگیری از کشته شدن بیشتر غیر نظامیان، شهر حمص را ترک می کند.

در این حال مخالفان دولت سوریه می گویند که انفجارهای شدید و گلوله باران سنگین در شهر ادلب ادامه دارد.

آنها اظهار نگرانی کرده اند که در حالی که توجه بین المللی بر شهر حمص متمرکز است، ادلب به محل تازه ای برای اعمال خشونت تبدیل شود.

مخالفان از کشته شدن ۳۹ تن در سراسر سوریه در روز چهارشنبه خبر داده اند که به گفته آنها ۲۶ تن از آنها در شهر حمص، ۶ تن در ادلب، ۳ نفر در درعا، ۲ نفر در حومه دمشق و ۲ نفر در حومه حلب کشته شده اند.

سازمان ملل می گوید که در جریان خشونت های ۱۲ ماه گذشته در سوریه بیش از ۷۵۰۰ نفر کشته شده اند.

تقاضای کمک

نماینده کمک های بشردوستانه سازمان ملل متحد تنها کمتر از یک ساعت در بابا عمر بود تا میزان نیاز به امدادرسانی در این منطقه را ارزیابی کند.

خانم آموس پیش از بازگشتن به دمشق از بخش های دیگر حمص دیدار کرد.

به گفته سخنگوی خانم آموس در شهر مشکلات امنیتی وجود داشته و صدای تیراندازی شنیده می شود.

در عین حال خانم آموس اجازه بازرسی به مناطق تحت کنترل نیروهای مخالف دولت را نیافته اگرچه پیشتر دولت به آنها اطمینان داده بود که آزادند به کل کشور سرکشی کنند.

صلیب سرخ هنوز هم نتوانسته به باباعمرو کمک رسانی کند.

مطالب مرتبط