جشن ۱۰۰ سالگی مطبوعات تاجیک بی حضور روزنامه‌نگاران سرشناس

مطبوعات حق نشر عکس BBC World Service
Image caption برای بار نخست در تاجیکستان از روز مطبوعات به صورت گسترده تجلیل می‌شود

در تئاتر اپرا و باله صدرالدین عینی محفلی به مناسبت به ۱۰۰ سالگی مطبوعات تاجیک آغاز شد.

برای بار نخست در سال‌های استقلال، در این همایش رئیس جمهوری تاجیکستان شرکت و سخنرانی می‌کند.

هنوز مشخص نیست که آیا در چارچوب این دیدار میان پرزیدنت رحمان و خبرنگاران گفتگویی صورت خواهد گرفت یا خیر.

طول دو هفته اخیر دفتر ریاست جمهوری تاجیکستان از ارائه اطلاع در این باره خودداری کرده و حتی اسامی دعوت‌شدگان به این محفل، مخفی نگه داشته می‌شد.

به گفته اکبر ستار، رئیس اتحادیه روزنامه‌نگاران تاجیکستان، این نهاد به دفتر ریاست جمهوری کشور فهرست خبرنگارانی که باید در این دیدار حضور داشته باشند، ارائه کرده است.

ولی منابع آگاه می‌گویند که مسئولان دفتر ریاست جمهوری تاجیکستان، این فهرست را بازنگری کرده و بیشتر خبرنگاران سرشناس به این محفل دعوت نشده‌اند.

از جمله، خبرنگاران رسانه‌های خارجی در تاجیکستان و روزنامه‌نگارانی که از آن‌ها عمدتاً به عنوان "مخالف" یا "منتقد" نام برده می‌شود، به این دیدار دعوت نشده‌اند. هرچند، طبق اطلاع رسیده، برخی از خبرنگاران رسانه‌های روسیه در تاجیکستان در این همایش حضور دارند.

چنین شایعاتی نیز وجود دارد که امسال به برخی از خبرنگاران سرشناس جایزه ابوالقاسم لاهوتی اعطا شده و قرار بود که مراسم اعطای این جایزه‌ها در چارچوب دیدار پرزیدنت رحمان با خبرنگاران برگزار شود. ولی در آخرین لحظات تصمیم مقامات تغییر یافته و عده‌ای از "صاحبان" جایزه نیز به این محفل دعوت نشدند.

در همین حال، برخی از خبرنگاران به نشان اعتراض از شرکت در این محفل خودداری کرده‌اند. یکی از آن‌ها که نخواست نامش افشا شود، گفت که نمی‌خواهد شاهد "تملق و مدح و ثنا خوانی نسبت به رهبر کشور از سوی عده‌ای از خبرنگاران" باشد.

ضمناً، روز مطبوعات تاجیک، ۱۱ مارس دانسته می‌شود. یکصد سال قبل در این روز نخستین شماره روزنامه "بخارای شریف" منتشر شده است. در سال جاری از این روز در تاجیکستان برای بار نخست به صورت گسترده تجلیل می‌شود.

بیشتر مقامات تاجیک با ارسال نامه‌های شادباش، خبرنگاران را با این روز تبریک گفته‌اند.

میرزاشاهرخ اسراری، وزیر فرهنگ تاجیکستان، در نامه شادباش خود تأکید کرده است: "مطبوعات تاجیک به جزئی از دولتداری تاجیکان تبدیل شده و به تقویت ارزش‌های دمکراسی در این کوشر مساعدت می‌کند."

حتی گل شیرعلی، وزیر انرژی و صنایع تاجیکستان که پیوسته مورد انتقاد روزنامه‌نگاران قرار می‌گیرد، نیز در نامه شادباش خود "نقش خبرنگاران در رشد کشور، از جمله در بخش انرژی" را توصیف کرده است.

طبق اطلاع منابع دفتر ریاست جمهوری تاجیکستان، بعد از پایان دیدار پرزیدنت رحمان با خبرنگاران، برای روزنامه‌نگاران برنامه کنسرتی برگزار خواهد شد.

مطالب مرتبط