کوفی عنان یک بار دیگر با اسد مذاکره می کند

حق نشر عکس AP
Image caption به گفته فعالان حامی حقوق بشر در سوریه درگیری های روز شنبه ۶۳ کشته به جا گذاشت و شهر ادلیب به شدت هدف توپخانه قرار گرفت.

کوفی عنان نماینده مشترک سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب در حل بحران سوریه، در یک ماموریت دو روزه در دمشق است و قرار است یک بار دیگر با بشار اسد رییس جمهوری سوریه ملاقات و مذاکره کند.

در اولین روز این گفتگوها بشار اسد مخالفان مسلح خود را "تروریست های مسلح" خواند و گفت تا وقتی که این عده در کشور فعالیت می کنند گفتگوی سیاسی ممکن نیست.

آقای عنان در تلاش است بین دوطرف آتش بس برقرار کند و راه را برای امداد رسانی به آسیب دیدگان هموار کند.

سازمان ملل متحد اعلام کرده پس از دمشق، آقای عنان به کشورهای مجاور سوریه سفر خواهد کرد.

منابع دیپلماتیک می گویند احتمالا اولین مقصد او ترکیه خواهد بود چرا که این کشور موضع تندی را علیه سرکوب های جاری در سوریه اتخاذ کرده است.

آقای اسد تلاش می کند شورش هایی را که هر روز بیشتر شکل مسلحانه به خود می گیرند سرکوب کند. این مخالفت ها ابتدا به شکل تظاهرات مسالمت آمیز دموکراسی خواهانه آغاز شد.

سازمان ملل متحد اعلام کرده است که از زمان آغاز خشونت‌ها در سوریه بیش از ۷ هزار و ۵۰۰ نفر جان خود را از دست داده‌اند.

درگیری های روز شنبه به گفته فعالان حامی حقوق بشر در سوریه ۶۳ کشته به جا گذاشت و شهر ادلیب به شدت هدف توپخانه قرار گرفت.

تلویزیون ملی سوریه گزارش داده دور اول مذاکرات کوفی عنان و بشار اسد در "در فضایی مثبت" انجام شده.

براساس گزارش ها آقای اسد گفته است :" سوریه آماده است تا به موفقیت هر تلاش صادقانه ای با هدف حل وضعیت فعلی کمک کند."

با این همه وی تاکید کرده : "تا وقتی گروه‌های تروریست مسلح فعالند و بی نظمی و بی ثباتی را می پراکنند، هیچ مذاکره دیپلماتیکی نمی‌تواند به نتیجه برسد."

یک سخنگوی آقای عنان این گفتگوها را "صریح و جامع" خوانده است.

آقای عنان در عین حال روز شنبه با رهبران گروه مخالفانی که در دمشق مستقرند دیدار کرد.

در میان این عده حسن عبدالعظیم، رهبر تکشیلات هماهنگ کننده مخالفین سوریه نیز بوده است.

آقای عبدالعظیم می گوید: " ما از کوفی عنان خواسته ایم همه چیز را با تلاش های اتحادیه عرب هماهنگ کند. ما از تلاش های او و سازمان ملل برای یافتن راه حل بحران سوریه تشکر کردیم."

آقای عبدالعظیم افزوده: "هرگونه گفتگویی برای پیدا کردن یک راه گذار از وضعیت موجود باید بعد از توقف خشونت ها، آزادی زندانیان سیاسی و ایجاد یک فضای مطلوب صورت بگیرد."

اختلاف نظر در جامعه بین المللی و مخالفت روسیه و چین با غرب و اتحادیه عرب که خواستار کناره گیری بشار اسد هستند باعث فلج شدن اقدامات بین المللی علیه سوریه شده است.

آمریکا پیش نویس تازه ای را برای یک قطعنامه شورای امنیت علیه سوریه تهیه کرده اما وزارت خارجه این کشور روز جمعه اعلام کرد به تصویب آن خوشبین نیست.

اگرچه سازمان ملل خواهان "یک راه حل سیاسی جامع" از طریق گفتگو در سوریه است، رهبران مخالف دولت در این کشور گفته اند تا زمانی که بشار اسد در قدرت است گفتگو نخواهند کرد.

مطالب مرتبط