پزشک مسئول 'معاینه بکارت' در مصر تبرئه شد

سمیرا ابراهیم حق نشر عکس na
Image caption گفته می شود شکایت خانم ابراهیم به این رویه در مصر پایان داد

یک دادگاه نظامی در مصر یک پزشک ارتش را که متهم به انجام اجباری "معاینه بکارت" بر تظاهرکنندگان زن بود تبرئه کرده است.

خبرگزاری رسمی مصر نوشت که قاضی، احمد عادل را به این دلیل تبرئه کرد که تناقض هایی در اظهارات شاهدان وجود داشت.

این پرونده با شکایت سمیرا ابراهیم تشکیل شده بود که می گفت "آزمایش ها" پس از بازداشت آنها در جریان اعتراضات سال گذشته انجام شد.

تظاهرکنندگان با تجمع در برابر دادگاه به حکم قاضی اعتراض کردند.

آن رویه پس از بلند شدن صدای خانم ابراهیم و دیگران، باعث خشم بسیاری شد. حادثه چند هفته پس از سقوط حسنی مبارک روی داده بود.

شاکیان گفتند که ارتش مصر آنها را در طول بازداشت وادار کرد یک آزمایش پنج دقیقه ای بکارت توسط یک پزشک مرد انجام دهند.

ارتش ابتدا انجام آنها را تکذیب کرد، اما گروه حقوق بشری "عفو بین الملل" گزارش داد که یک ژنرال ارشد که نامش فاش نشد اذعان کرد که چنین اتفاقی افتاده است.

خانم ابراهیم با شکایت علیه ارتش برای پایان دادن به این رویه کوشید و دادگاه اداری قاهره در نهایت رای به غیرقانونی بودن چنین آزمایش هایی داد.

خبرنگار بی بی سی در قاهره می گوید پیش از شروع دادگاه، خانم ابراهیم ادعا کرد که شاهدانی که امیدوار بود به نفع او شهادت دهند در لحظه آخر داستانشان را عوض کرده اند.

به گزارش خبرگزاری منا، قاضی گفت حکم را "براساس اسناد تصدیق شده و براساس وجدان" صادر کرده و افزود که "تحت هیچ فشاری نبوده است."

خانم ابراهیم در پیامی در شبکه توئیتر نوشت که این حکم حیثیت مصر را لکه دار می کند و تا زمان "احیای حقوق مصر" به تلاش خود ادامه خواهد داد.

جان لاین خبرنگار بی بی سی در قاهره می گوید صدور حکم علیه ماموران پلیس و سربازانی که به بدرفتاری با معترضان متهم هستند بسیار دشوار بوده است.

مطالب مرتبط