برگزاری تظاهرات مسالمت آمیز علیه ولادیمیر پوتین

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

در روسیه هزاران نفر در مرکز مسکو، پایتخت، و شهرهای دیگر این کشور در اعتراض به انتخاب مجدد ولادیمیر پوتین، به ریاست جمهوری دست به اعتراض زده اند.

علیرغم مسالمت آمیز بودن راهپیمایی امروز (شنبه ۱۰ مارس)، گزارش ها از حضور سنگین نیروهای پلیس در منطقه و استقرار خودروهای نظامی در خیابان‌های مجاور این تظاهرات حکایت دارد.

معترضان ضمن به رسمیت نشناختن پیروزی آقای پوتین می گویند که انتخابات اخیر با تقلب هایی گسترده همراه بوده است.

ولادیمیر پوتین با پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری هفته گذشته، برای سومین بار رئیس جمهور روسیه می‌شود.

آقای پوتین که پیش از این، دو دوره در فاصله سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۸ میلادی رئیس جمهور روسیه بوده است، برای یک دوره شش ساله دیگر در این سمت خواهد بود.

روز جمعه دولت آمریکا اعلام کرد که باراک اوباما، رئیس جمهور این کشور در تماسی تلفنی با آقای پوتین "پیروزی اخیر را به او تبریک گفت."

در حالی که انتخاب آقای پوتین مورد قبول کشورهای خارجی قرار گرفته است، ناظران گفته اند که نتیجه این انتخابات به نفع آقای پوتین تغییر کرده است.

هرچند مقامات مسکو مجوز راهپیمایی ۵۰ هزار نفری را صادر کرده اند، اما گزارش ها حاکی از تعداد کم شرکت کنندگان در این گردهمایی اعتراض آمیر است.

حق نشر عکس AFP
Image caption شمار شرکت کنندگان در راهپیمایی اعتراضی مسکو ۲۵ هزار نفر برآورد شده است

معترضان شمار شرکت کنندگان را ۲۵ هزار نفر برآورد کرده اند.

یکی از سازماندهندگان این راهپیمایی خواستار برگزاری تجمع اعتراضی گسترده تری در ماه مه یعنی یک هفته قبل از آن که ولادیمیر پوتین دوره جدید ریاست جمهوری اش را آغاز کند، شده است.

در همین حال گری کاسپاروف، یکی از رهبران معترضان و قهرمان سابق شطرنج جهان در یک سخنرانی گفته است:" این یک انتخابات نبود، این اقدامی از سوی یک تبهکار بود که می‌خواست بار دیگر به کرملین برگردد."

به گزارش خبرگزاری فرانسه پلیس امروز شماری از معترضان را درجریان یک راهپیمایی در سن پترزبورگ بازداشت کرده است. گفته شده که این راهپیمایی بدون داشتن مجوز برگزار شده است.

دوشنبه گذشته، یک روز بعد از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری روسیه، پلیس حدود ۲۵۰ معترض را در مسکو و ۳۰۰ نفر دیگر را در سن‌پترزبورگ بازداشت کرد.

پس از برگزاری انتخابات پارلمانی روسیه در ماه دسامبر گذشته موجی از اعتراضات به آنچه که تقلب در انتخابات خوانده شد، در این کشور به راه افتاد.

مطالب مرتبط