'شمار کشته های سوریه از هشت هزار نفر تجاوز کرد'

خشونت های سوریه حق نشر عکس AP
Image caption فعالان سوری می گویند که اکثریت قربانیان غیرنظامی بوده اند

یک مقام سازمان ملل متحد می گوید که بیش از هشت هزار نفر در سرکوب ناآرامی های ضددولتی در سوریه که یک سال قبل شروع شد کشته شده اند.

ناصر عبدالعزیز الناصر رئیس مجمع عمومی گفت تعداد زیادی زن و کودک در میان قربانیان هستند.

او درحالی اظهار نظر می کند که کوفی عنان نماینده سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب قرار است با مخالفان سوری در ترکیه ملاقات کند.

آقای عنان که هفته گذشته در دمشق با بشار اسد رئیس جمهور سوریه دیدار کرد گفت او نسبت به امکان برقراری آتش بس "خوشبین" است.

او تاکید کرد که امکان دسترسی نواحی خشونت دیده به کمک های انساندوستانه و دیالوگ سیاسی در آینده از اولویت هاست.

اما او پس از گفتگوهای دوشنبه با رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه در آنکارا اذعان کرد که فرآیند دیپلماتیک زمان می برد، و وضعیت سوریه را "بسیار پیچیده" توصیف کرد.

آقای عنان قرار است به زودی با اعضای شورای ملی سوریه که در ترکیه مستقر است دیدار کند.

خشونت ها در سوریه ادامه دارد و فعالان گزارش می دهند که حداقل ۴۷ نفر در حمله ای توسط شبه نظامیان دولتی در شهر حمص کشته شده اند.

زنان و کودکان در میان کسانی هستند که بنابه گزارش ها یکشنبه شب در محله کرم الزیتون شکنجه و کشته شده اند. دولت سوریه به وجود کشته ها اذعان می کند اما آن را به "تروریست های مسلح" نسبت می دهد.

جان دانیسون خبرنگار بی بی سی در لبنان می گوید تصاویر منتشر شده در سایت یوتیوب که گفته می شود اجساد مردان، زنان و کودکان کشته شده در حمله را نشان می دهد بسیار دردناک است.

در یکی از ویدئوها دست کم ۱۱ جسد از جمله پیکرهای ۴ کودک که غرق خون هستند دیده می شود.

حمص برای چند هفته هدف حمله نیروهای دولتی بوده که سعی دارند آنجا را از مخالفان مسلح پاکسازی کنند. بخش هایی از شهر ویران شده است.

تایید گزارش ها دشوار است زیرا دولت اجازه فعالیت رسانه های مستقل در سوریه را نمی دهد.

مقام های سازمان ملل متحد در تخمین قبلی شمار کشته ها را بیش از ۷۵۰۰ نفر ذکر کرده بودند.

مطالب مرتبط