ژنرال ظهیرالاسلام رئیس جدید سازمان اطلاعات ارتش پاکستان شد

حق نشر عکس d
Image caption گفته می شود احمد شجاع پاشا، رئیس فعلی ISI با آمریکا روابط سردی دارد

یوسف رضا گیلانی، نخست وزیر پاکستان رئیس جدید سازمان اطلاعات ارتش (ISI) را منصوب کرد.

دفتر نخست وزیری طی بیانیه ای اعلام کرد که ژنرال ظهیرالاسلام به جای احمد شجاع پاشا که قرار است در طول ماه جاری بازنشسته شود، ریاست این سازمان قدرتمند را بر عهده خواهد گرفت.

وی پس از گذشت سالی پر آشوب که در طی آن، این سازمان از سوی آمریکا متهم به پشتیبانی از پیکارجویان در مناطق مرزی افغانستان شد، به این مقام دست می یابد.

پاکستان این ادعاها را رد می کند اما روابط این کشور با آمریکا همچنان پر تنش باقی مانده است.

دوره ریاست ژنرال پاشا به وسیله یک رویداد زیر سوال رفت - کشته شدن اسامه بن لادن، رهبر شبکه القاعده در ماه مه سال گذشته در شمال غربی پاکستان به دست نیروهای ویژه آمریکایی.

بعضی از مقامات آمریکایی تشکیلات اطلاعاتی پاکستان، به ویژه ISI را در بهترین حالت به بی کفایتی و در بدترین حالت به همکاری با رهبر القاعده که سال ها در شهر ابیت آباد اقامت داشت، متهم کردند.

ژنرال ظهیرالاسلام در یک خانواده نظامی بزرگ شده است و در حال حاضر فرمانده ارتش در کراچی است. وی همچنین در گذشته در مقام معاون رئیس سازمان اطلاعات ارتش خدمت کرده است.

علیم مقبول، خبرنگار بی بی سی در اسلام آباد می گوید که انتصاب جدید احتمالا تغییری بنیادی در شیوه عملکرد این سازمان به وجود نمی آورد، اما ممکن است باعث آسودگی خاطر در برخی از عرصه های سیاسی شود.

روابط آمریکا با رئیس کنونی سازمان، به ویژه پس از حمله به بن لادن و ادامه اختلاف ها بر سر حمله های موشکی در پاکستان به سردی گراییده بود.

خبرنگار ها می گویند که ژنرال ظهیرالاسلام می تواند در مقام رئیس جدید سازمان اطلاعات ارتش در هر گونه تلاش برای برگذاری مذاکرات صلح با طالبان افغانستان، نقش مهمی بازی کند.

بسیاری معتقدند که سازمان اطلاعات پاکستان تا حدودی بر عملکرد طالبان نفوذ دارد، ادعایی که این سازمان رد می کند.

مطالب مرتبط