کوفی عنان خشم مخالفان دولت سوریه را برانگیخت

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

رهبر حزب اصلی مخالف در سوریه درخواست کوفی عنان، نماینده ویژه سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب برای انجام مذاکره با بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه برای پایان خشونت ها را رد کرد.

کوفی عنان گفته بود که راه حل بحران سوریه، در یک "توافق سیاسی" نهفته است.

برهان غلیون، رهبر حزب شورای ملی سوریه، مستقر در پاریس، گفت که در حالی که مردم سوریه "هر روز قتل عام می شوند"، این اظهارات "ناامید" کننده است.

آقای عنان که قرار است روز شنبه ۱۰ مارس به سوریه سفر کند، همچنین گفت که گسترش قوای نظامی "اوضاع را بدتر می کند".

از سوی دیگر، تلویزیون ملی ترکیه گزارش کرده است که دو ژنرال و یک سرهنگ سوری به مخالفان دولت پیوسته اند.

در همین حال، فعالان می گویند که سربازهای سوری در ادلیب شمالی مستقر شده اند و بیم یک حمله بزرگ دیگر، نظیر آنچه در حمص رخ داد، وجود دارد.

"بی فایده"

آقای غلیون در گفتگو با خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: "این گونه اظهارات مایوس کننده است و به مردم سوریه که هر روز کشته می شوند امید نمی دهد. مثل این می ماند که ما همان فیلم را بارها از اول ببینیم."

وی افزود: "هر نوع راه حل سیاسی بدون آنکه با فشار نظامی بر رژیم همراه باشد، موفقیت آمیز نخواهد بود."

حق نشر عکس x
Image caption مخالفان می گویند بیم آنکه نیروهای رژیم به شهر ایدلیب حمله کنند وجود دارد

آقای غلیون گفت که او امیدوار بود آقای عنان "راهی برای خاتمه خشونت ها ارائه دهد"

وی افزود: "نگرانی من آن است که مثل دیگر فرستاده های بین المللی پیشین، او هم یک یا دو ماه در راستای تلاش برای میانجیگری های بی‌فایده وقت تلف کند."

فعالان داخل سوریه نیز اظهارات آقای عنان را نادیده گرفتند.

هادی عبدالله از حمص به خبرگزاری رویترز گفت: "ما در حالی که تانک ها شهرهایمان را گلوله‌باران می کنند، تک تیراندازها به زنان و بچه هایمان شلیک می‌کنند و بسیاری از مناطق برق و آب و هیچ ارتباطی با بقیه جهان ندارند، هر گونه پیشنهاد برای مذاکره را رد می کنیم."

آقای عنان قرار است بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه را تا پایان هفته جاری ملاقات کند.

آقای عنان روز پنجشنبه ۸ مارس، در قاهره گفت: "امیدوارم کسی به فکر آن نباشد که در این اوضاع از زور استفاده کند. به عقیده من گسترش قوای نظامی اوضاع را بدتر می کند."

پیوستن به مخالفان

در سایر تحولات دیپلماتیک روز جمعه، روسیه گفت که از پیش نویس قطعنامه تازه سازمان ملل متحد درباره سوریه حمایت نمی کند و گفت که این قطعنامه "منصفانه" نیست.

گنادی گاتیلوو، معاون وزارت خارجه روسیه به خبرگزاری اینترفاکس گفت: "مشکل اصلی آن این است که همزمان از طرفین درخواست نشده که به منظور ایجاد آتش بس اقداماتی عملی انجام دهند."

پیش نویس قطعنامه از دولت سوریه تقاضا کرده است که "فورا" به خشونت پایان دهد، و از گروه های مخالف خواسته است که از اقدام به "هر گونه خشونت خودداری کنند".

روسیه و چین دو قطعنامه پیشین سازمان ملل متحد را وتو کرده بودند.

پکن به تلاش های دیپلماتیک خود افزایش داده و گفته است که ژانگ مینگ، معاون وزیر امور خارجه را به عربستان سعودی، مصر و فرانسه می فرستد تا موضع چین در مورد سوریه را شرح دهد.

در برلین، گوییدو وستروله، وزیر امور خارجه آلمان گفت که پیوستن عبده حسام الدین، معاون وزیر نفت سوریه به مخالفان "شروع فروپاشی رژیم اسد" است.

مطالب مرتبط