باراک اوباما به ولادیمیر پوتین تبریک گفت

روسیه و آمریکا

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در تماسی تلفنی پیروزی ولادیمیر پوتین، در انتخابات ریاست جمهوری روسیه را به او تبریک گفت.

در این تماس تلفنی که روز جمعه (نهم مارس - ۱۹ اسفند) صورت گرفت دو طرف بر بازسازی و گسترش روابط میان دو کشور تاکید کردند.

این در حالی است که طی ماههای گذشته اختلاف نظر میان واشنگتن و مسکو بر سر مسایلی چون بحران سوریه و برنامه اتمی ایران بیشتر شده بود.

آمریکا قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل علیه سوریه را که توسط روسیه و چین وتو شده بود، به شدت مورد انتقاد قرار داد و وتو کنندگان را شریک "فجایع انسانی" خوانده بود که در جریان سرکوب مخالفان توسط دولت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، روی می دهد.

بنابر گفته سخنگوی کاخ سفید، آقای اوباما در حالی که در یک سفر هوایی بود و از داخل هواپیمای ویژه رئیس جمهور آمریکا با آقای پوتین صحبت کرد و با وی در مورد همکاری های دو کشور در مورد افغانستان و ایران هم رایزنی کرد.

آقایان اوباما و پوتین در ماه می آینده همدیگر را در اجلاس گروه جی ۸ که قرار است در کمپ دیوید برگزار شود، ملاقات خواهند کرد.

گزارشگران می گویند که کاخ سفید درصدد نشان دادن تلاش مضاعف خود برای بازسازی رابطه میان آمریکا و روسیه است.

ولادیمیر پوتین که هم اکنون نخست وزیر روسیه است، با اعلام پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری، به زودی برای بار دوم ریاست کاخ کرملین را بر عهده خواهد گرفت.

این در حالی است که مخالفان او در روسیه، وی را به دستکاری در نتایج انتخابات و محدود کردن فضای رقابت آزاد در انتخابات اخیر متهم می کنند.

مطالب مرتبط