کوفی عنان دومین دور مذاکرات با بشار اسد را امیدوارکننده خواند

حق نشر عکس Reuters
Image caption کوفی عنان برای رایزنی به منظور حل بحران سوریه، بعد از دمشق، به کشورهای همسایه سوریه می‌رود

کوفی عنان، نماینده مشترک سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب برای حل بحران سوریه،نسبت به دومین دور مذاکراتش با بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه،که امروز یکشنبه ۱۱مارس (۲۱ اسفند ماه) انجام شد، ابراز خوشبینی کرده است.

آقای عنان گفت که برای خاتمه خونریزی ها "پیشنهاداتی اساسی" ارائه داده اما در عین حال اذعان کرد که هنوز توافقی در این باره به دست نیامده است.

بشار اسد در دیدار پیشین با آقای عنان، انجام هر گونه مذاکره‌ای با مخالفان خود را رد کرد و گفت تا وقتی که به گفته او "گروه‌های تروریستی" در کشور فعال هستند، چنین مذاکراتی انجام نمی‌شود.

کوفی عنان که برای یافتن راه‌حلی به منظور پایان دادن به خشونت‌ها در سوریه، روز شنبه ۱۰ مارس، وارد دمشق شد، به دنبال برقراری آتش‌بس بین ارتش و مخالفان دولت و نیز فراهم شدن امکان امداد و ارائه کمک‌های بشردوستانه در مناطق آسیب‌دیده سوریه است.

همزمان با ادامه تلاش‌های دیپلماتیک برای حل بحران سوریه، مخالفان دولت گفته‌اند که نیروهای ارتش به حملات خود به شهر ادلب در نزدیکی مرز ترکیه ادامه داده‌اند. گفته می‌شود که ادلب به پایگاه اعضای "ارتش آزاد سوریه"، از گروه‌های مخالف دولت، تبدیل شده است.

یک سخنگوی سازمان ملل متحد اعلام کرده است که آقای عنان پس از سفر دوروزه خود به دمشق، شامگاه یکشنبه، ۱۱ مارس، راهی قطر می‌شود.

بر اساس گزارش‌ها، انتظار می‌رود کوفی عنان به ترکیه نیز سفر کند.

ارتش سوریه به دنبال مهار شورش‌هایی است که به طور فزاینده، شکلی مسلحانه به خود می‌گیرند. این مخالفت‌ها نزدیک به یک سال پیش، ابتدا به صورت تظاهرات مسالمت‌آمیز دموکراسی‌خواهانه آغاز شد، ولی به دنبال برخورد نیروهای امنیتی با تظاهرکنندگان، دو طرف به خشونت روی آوردند.

بر اساس اعلام سازمان ملل متحد، از زمان آغاز خشونت‌ها در سوریه بیش از ۷ هزار و ۵۰۰ نفر جان خود را از دست داده‌اند.

مخالفان دولت گفته‌اند که روز یکشنبه، ۱۱ مارس، همزمان با رایزنی‌های کوفی عنان در دمشق، دست‌کم ۱۷ غیرنظامی و ۱۶ پیکارجو در شهر ادلب کشته شده‌اند. آنها می‌گویند که ۲۰ نفر از سربازان دولتی نیز جان خود را از دست داده‌اند.

خبرنگاران خارجی برای فعالیت در داخل سوریه با محدودیت قابل توجهی روبه‌رو هستند و تایید این ارقام به طور مستقل امکان‌‎پذیر نیست.

مطالب مرتبط