حزب نهضت اسلامی تاجیکستان: 'دولت جعلی بودن اسناد سری درزشده را ثابت کند'

حزب نهضت اسلامی حق نشر عکس BBC World Service
Image caption حزب نهضت اسلامی تاجیکستان عمدترین حزب مخالف دولت تاجیکستان دانسته می‌شود

حزب نهضت اسلامی تاجیکستان با پخش بیانیه‌ای اظهار داشته است که مقامات تاجیک با تقویت فشار علیه جامعه، وضع بحرانی کشور را شدت می‌دهند.

این بیانیه در پی برگزاری جلسه اضطراری هیئت رئیسه حزب نهضت اسلامی که به بررسی وضع سیاسی در تاجیکستان و انتشار مطلبی در سایت "zvezda.ru" زیر عنوان "تاجیکستان در آستانه انقلاب" اختصاص داشت، منتشر شده است.

این سایت همچنین اسنادی را با مهر "مخفی" انتشار داد، که طبق آن‌ها، رئیس جمهوری تاجیکستان گویا در اواخر ماه نوامبر گذشته جلسه‌ای با مقام‌های امنیتی و پلیس برپا کرده و از آن‌ها خواسته است که فعالیت حزب نهضت اسلامی، "خصوصاً مسئولان و رهبران ساختارهای ابتدایی آن را تحت نظارت قطعی و دائمی" قرار دهند.

یکی از این اسناد می‌گوید که مقامات ذیدخل باید "رویخت پره (فهرست کامل) اعضای حزب و محل و سراغه (نشانی) زیست آن‌ها را" معین و "طرز و اصلوب کار تبلیغاتی حزب را" آشکار کنند و برای بیرون کشیدن آن‌ها از صفوف حزب، "از جمله با راه هوسمندسازی"، تدابیری بیندیشند.

همچنین، از نهادهای ذیدخل تقاضا شده است که فهرست و اسامی افرادی که "در میدان‌نشینی‌های سال ۱۹۹۲" شرکت داشتند، مشخص شود. انتشار مطالب انتقادی علیه رهبران حزب نهضت اسلامی تاجیکستان و تبدیل مساجد غیررسمی به چای‌خانه و ورزشگاه‌ها از تدابیر دیگر دولت در این سند معرفی شده است.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption جلسه هیئت رئیسه حزب نهضت اسلامی تاجیکستان پس درهای بسته، روز پنج‌شنبه ۸ مارس برگزار شد (عکس از سایت اینترنتی حزب نهضت اسلامی تاجیکستان)

حزب نهضت اسلامی که بانفوذترین حزب مخالف در تاجیکستان شناخته شده است، در بیانیه خود نوشته که برخی از "تصمیم‌های اشتباهی مقامات دولتی" و "ایجاد روحیه بدبینی و دشمن‌تراشی بین قشرهای گوناگون جامعه" عامل اصلی پیدایش خطرهای جدی در جامعه است.

محی‌الدین کبیری، رهبر حزب نهضت اسلامی، در آغاز این جلسه اظهار داشته است که فعلاً تاجیکستان با دو مشکل روبروست که یکی از آن‌ها "فتنه و دسیسه بیگانگان و تلاش‌های پیوسته برای ضعیف و پراکنده نمودن این ملت است."

آقای کبیری افزوده است: "مشکل دوم، رفتار و عمل‌های آگاهانه و ناآگاهانه عده‌ای از فرزندان خود ملت می‌باشد که باز هم طول عصرها به خاطر مقام و منصب و منفعت‌های محدود موقتی از برادران همخون و هم‌وطن خویش همواره دشمن تراشیده‌اند و با این عمل خود آسیب‌پذیری ملت را در برابر بیگانگان و مشکلی‌ها بیشتر گردانیده‌اند."

