همزمان با مذاکرات کوفی عنان با بشار اسد، خشونت‌ها در سوریه ادامه دارد

حق نشر عکس AP
Image caption مخالفان دولت سوریه از ادامه تظاهرات ضددولتی در شهرهای مختلف این کشور خبر داده‌اند

در دور جدیدی از اقدامات دیپلماتیک برای پایان دادن به خشونت‌ها در سوریه، کوفی عنان، نماینده ویژه سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب برای حل بحران سوریه، روز شنبه، ۱۰ مارس (۲۰ اسفند)، با بشار اسد، رئیس جمهور این کشور گفت‌وگو کرده است.

بر اساس اعلام بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، کوفی عنان به دنبال برقراری آتش‌بس کامل و فوری بین ارتش و مخالفان دولت در سوریه است.

آقای بان گفته است که فراهم شدن امکان امداد و ارائه کمک‌های بشردوستانه در مناطق آسیب‌دیده و نیز آغاز مذاکره بین دولت سوریه و مخالفانش از دیگر اهداف سفر آقای عنان به سوریه است.

اما همزمان با ورود آقای عنان به دمشق، گزارش‌هایی از آغاز بمباران شهر ادلیب در شمال غرب سوریه توسط نیروهای ارتش منتشر شده است.

پیش از این، ولری آموس، نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور کمک‌های بشردوستانه، اعلام کرده بود که در امداد و کمک‌رسانی به مناطقی از سوریه که بیشترین آسیب را دیده‌اند، "پیشرفت محدودی" حاصل شده است، ولی همچنان کمک‌‌های بیشتری مورد نیاز است.

خانم آموس گفت که خواهان دسترسی کامل به مناطق آسیب‌دیده شده است، ولی دولت سوریه گفته است که برای فراهم کردن چنین امکانی، زمان بیشتری لازم دارد.

درخواست مخالفان دولت برای اصلاحات در سوریه که نزدیک به یک سال پیش با برگزاری تظاهرات اعتراضی در شهرهایی از این کشور مطرح شد، در شرایط کنونی به خشونت شدید منجر شده است و گفته می‌شود که خطر جنگ داخلی، سوریه را تهدید می‌کند.

سازمان ملل متحد اعلام کرده است که از زمان آغاز خشونت‌ها در سوریه بیش از ۷ هزار و ۵۰۰ نفر جان خود را از دست داده‌اند.

"تمام خشونت‌ها باید متوقف شود"

روز شنبه، دهم مارس، فیصل مقداد، معاون وزیر امور خارجه سوریه، از کوفی عنان در فرودگاه دمشق استقبال کرد و بعد او را به هتلی در دمشق برد.

آقای عنان از هتل محل اقامت خود راهی نشست با بشار اسد شد و تلویزیون دولتی سوریه گزارش داده که این دیدار در فضایی "مثبت" انجام شده است.

با این حال، گروه‌های مخالف دولت اعلام کرده‌اند که حمله‌های ارتش سوریه به شهر ادلیب در روز شنبه (همزمان با سفر آقای عنان) ادامه داشته است.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه گزارش داده است که بمباران شهر ادلیب سنگین‌ترین حمله به این شهر از زمان استقرار نیروهای تقویتی ارتش در هفته اخیر در منطقه است و مشابه حمله‌ای که به شهر حمص انجام شد، آشکارا مقدمه‌ای برای حمله زمینی به ادلیب است.

یکی از مخالفان دولت در شهر ادلیب به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته است که تانک‌های دولتی در حال ورود به شهر هستند.

آسوشیتدپرس همچنین گزارش داده است که خانواده‌ها و ساکنان این شهر در حال فرار از منطقه هستند.

پیش از این، بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، درباره هدف اصلی سفر آقای عنان گفته بود: "اولویت اصلی ما این است که قبل از هر چیز، هر گونه خشونتی چه از طرف نیروهای دولتی و چه از طرف مخالفان، متوقف شود."

آقای بان گفت: "شدیدا از کوفی عنان خواستم تا از برقراری آتش‌بس فوری اطمینان حاصل کند."

او گفت: "در صورتی که طرف‌های درگیر به طور همزمان بر سر برقراری آتش‌بس به توافق نرسند، ابتدا باید نیروهای دولتی به حملات خود پایان دهند و بعد مخالفان دولت."

آقای بان گفت که کوفی عنان با ولید معلم، وزیر امور خارجه سوریه، هم دیدار خواهد کرد و بعد با رهبران مخالفان دولت گفت‌وگو می کند.

هرچند مشخص نیست که آیا آقای عنان می‌تواند با نمایندگان مخالفان دولت در داخل سوریه دیداری داشته باشد یا نه.

سازمان ملل متحد خواهان "مذاکره" برای پایان دادن به بحران در سوریه شده است، ولی مخالفان دولت هر گونه گفت‌وگو با بشار اسد را رد کرده‌اند.

مخالفان دولت سوریه می‌گویند که سفر آقای عنان توجهات را از اقدامات نیروهای نظامی منحرف می‌کند و باعث می‌شود ارتش سوریه از این فرصت برای دست زدن به حمله‌های جدید در مناطق شمالی این کشور استفاده کند.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، همچنین دوباره درخواست ولری آموس، نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور کمک‌های بشردوستانه را برای فراهم شدن امکان دسترسی به مناطق آسیب دیده سوریه، مطرح کرده است.

او گفته است که آنچه خانم آموس در منطقه باباعمرو در شهر حمص شاهد بود، نشانگر "وضعیتی بحرانی و به شدت نگران‌کننده از نظر حقوق بشر و کمک‌های بشردوستانه" است.

روز جمعه، خانم آموس گفت که دولت سوریه اعلام کرده است اولین ارزیابی‌های بشردوستانه در یک هفته آینده امکان‌پذیر خواهد بود و گروهی از طرف سازمان ملل متحد در دمشق، آماده است تا کار خود را آغاز کند.

ولری آموس به بی‌بی‌سی گفت: "آنها موافقت کرده‌اند تا ارزیابی اولیه محدودی انجام شود تا دریابیم افراد در کجا هستند و به چه چیزهایی نیاز دارند، هرچند من انتظار دارم دسترسی وسیع‌تر و جامع‌تری به ما داده شود."

با ادامه خشونت‌ها در شهرهای مختلف سوریه در روز جمعه، ۹ مارس (۱۹ اسفند)، کمیته هماهنگی محلی که از گروه‌های مخالف دولت سوریه است، اعلام کرده است که در این روز در شهرهای مختلف سوریه ۷۷ نفر کشته شده‌اند که از این تعداد، ۲۶ نفر در حمص، ۲۸ نفر در حلب، ۶ نفر در درعا، ۴ نفر در حماة، ۹ نفر در مناطق مختلف دمشق، دو نفر در لاذقیه و یک نفر در هریک از شهرهای حلب و بوکمال جان خود را از دست داده‌اند.

مطالب مرتبط