"پیشروی محدود کمک رسانی در سوریه"

حق نشر عکس AP
Image caption گروه ناظران حقوق بشر می گوید نیروهای سوریه با پشتیباتی تعداد زیادی تانک وارد ادلیب می شوند تا ارتش سوریه آزاد را هدف قرار دهند

والری آموس نماینده ویژه سازمان ملل متحد در کمک ها بشردوستانه گفته امداد رسانی به بدترین مناطق آسیب دیده سوریه پیشرفت محدودی داشته اما هنوز به کمک زیادی نیاز است.

بارونس آموس گفته از دولت سوریه خواسته به آسیب دیده ترین مناطق دسترسی تمام عیار داشته باشد اما سوریه برای عملی کردن این خواسته تقاضای وقت بیشتر کرده است.

خانم آموس جزییات بیشتری از دیدار خود از باباعمر را بیان کرده که هفته ها هدف بمباران ارتش سوریه بوده است.

کوفی عنان قرار است روز شنبه با بشار اسد رهبر سوریه ملاقات کند.

بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد گفته آقای عنان در عین حال با والد المعلم، وزیر خارجه این کشور در دمشق ملاقات خواهد کرد و پس از آن با رهبران مخالفان دولت گفتگو می کند و سوریه را ترک خواهد کرد.

آقای عنان که نماینده ویژه سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب در بحران سوریه است خواستار" راه حل سیاسی" شده و گفته "نظامی تر کردن وضعیت شرایط را بدتر خواهد کرد."

با این همه برهان غلیون، رهبر حزب شورای ملی سوریه، مستقر در پاریس، گفت که در حالی که مردم سوریه "هر روز قتل عام می شوند"، این اظهارات "ناامید" کننده است.

همزمان چند عضو عالیرتبه ارتش سوریه از حکومت این کشور فاصله گرفته و به ترکیه فرار کرده اند.

دولت ترکیه تایید کرده که دو ژنرال، یک سرهنگ و یک افسر در میان ۲۳۰ سوری بوده اند که پنجشنبه وارد این کشور شده اند.

هیچ ساختمانی دست نخورده نمانده

بارونس آمروس که این هفته از شهر حمص و منطقه بمباران شده بابا عمر بازدید کرده گفته دولت سوریه اعلام کرده که ظرف هفته آینده اجازه بررسی اولیه وضیعت برای کمک رسانی را صادر خواهد کرد و افزود یک تیم سازمان ملل در سوریه آماده است که این کار را شروع کند.

خانم آموس به بی بی سی گفت پیشنهادی جامع را در اختیار دولت سوریه قرار داده و امیداور است با آن موافقت شود.

خانم آموس افزود: "دولت سوریه موافقت کرده که بررسی های اولیه ای صورت بگیرد تا بفهمیم مردم کجا هستند و به چه چیز نیاز دارند. با این همه من به دنبال توافقی جامع ترم."

نماینده سازمان ملل گفت دولت سوریه قرار است پیشنهاد او را بررسی کند و به او جواب دهد با این همه زمان این پاسخ هنوز مشخص نیست.

خانم آموس گفت حتی یک ساختمان هم در مناطقی که او بازدید کرده در امان نمانده و همه جا از بمباران ها آسیب دیده است.

به گفته او در خیابان ها گودال های بزرگ به چشم می خورد و شواهدی نیز از عبور تانک ها دیده می شود.

خانم آموس در عین حال از اردوگاه آوارگان در مرز سوریه و ترکیه که حدود ۱۱۰۰۰ نفر از مردم سوریه را در خود جای داده بازدید کرده است.

گزارش های روز جمعه نیز حاکی از تظاهرات ده ها هزار نفر از مردم سراسر سوریه در خیابان های این کشور بود.

فعالان حامی مخالفان سوریه از گروهی به نام ناظران حقوق بشر برای سوریه می گویند در درعا، حمص و آلپو تظاهرات ضد دولتی جریان داشته است.

کمیته هماهنگی محلی که یک گروه حقوق بشری دیگر سوریه است می گوید روز جمعه ۷۷ نفر در سراسر این کشور کشته شدند که ۲۶ نفر آنها در حمص، ۲۸ نفر در ادلیب و ۴ نفر در حما بوده اند.

تلفات در ادلیب که در نزدیکی مرز ترکیه است، بر اساس گزارش ها قربانیان یک قتل عام در روستای عین لروز را در بر می گیرد. گزارش شده سربازان با گشودن آتش به روی غیرنظامیان ۲۰ نفر را در این منطقه کشته اند.

در عین حال به گزارش گروه ناظران حقوق بشر، نیروهای سوریه با پشتیباتی تعداد زیادی تانک وارد ادلیب می شوند تا ارتش سوریه آزاد را هدف قرار دهند.

برخی حامیان حقوق بشر می گویند سرنوشتی چون بابا عمرو در انتظار ادلیب است.

در همین حال روسیه گفت که از پیش نویس قطعنامه تازه سازمان ملل متحد درباره سوریه حمایت نمی کند و گفت که این قطعنامه "منصفانه" نیست.

گنادی گاتیلوو، معاون وزارت خارجه روسیه به خبرگزاری اینترفاکس گفت: "مشکل اصلی آن این است که همزمان از طرفین درخواست نشده که به منظور ایجاد آتش بس اقداماتی عملی انجام دهند."

پیش نویس قطعنامه از دولت سوریه تقاضا کرده است که "فورا" به خشونت پایان دهد، و از گروه های مخالف خواسته است که از اقدام به "هر گونه خشونت خودداری کنند".

روسیه و چین دو قطعنامه پیشین سازمان ملل متحد را وتو کرده بودند.

پکن به تلاش های دیپلماتیک خود افزایش داده و گفته است که ژانگ مینگ، معاون وزیر امور خارجه را به عربستان سعودی، مصر و فرانسه می فرستد تا موضع چین در مورد سوریه را شرح دهد.

در برلین، گوییدو وستروله، وزیر امور خارجه آلمان گفت که پیوستن عبده حسام الدین، معاون وزیر نفت سوریه به مخالفان "شروع فروپاشی رژیم اسد" است.

مطالب مرتبط