حزب نهضت اسلامی تاجیکستان در بیانیه خود اظهار داشته است که اسناد منتشرشده در مورد اعضا و جانبداران این حزب نمونه‌ای از این اقدام است. هرچند، تأکید می‌شود که این امر مخالف قانون اساسی تاجیکستان و مفاد سازشنامه صلح تاجیکان است.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption محی‌الدین کبیری: فتنه و دسیسه بیگانگان و تلاش‌های پوسته برای ضعیف و پراکنده نمودن این ملت صورت می‌گیرند

هیئت رئیسه حزب نهضت اسلامی از دولت تاجیکستان خواسته است که از اجرای چنین برنامه‌ها دست بکشد: "اگر مقامات دولتی دعوا دارند که برنامه‌ای یا سندی در این مورد به تصویب نرسیده است، لازم است که آن را در عمل اثبات نمایند. وگرنه جامعه واقعیت‌های مخالف با این دعواها را مشاهده کرده ایستاده (دارد مشاهده می‌کند) است."

در بیانیه همچنین تأکید شده است که در گذشته حزب نهضت اسلامی از دولت انجام اصلاحات جدی سیاسی را تقاضا کرده بود، ولی "متأسفانه، به جایی اصلاح وضعیت، مقامات فشار خود را بالای جامعه شهروندی بیشتر کرده، بحران‌ها را عمیق‌تر می‌نماید."

در متن این بیانیه، حزب نهضت اسلامی، صرف نظر از برخورد مقامات با مردم کشور و جامعه جهانی، اطمینان داده است که به ارزش‌های سازشنامه صلح میان تاجیکان صادق می‌ماند.

از سوی دیگر، هیئت رئیسه این حزب از رهبریت، نهادها و مسئولان حزب تقاضا می‌کند که "تمام چاره‌های لازم را در چارچوب قانون‌‌گذاری کشور برای دفاع از حقوق و آزادی‌های اعضا و جانبداران حزب" بیندیشند.

انتشار مطلب "تاجیکستان در آستانه انقلاب" در یک هفته اخیر به موضوع داغی در جامعه تبدیل شده است. نخست، اداره ارتباطات تاجیکستان با ارسال نامه‌ای از فراهمگران اینترنت در کشور خواست که دسترسی به برخی از سایت‌ها، از جمله "یس‌بوک و "zvezda.ru" را مسدود کند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption عبدالرحیم قهاراف که در گذشته وزیر کشور تاجیکستان بود، می‌گوید که برگزاری چنین جلسه‌ای را در خاطر ندارد و اسنادی که در "zvezda.ru" منتشر شدند، "تقلبی" هستند

انجمن شرکت های فراهمگر اینترنت در تاجیکستان این اقدام دولت را امری غیر قانونی دانست. سازمان امنیت و همکاری اروپا، با پخش بیانیه‌ای، از دولت تاجیکستان خواست که سریعاً این دستور را لغو سازد.

هرچند سخنگوی وزارت خارجه تاجیکستان اسناد منتشرشده در سایت "zvezda.ru" را تقلبی و "دور از واقعیت" خواند، ولی دسترسی به این سایت‌ها همچنان مسدود است.

گذشته از این، سرگی استرکان، شارح نشریه "کامرسانت"، چاپ مسکو، که مؤلف مطلب "تاجیکستان در آستانه انقلاب" معرفی شده بود، با ارسال نامه‌ای به سفارت تاجیکستان در روسیه، اعلام داشته که این مطلب را او ننوشته است.

عبدالرحیم قهاراف، دبیر شورای امنیت تاجیکستان، نیز در مصاحبه با "Asia Plus"، اسناد در این مطلب منتشرشده را تقلبی خوانده است.

وی گفته است، که پرزیدنت رحمان مخالف نقض قانون اساسی است و هرگز در اسنادی که مغاییر قانون‌ها می‌باشد، امضا نمی‌گذارد.

روز چهارشنبه رمضان رحیم‌اف، وزیر امور داخله تاجیکستان، اعالم کرد که دادستانی کل کشور تحقیق انتشار این مطلب را آغاز کرده است. ولی او نگفته است، که تحقیق این مطلب در چه زمینه صورت می‌گیرد.

مطالب مرتبط