مخالفان پوتین در مسکو تظاهرات می‌کنند

حق نشر عکس AFP
Image caption هفته گذشته پلیس نزدیک به ۵۵۰ نفر از معترضان به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری روسیه را بازداشت کرد

براساس گزارش‌ها، به دنبال اعلام پیروزی ولادیمیر پوتین در انتخابات ریاست جمهوری روسیه، مخالفان او روز شنبه، ۱۰ مارس (۲۰ اسفند) در مسکو و دیگر شهرهای این کشور دست به تجمعات اعتراضی می‌زنند.

مقامات رسمی روسیه برای برگزاری تجمع در یکی از خیابان‌های مرکزی بزرگ مسکو به مخالفان دولت مجوز داده‌اند.

این مجوز برای تجمع حداکثر ۵۰ هزار نفر صادر شده است.

پس از برگزاری انتخابات پارلمانی روسیه در ماه دسامبر گذشته موجی از اعتراضات به آنچه که تقلب در انتخابات خوانده شد، در این کشور به راه افتاد.

به دنبال برگزاری انتخابات ریاست جمهوری هفته گذشته در روسیه هم ادعاهای مشابهی درباره تقلب در این انتخابات مطرح شده است.

ولادیمیر پوتین با پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری هفته گذشته، برای سومین بار رئیس جمهور روسیه می‌شود.

مقامات رسمی کشورهای دیگر، پیروزی آقای پوتین در انتخابات را به رسمیت شناخته و این پیروزی را به او تبریک گفته‌اند، ولی ناظران انتخاباتی می‌گویند که نتیجه انتخابات به نفع آقای پوتین منحرف شده است.

ریچارد گالپین، خبرنگار بی‌بی‌سی در مسکو می‌گوید که تجمع روز شنبه، ۱۰ مارس، آزمونی مهم برای بررسی و ارزیابی احتمال تداوم اعتراضات خیابانی در روسیه است.

او می‌گوید که تعدادی از رهبران مخالفان دولت گفته‌اند که نباید انتظار داشت در تجمع روز شنبه تعداد قابل توجهی حضور پیدا کنند و ناتوانی مخالفان در ممانعت از آغاز دور سوم ریاست جمهوری آقای پوتین، یکی از دلایلی است که ممکن است باعث شود افراد کمتری در این تجمع شرکت کنند.

او می‌گوید: این نظر وجود دارد که مخالفان دولت باید روش‌های خود را عوض کنند و بیشتر بر تشکیل احزاب سیاسی متمرکز شوند تا بتوانند کسانی را که بر سر قدرت هستند، به چالش بکشانند.

بازداشت‌ها

تجمع مخالفان در مسکو در خیابان نووی اربت، از خیابان‌های مهم مسکو برگزار می‌شود.

سرگئی اوداسف، از رهبران مخالفان دولت می‌گوید: "اگر تظاهرکنندگان بیشتری جمع شوند، اگر ۱۰۰ هزار نفر بیایند، به معنای آن است که می‌توانیم زودتر به نتیجه برسیم."

او گفت: "اگر چنین تعدادی جمع نشود، به معنای آن است که کاری طولانی‌مدت پیش‌رو داریم."

او اضافه کرد که اصلی‌ترین شعار تجمع روز شنبه این است: "انتخاباتی نبوده است، رئیس‌جمهوری وجود ندارد".

دوشنبه گذشته، یک روز بعد از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری روسیه، پلیس حدود ۲۵۰ معترض را در مسکو و ۳۰۰ نفر دیگر را در سن‌پترزبورگ بازداشت کرد.

خبرگزاری ایتارتاس به نقل از مقامات رسمی در مسکو گزارش داده است که روز شنبه، حدود ۲ هزار و ۵۰۰ نفر از نیروهای نظامی، پلیس و مردم عادی داوطلب، در شهر انجام وظیفه خواهند کرد.

آقای پوتین که پیش از این، دو دوره در فاصله سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۸ میلادی رئیس جمهور روسیه بوده است، برای یک دوره شش ساله دیگر در این سمت خواهد بود.

روز جمعه دولت آمریکا اعلام کرد که باراک اوباما، رئیس جمهور این کشور در تماسی تلفنی با آقای پوتین "پیروزی اخیر را به او تبریک گفت."

همچنین آقای اوباما گفته است که چشم انتظار میزبانی از آقای پوتین در نشست گروه‌۸ در ماه می در کمپ دیوید است.

مطالب مرتبط