دومین روز حملات هوایی اسرائیل به غزه

حق نشر عکس Reuters
Image caption حمله جنگنده های اسرائیلی باعث کشته شدن زهیر القیسی، دبیر کل 'کمیته های مقاومت مردمی' فلسطینیان شد

حملات هوایی جنگنده های اسرائیلی به غزه وارد دومین روز خود شده است.

به گفته مقامات فلسطینی در پی حمله روز گذشته (جمعه نهم مارس) جنگنده های اسرائیلی به غزه، ۱۵ فلسطینی از جمله زهیر القیسی، دبیر کل 'کمیته‌های مقاومت مردمی' کشته شدند.

براساس گزارش های دریافتی، پیکارجویان فلسطینی هم در واکنش، حدود ۱۰۰ راکت به سوی مناطق اسرائیلی پرتاب کرده اند که منجر به زخمی شدن یک غیرنظامی اسرائیلی شده است.

در همین حال وزیر خارجه مصر، ضمن محکوم کردن حملات هوایی امروز شنبه ( دهم مارس) جنگنده های اسرائیلی به غزه، برای جلوگیری از خونریزی های بیشتر خواستار توقف فوری این حملات شده است.

مقامات حماس هم که کنترل نوار غزه را در اختیار دارند، ضمن محکوم کردن حملات هوایی اسرائیل به پیکارجویان اجازه داده اند تا از مناطق تحت کنترل این گروه برای پرتاپ راکت بسوی خاک اسرائیل استفاده کنند.

گفته شده مقامات حماس برای خاتمه درگیری های اخیر در حال مذاکره با مقامات مصری و سازمان ملل متحد هستند.

به گفته تحلیلگران حملات هوایی اسرائیل از یکسو و موشک‌پرانی های فلسطینیان از سوی دیگر، چنانچه به کشته شدن شمار زیادی از غیرنظامیانی از هر دو طرف منجر شود، می تواند باعث گسترده شدن دامنه این خشونت ها شود.

در حالی که ده‌ها هزار فلسطینی با سر دادن شعارهایی در مراسم خاکسپاری کشته شدگان شرکت کردند، مقامات اسرائیلی در نواحی مرزی جنوب این کشور از ساکنان این مناطق خواسته اند که در خانه هایشان بمانند.

آتش این درگیری روز گذشته و در پی کشته شدن زهیر القیسی، دبیر کل 'کمیته های مقاومت مردمی' در حمله هوایی اسرائیل به غزه شعله ورشد.

اسرائیلی ها می گویند آقای القیسی به این دلیل هدف قرار گرفته که خود در تدارک یک حمله علیه اسرائیل بود.

ارتش اسرائیل کمی بعد از این حمله تایید کرد که در یک حمله هوایی دیگر دو نفر را که برای پرتاب راکت به اسرائیل آماده می شدند، هدف قرار داده است.

جهاد اسلامی اعلام کرد این دو نفر عضو این سازمان نظامی بوده اند.

منابع فلسطینی بعدا تایید کردند که محمود حنانی، یکی دیگر از اعضای ارشد کمیته های مقاومت مردمی هم در حمله دوم جنگنده های اسرائیلی کشته شده است.

مطالب مرتبط