'توافق' اسرائیل و پیکارجویان غزه با آتش بس

حق نشر عکس AP
Image caption اسرائیل و فلسطینی ها تاکنون درباره آتش بس اظهار نظر نکرده اند

پس از چهار روز درگیری های مرگبار، یک مقام مصری می گوید که اسرائیل و پیکارجویان فلسطینی در غزه با یک آتش بس موافقت کرده اند.

به نقل از این مقام گزارش شد که این آتش بس که با میانجیگری مصری ها حاصل شد، ساعت یک صبح به وقت محلی به اجرا گذاشته شده است.

یک مقام گروه حماس بعدا در گفتگو با بی بی سی توافق دو طرف درباره آتش بس را تایید کرد.

گزارش ها حاکیست که دست کم ۲۵ فلسطینی از روز جمعه در حملات هوایی اسرائیل کشته شده اند. اسرائیل می گوید ۳۵ نفر در حملات راکتی فلسطینی ها زخمی شده اند.

خشونت های فرامرزی از روز جمعه نهم مارس، در پی کشته شدن زهیر القیسی، دبیر کل 'کمیته های مقاومت مردمی' در حمله هوایی اسرائیل به غزه شعله ورشد.

اسرائیلی ها می گویند آقای القیسی به این دلیل هدف قرار گرفته که خود در تدارک یک حمله علیه اسرائیل بود.

پیکارجویان غزه به سرعت واکنش نشان دادند و رگباری از راکت ها را راهی جنوب اسرائیل کردند که باعث حملات هوایی بیشتر اسرائیلی ها شد. "کمیته های مقاومت مردمی" و "جهاد اسلامی" - و نه حماس - مسئولیت حملات به اسرائیل را به عهده گرفته اند.

بیشتر کشته ها در غزه پیکارجویان بوده اند اما منابع پزشکی فلسطینی می گویند که چند غیرنظامی هم کشته شده اند.

بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد نسبت به شعله ور شدن خشونت ها ابراز نگرانی عمیق کرده است. او حملات موشکی علیه اسرائیل را "غیرقابل قبول" خوانده و از اسرائیل خواسته "حداکثر خویشتن داری را نشان دهد."

آمریکا حملات موشکی پیکارجویان را "بزدلانه " خوانده و در مقابل اتحادیه عرب حملات هوایی اسرائیل را "کشتار" مردم غیرنظامی توصیف کرده است.

در همین حال سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا خواستار برقراری آرامش شده اند.

چین هم از اسرائیل خواسته است که حملات هوایی به غزه را متوقف کند و خواستار آتش بس فوری از سوی دو طرف شده است.

در همین رابطه وزیر خارجه چین گفته است: "ما نگران وخیم شدن اوضاع در غزه هستیم."

واکنش شدید و غیرمعمول چین نسبت به حملات هوایی اسرائیل در حالی صورت می گیرد که قرار است آویگدور لیبرمن، وزیر خارجه اسرائیل روز پنج شنبه هفته جاری از چین دیدار و با مقامات این کشور مذاکره کند.

مطالب مرتبط