صالحی: مردم ایران و تاجیکستان "یک ملتند"

صالحی و ظریفی حق نشر عکس BBC World Service
Image caption دیدار وزرای خارجه ایران و تاجیکستان در آستانه سفر قریب‌الوقوع پرزیدنت احمدی‌نژاد به این کشور صورت می‌گیرد

تاجیکستان مخالف تحریم‌های اقتصادی علیه ایران است و از منافع این کشور دفاع می‌کند.

این مطلب را همراه‌خان ظریفی، وزیر خارجه تاجیکستان، روز پنج‌شنبه‌ ۸ مارس، در شهر دوشنبه، در جریان دیدارش با علی‌ اکبر صالحی، همتای ایرانی خود، ابراز داشت.

در پایان ملاقات وزرای خارجه ایران و تاجیکستان، آقایان صالحی و ظریفی به برخی از سؤالات خبرنگاران پاسخ دادند.

به گفته آقای صالحی، در این دیدار مسائل مربوط به توسعه همکاری‌ها میان دو کشور، مسائل منطقه‌ای و برگزاری جشن بین‌المللی نوروز در دوشنبه مطرح شده است.

وی خبر داد، که محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری ایران، در این جشن شرکت خواهد کرد.

وزیر خارجه ایران گفت که کشورش با تاجیکستان روابط "خانوادگی" دارد و باید از "توانایی" ایران و "امکانیت" تاجیکستان به صورت مؤثر استفاده شود.

آقای صالحی گفت: "همان جور که مقام معظم رهبری در ایران فرمودند، رابطه ایران و تاجیکستان رابطه خویشاوندیست، ما خویشاوند هستیم، یعنی رابطه فامیلیست. مشرب فرهنگی ما، تاریخ ما یکی هست، ریشه تاریخی ما یکی هست، یک ملت هستیم."

وزیر خارجه ایران افزود، که کشورش "جز خیرخواهی و عزت، سلامتی، سرافرازی، رفاه" برای تاجیکستان چیز دیگری را نمی‌‌طلبد و آرزوی ایرانی‌ها این است که شاهد پیشرفت و توسعه روزافزون تاجیکستان باشند.

به گفته او، هرچه قدر کشورهای منطقه شاهد توسعه و پیشرفت و رفاه جامعه خودشان باشند، استقرار و امنیت در منطقه عمیق‌تر، ریشه‌دارتر و برقرارتر خواهد بود.

آقای صالحی افزود: "جمهوری اسلامی ایران دوست و شریک مطمئنن تاجیکستان است، دوست و شریکی‌ست که به دنبال منفعت‌طلبی نیست و تنها آرزویی که دارد، عزت و رفاه و سربلندی ملت عزیز تاجیکستان است."

این در حالیست، که شام گذشته، آقای صالحی در صحبت با خبرنگاران در فرودگاه شهر دوشنبه، از "قابل ملاحظه" نبودن میزان همکاری‌های دو کشور اظهار نگرانی کرده بود.

به گفته اقتصاددان‌ها، میزان تبادل کالا میان تاجیکستان و ایران در سال گذشته حدود ۲۰۰ میلیون دلار بوده است که در مقایسه‌ با سال‌های قبلی افزایش جدی نداشته است.

به این دلیل، علی‌ اکبر صالحی در صحبت روز پنج‌شنبه‌ خود با همتای تاجیکش نیز به ضرورت تقویت همکاری‌های اقتصادی بیشتر تمرکز کرده است.

در پاسخ به این سؤال که ضمن بررسی مسائل منطقه‌ای، دقیقاً چه موضوعاتی مطرح شده است، آقای صالحی گفت که ملاقات او عمدتاً به موضوعات اقتصادی ربط داشته است.

به عنوان مثال، وی از طرح ساختمان راه آهن میان چین و ایران که از قرقیزستان، تاجیکستان و افغانستان عبور می‌کند، نام برد و گفت که حل مشکلات ترانزیتی از مهم‌ترین موضوعاتی‌ست که وی با همتای تاجیکش بررسی کرده است.

در رابطه با مسائل سیاسی، آقای صالحی گفت که سال ۲۰۱۱، در جهان تحولات زیادی رخ داده و تاجیکستان و ایران قصد دارند در پیشاروی تحولات سال جاری که نیز اندک نخواهد بود، موضع مشترکی داشته باشند.

همراه‌خان ظریفی، وزیر خارجه تاجیکستان، در پاسخ به این سؤال که کشورش تحریم‌ها علیه ایران را چه گونه ارزیابی می‌کند، گفت که "تاجیکستان مخالف هر گونه تحریم‌هاست."

آقای ظریفی افزود که تاجیکستان بر این نظر است که کلیه مشکلات باید تنها با راه "مکالمه سیاسی" حل خود را پیدا کنند. وی گفت:

"تاجیکستان و ایران پیوسته از منافع همدیگر پشتبانی می‌کنند. در این زمینه نیز ما موضع مشترک داریم."

ضمناً، علی‌ اکبر صالحی شام روز چهارشنبه وارد دوشنبه شد. وی صبح فردا با پرزیدنت رحمان دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد.

به گفته آقای صالحی، وی "پیام شفاهی" پرزیدنت محمود احمدی‌نژاد را به رئیس جمهوری تاجیکستان خواهد رساند.

مطالب مرتبط